Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am cumparat de curand un opel astra h motor 77 kw si la inceput nu mi-am dat seama dar pe parcurs ce am inceput sa cunosc masina mai bine,am observat ca are un rontait motorul dupa 2000 de turatii si se intrerupe foarte putin (se simte mai ales in vitezele 1 si 2 adica merge asa in suturi ( e ca si cum ti-ar tremura piciorul pe accelaratie) si are si mici fluctuatii turometrul.Masina trage foarte bine dar ai senzatie ca e acceleratia mai tare si e mai zgomotoasa rontaie ,se aude astfel.va rog frumos ajutati-ma si pe mine ca nu stiu de la ce e si sunt foarte speriat ca ma gandesc sa nu fie ceva costisitor .va multumesc!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Benzina ? Motorina? Cod motor? 77 kw ar fi Z16XEP
Citeste erorile daca sunt...
1. Tii apasate frana+ acceleratie.
2. Pui contactul pe treapta II .
3. Pe display-ul de la km iti vor apare codurile de eroare de forma ECN XXXXXX .
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
motorul este diesel de 74 kw (101cai).cand am puso pe tester luna trecuta mi-a dat senzor(convertor) presiune turbo(atunci se limita la 3100 de turatii si se aprindea si masina cu cheita).initial am pus unul din dezmebrari si masina mergea foarte bine nu mai avea rontaitul si nici nu se mai limita , dar asta a tinut doar cateva zile si dupa aceea a inceput sa se auda la fel si sa nu mai treaca de 3100 de turatii .am crezut ca asta ar fi problema si am cumparat un senzor nou,Acuma de turat se tureaza si nu imi mai da eroare in bord dar motorul se aude la fel de tare si acceleratia parca e mai tare.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Topicuri aiurea. Solutia e sa vinzi masina si sa cumperi o una pe benzina, electrica sau o bicicleta.
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt raspuns dar nu asta e rezolvarea ,daca nu te pricepi sa dai un sfat bun mai bine nu te baga in discutie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR