Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • salexm93

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cu toate ca am permisul de 3 ani , am reusit sa nu iau nici o amenda , PANA astazi Sad (m-am grabit,eram pe Chiul ialomitei ,bucuresti,langa vitan(mai spre baneasa)) .

Intrebarea mea este ,pot sa platesc acea amenda la primaria locala ?(Primaria locala pe raza careia am eu domiciliu , nu unde am luat amenda,deci in zona in care locuiesc eu )
Altceva mai trebuie sa fac ? Am vazut ca unii ziceau sa pun copie dupa chitanta in plic si sa o trimit (unde nu stiu).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
UNDE SE POT ACHITA AMENZILE

Amenzile de circulatie se pot plati:

- la Casa de Economii ºi Consemnaþiuni – CEC SA;

- la casieriile autoritãþilor administraþiei publice locale ori a altor instituþii publice abilitate sã administreze veniturile publice locale, indiferent de localitatea pe a cãrei razã funcþioneazã acestea, de cetãþenia, domiciliul, sau de reºedinþa contravenientului ori de locul sãvârºirii contravenþiei;

- la ghiºeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României;

- online, pe ghiseul.ro

Dupã efectuarea plãþii, în termen de 15 zile, trebuie sã predai o copie de pe chitanþa de platã a amenzii agentului constatator sau sã o trimiþi prin poºtã unitãþii de poliþie din care agentul de circulaþie face parte (instituþie menþionatã în antetul procesului-verbal de contravenþie).

De la 1 ianuarie salariul minim brut creºte de la 800 la 850 de lei, ceea ce înseamnã cã valoarea unui punct de amendã devine 85 de lei, faþã de 80 de lei, cât valoreazã un punct-amendã în prezent.

În funcþie de gravitatea contravenþiilor comise ºi de pericolul social pe care îl prezintã, sancþiunile sunt ierarhizate în mai multe clase, cãrora le corespund un anumit numãr de puncte-amendã.


Sursa: http://www.romaniatv.net/un...tml#ixzz37w73U1bU


Cat de greu era sa petreci 2 minute in compania lui google?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
salexm93 a scris: (m-am grabit,eram pe Chiul ialomitei ,bucuresti,langa vitan(mai spre baneasa)) .


Unde erai?
Daca erai pe "Chiul" Ialomitei, nu erai in Bucuresti.
Daca erai in Bucuresti, nu erai pe "Chiul" Ialomitei.
Daca erai langa vitan, nu erai mai spre Baneasa.
Daca erai mai spre Baneasa, nu erai langa vitan.
Probabil d-aia nu stii unde sa platesti amenda, pentru ca nu stii unde ai incasat-o Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR