Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tempomat pe masina daca nu a venit cu el din fabrica?Am un Vectra C 2006 1.9cdti cu 100 de hp.Sunt curios si unde as putea sa o ''cipez'' in siguranta pentru ca la reprezentanta din Constanta nu ma incumet.Va multumesc anticipat

Skip ads

  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din diferitele studii pe forum ºi din discuþiile cu diferite reprezentanþe Opel reiese cã la Vectra mea 2003, se schimbã maneta de semnalizare, eventual se pun ceva chestii simple la frînã, ambreiaj, nu ºtiu exact ºi se seteazã computerul de bord cu testerul. Eu am achiziþionat maneta -SH 50 euro, urmeazã în aprilie - voi fi în concediu - un traseu Vaslui Arad ºi voi vedea ce pot face bãieþii de acolo(reprezentanþã). În cei din zona mea nu am încredere. Mi s-au pãrut buni ºi cei din Braºov, mi-au confirmat aceleaºi date. Maneta nouã este puþin peste 60 euro? TVA.
  • bgs
  • *
  • 9 mesaje
  • din 11 Jul 2006
  • Vectra 2003 1.8XE
  • Galati
  • bgs

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 1.8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit sh la 50 eur ? S-ar mai gasi ?

Dar noua la putin peste 60 eur ?

As vrea sa fac si eu aceeasi operatiune , dar cei de la Galati ( Gold&Platin) mi-au zis ceva de 250 eur ... cam scump.
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut , eu mi-am montat temp. pe vectra c model 2002,m-a costat 98 de euro si ceva centi.Au schimbat doar maneta de semnalizare si au reactualizat computerul. Ai nevoie de CARD-passul cu toate codurile masinii si cele 2 cheii ca sa le reprogrameze.Toata operatiunea s-a realizat in spania, timp de lucru 30 de minute, la acelasi service mi-am activat si computerul de bord si m-a costat 30 de euro. bafta
Skip ads

  • bgs
  • *
  • 9 mesaje
  • din 11 Jul 2006
  • Vectra 2003 1.8XE
  • Galati
  • bgs

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 1.8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde gasesc maneta de semnalizare cu comenzile de tempomat, sh sau noua , la un pret rezonabil 50-60 eur ?
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
adry a scris:Salut , eu mi-am montat temp. pe vectra c model 2002,m-a costat 98 de euro si ceva centi.Au schimbat doar maneta de semnalizare si au reactualizat computerul. ...


Adry, aveai vreun sistem preinstalat pe masina si a trebuit doar sa modifici BC-ul si maneta, sau ti-au montat ei toata treaba? Eu am o Vectra C '04 si as fi si eu interesat...
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut, da masina avea preinstalat tot sistemul, la fe si cu BC-ul l-au activat doar.Au montat maneta si au resetat computerul si cele 2 cheii.Singura problema care o am este ca nu mi se aprinde becul in bord cind conectez tempomatul. Cei de la service m-au avertizat inainte cum ca s-ar putea sa nu se aprinda, eu cred ca lipseste doar becul de acolo in rest totul perfect.Daca mai aveti vreo nelamurire si va pot ajuta, cu cea mai mare placere,pa.
  • skyline79

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cele doua manete sunt separate sau au corp comun?

Zici ca BC-ul se poate activa la fel... Ai idee daca se poate pune GID pe o vectra care are TID?
Skip ads

  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
adry a scris:...Daca mai aveti vreo nelamurire si va pot ajuta, cu cea mai mare placere,pa.


Hmmm... Cand mai pleci in Spania...? Laughing
Nu stii daca se poate face asta si la noi, sau unde, nu? Din ce am citit pe forum, sunt destul de multe pareri proaste despre reprezentantele Opel din Bucuresti, si nu as vrea sa imi dea peste cap BC-ul sau stiu eu ce sa se intample...

Oricum, sa-l porti sanatos si sa il folosesti cu spor.
  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Încercaþi cu un simplu telefon la repr.Braºov, cereþi la magazia de piese, ºi întrebaþi preþul. Apoi cereþi ºi vorbiþi cu ºeful de service ºi vã va lãmuri. Acelaºi lucru ºi pentru Arad.
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tempomatul e pe maneta de semnalizare, iar bc-ul pe cea de la stergatorile de parbriz.
  • pitbull4you

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
scuze de intrebarea mea proasta ,da ce e ala tempomat?cumva e pilotul automat .mersi
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, tempomatul este pilotul automat.

Am sunat si eu acum si am intrebat daca se poate pune computer de bord pe o vectra C si mi-au raspuns ca DA, dar este nerentabil, deoarece numai display-ul este 800 EUR!
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Tempomatul este un sistem (care mai e cunoscut si ca "cruise control" sau asa zisul "pilot automat") care iti mentine viteza constanta, chiar daca ridici piciorul de pe acceleratie. Se intrerupe la apasarea franei sau la decuplarea lui de catra conducator.

@poe: cam scump, chiar ca nu merita... Sad
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am fost pana la urma la reprezentanta aici in Constanta si se poate pune ,costul manetei este de 2.440.000 lei vechi plus manopera.Intr-adevar se mai monteaza ceva la ambreiaj,nu am inteles exact ce.Astept sa vad cat ma va costa toata tarasenia cu tot cu manopera.Va multumesc pentru raspunsuri Cool
  • costivl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Rm. Valcea
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La vectra cu urmatoarele motoare Z16XE, Z18XEL si Z18XE trebuie schimbat si ceva la ambreiaj (in afara de maneta cu tempomat si setarea computerului pt tempomat) iar pretul pieselor pt ambreiaj este mic ceva gen 500-600 mii din cate stiu eu. In rest la toate celelalte motorizari benzina si diesel nu trebuie pus decat maneta cu tempomat si setat computerul.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde este localizat switch-ul de la ambreaj pentru tempomat la Vectra C?
...asta ca sa vad daca mai am nevoie de ceva in afara de maneta si programare Rolling Eyes
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai...undeva pe pedala in sus. Adica aproape de locul unde este prinsa pedala. Ar trebui sa ai un loc de prindere al switch-ului in caz ca lipseste la tine.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
...nu-l vad....
Sti cum se monteaza cumva? Adica trebuie cablat ceva sau are contactele direct la montare?

merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR