Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu
Skip ads

  • giurgiu marian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
florianu cand putem sa ne intalnim sa vedem cum o rezolvam?

mersi
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna, se pare ca pana la urma nu trebuie TECH 2 pentru activare BC. La mine merge BC , am pus GID si momentan de proba am pus circuitul electric de la tempomat pe maneta de stergatoare , pe care o sa o inlocuiesc cu una ce are butoane, si merge. Bineinteles ca am facut cateva modificari cu op comul , insa m-am trezit cu o problema pe cap. Imi apar erori de comunicare can-bus cu diverse module. Cea mai fregventa e U2103 care e si prezent. Am martorul de la ESP aprins si vitezometrul nu sta cum ar trebui ci pica apoi isi revine. Daca merg pe tempomat sare imediat. Banuiesc ceva pe la CIM sau vreun fir ceva. Orice parere e bine venita!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic sa nu te mai joci cu asa ceva...
CIM-ul e o componenta foarte sensibila...
plus ca maneta de la stergatoare e diferita de cea de la pilotul automat...
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Doar carcasa e diferita in rest e aceeasi in sensul ca are suport si cei 2 pini pentru placa de comanda. Ramane de vazut de unde vine problema cu comunicarea can.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu e deloc la fel... maneta de cc are 3 butoane iar maneta de stergatoare are 2 butoane si o rotita.
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Domnul meu, maneta de pe vectra c half can ca asta era in discutie si asta ma intereseaza are 3 butoane atat cea de CC cat si cea de BC. Diferenta e rotita pentru sensibilitatea senzorului de ploaie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bun.
eu ma retrag din aceasta discutie...

insa inainte de asta zic ce am citit pe forum:
martor esp aprins + vitezometrul care pica + erori de comunicatie can-bus => probleme la CIM (soft sau hard)
acum ca aceste probleme au aparut odata cu modificarea adusa sau e o coincidenta (cu toate ca e cam mare) e alta treaba.

inca ceva, maneta de CC cat si cea de BC (pentru half can) au niste rezistente SMD intre contacte
nu e chiar o maneta proasta cu contacte ci are rezistente...
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
daca la maneta de BC rezistentele sunt diferite de cele de la maneta de CC e relativ logic sa apara erori insa doar pe CIM si nu de comunicare cu celelalte module.
asa ca mare grija ce modificari se fac asupra masinii.
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Este nevoie de tech2 atunci cand se monteaza maneta pentru bc, trebuie reprogramat codul index al cim-lui(dai present la info display switch). In schimb gid-ul poate sa fie deja programat cu index 2 si atunci functioneaza din prima bineinteles dupa ce ai schimbat mufa cu cea cu 32 de pini.
  • marius86ar

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am un vectra c din 2003 cu tid, care e half can. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si de ce mai am nevoie in plus, daca gasesc un gid resetat sau cu cod si o maneta bc de pe un vectra c care a fost tot half-can?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
GID-ul nu trebuie sa fie resetat sau sa-i stii codul, GID-ul care functioneaza cu maneta nu are cod deloc! Daca are cod sau are nevoie de cod functioneaza doar cu CCRT sau NAVI iar in cazul acesta nu are butoane pe maneta. GID-ul pentru tine trebuie sa provina de la o masina care a avut CDR2005 sau CCR2006. In continuare ai nevoie de o mufa cu 32 de pini pentru display, schema din TIS, maneta, TECH2 sa-i spui CIM-lui ca are butoane pentru display si niste cunostinte minime sa nu dai foc la instalatia electrica. Eu il montez intr-o ora dar ai nevoie de cel putin 10 ore sa ajungi la Bucuresti, mult mai aproape de tine este cristitm,apeleaza la el.
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut Florianu..,de ieri nu-mi mai merge GID-ul la Vectra C...sa fie din cauza temperaturii mai scãzute?...nu mai afiseaza Nimik ,casetofonul merge...dar comenzi volan nu..deloc....ai idee?
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Catalin ai perfecta dreptate, nu mi-a trebuit nici un cod sau vreun TECH2. Am ales un cod index cu 2 din lista pe care o aveam la dispozitie(am intrat cu op com) si problema mea cu eroarea U2103 cu comunicarea pe CAN-BUS era de la firele alea 2 suplimentare care cica trebuiau trase de la mufa de diagnoza. Dupa ce am deconectat firele mi-a disparut eroarea si totul merge perfect. Bineinteles ca am activat tot cu op comul maneta de BC .
  • ghibirdic.sorin

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva ce inseamna urmatoarele:

in BC Tstmode heater

SCL-LS: 00008DFF
HEAT-ST: COOL / First
  • BABUT ZOLTAN GAVRIL

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna,am o problema ,in urma reconditionarii ramei GID-ului vopsire mai precis am atins cu hartia abraziva ecranul dupa care mi-au aparut niste pixeli asemanatoare pomului de craciun,am luat decizia de a schimba GID-ul cu un alt GID,mentionez ca masina donatoare este tot din acelasi an ca si al meu,am maneta din dreapta ptr.B.C ,mufa este acelasi ,oare si eu am nevoie de resetarea noului GID sau de alte modificari,multumesc anticipat
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Dat fiind ca nu ma pricep in acest domeniu am si eu o nelamurire referitoare la aceste unitati CD : pe masina mea, Vectra model C, cod motor Y20DTH, 2.0 DTI, am montat ce se vede in urmatoarea poza , banuiesc ca MID
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat

  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Deci din cele doua de mai sus care sunt compatibile pe acest model Y20 DTH 2004? As dori sa stiu care sunt criteriile de compatibilitate si eventual daca se poate doresc sa fac aceasta schimbare.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@IonutDaniel prima poza e un GID vectra C half canbus
a 2-a poza e un CID half can-bus
a 3-a poza e un GID full can-bus


pentru masina ta e half can-bus.
CID-urile sunt folosite in general pentru masinile dotate cu navigatie.
daca iti montezi un CID half can-bus nu vei putea sa te folosesti de navigatie decat in afara romaniei de el pentru ca romania nu are harta.

orice este full can-bus nu va functiona pe masina ta.
pentru full can-bus exista harta romaniei...
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles. Deci pot monta CID( parca ii zice NCDC 2013 sau 2015, nu mai stiu exact ). Pe acesta mi l doresc mai mult si nu pentru navigatie , ci pentru ca e color si e mai mare. Acum ramane sa caut si sa gasesc unul in stare foarte buna! Multumesc mult pentru informatie! Mai vorbim, numai bine! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR