Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt curios sa aflu pareri atat generale cat si legate de partea tehnica sau estetica a masini.Cat de bune sunt motoarele,daca rezista sau nu la turatii mari,ce se poate strica frecvent in urma coxurilor si asa mai departe.

Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Este o Corsa "machiata" toate problemele mecanice sunt cvasi-adentice, motoarele sunt destul de fiabile, eu am mers doar de doua ori in Tigra, la viteza mai mare tinuta de drum nu se compara cu cea a unei Astra-Vectra...
"Masina de dama"... Very Happy
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Avem despre masini aceleasi pareri ca despre asa zisi "soferi" care le rup gura: Sunt Praf Wink
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mie personal imi place acest model. Una doar nu-mi place, ca are doar 2 tipuri de motorizari. Cred ca un 2l ar fi fost super. Very Happy
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu am inteles exact ce ai vrut sa spui la faza ca sunt praf te refereai cumva la tigra pt ca in cazul asta ma dezamagesti deoarece eu o am de ceva timp i-am dat si coxuri si tot impecabila este la fel ca si cand am luato nu s-a stricat nimik dupa aprox30000km asa ca scuze te inseli.....
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai prieteni pe la Opel ( partea de service ) ? Mecanici , maistri , orice..intreaba-i daca le place sa umbler intr-un motor de tigra Laughing . Fac criza astia ca le trebuie degete de pianist
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ovymme a scris:n eu o am de ceva timp i-am dat si coxuri si tot impecabila este la fel ca si cand am luato nu s-a stricat nimik dupa aprox30000km asa ca scuze te inseli.....


Da...si tu o sa vinzi mai departe (ca deja am vazut ca e la Vanzare) si o sa vina unu care o sa zica mama....super masina e Tigra, da pacat ca se strica asa de des...Tigra e o masina pretentioasa zic eu, si daca mai e si alergata....atunci tine-te tata....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Ai prieteni pe la Opel ( partea de service ) ? Mecanici , maistri , orice..intreaba-i daca le place sa umbler intr-un motor de tigra Laughing . Fac criza astia ca le trebuie degete de pianist

*
Acuma... aia nu e mecanici, ci macelari... Embarassed
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
in fine am patit sa ma duc in service sa imi schimb uleiul si dobitocul sa uite sa mi-l dea afara pe cel vechi,noroc macar ca seful sau mi-a dat banii sa cumpar alte 4l si nu mi-a mai luat bani pe manopera.Idiotu si-a dat seama cand a inceput sa dea pe afara ......asta e cea mai naspa faza ce am patito in service,ce-i drept nici nu am fost prea des pe acolo
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
masini de dama... masini barbatesti .. sa fim seriosi

v-ati uitat in ultima vreme ce masini conduc femeile ? Eu sincer prin Constanta le vad la volanul unor seria 7.. A8 ..

Cred ca aceasta catalogare a masinilor nu-si are rostul.

p.s. a vazut cineva masina cu eticheta ?
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut Tigra, 1 an si 8 luni.
A fost prima mea masina si am fost foarte multumit de ea.
Mergea bine, si nu m-a lasat balta niciodata ... desi imi placea sa o calc.
Consumul de benzina era ok.

In afara de consumabile, am schimbat :
- electromotor (s-o busit)
- paliere amortizor
- un senzor de presiune ulei (picura ceva ulei pe acolo, nu mare lucru, dar am zis ca pentru 200.000, il schimb si basta)

Astea in vre-o 35.000 de km.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tigra e cam ce are mai bun opelul! Poti sa mergi cu ea 3000 de km,fara ulei,apa,si alte chestii din astea vitale pt o masina! Cine nu crede sa ma cotancteze,sa puna banu jos si ii fac proba! In cel mai rau caz daca ramai fara ulei ii pui motorina!
Skip ads

  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si ne mai intrebam de ce in romania 80% din tigrele care se vand sunt varza Smile
  • mmiezzu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Spune-mi si mie te rog cat te-au costat piesele schimbate (electromotorul, palierele amortizor- sper ca am scris corect.... nu prea ma pricep la piese... si consumabilele )
Mersi


mrobert a scris:Eu am avut Tigra, 1 an si 8 luni.
A fost prima mea masina si am fost foarte multumit de ea.
Mergea bine, si nu m-a lasat balta niciodata ... desi imi placea sa o calc.
Consumul de benzina era ok.

In afara de consumabile, am schimbat :
- electromotor (s-o busit)
- paliere amortizor
- un senzor de presiune ulei (picura ceva ulei pe acolo, nu mare lucru, dar am zis ca pentru 200.000, il schimb si basta)

Astea in vre-o 35.000 de km.

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mdea apropo de cel ce spunea ca poti merge fara ulei , apa , etc.
1. Fara ulei am mers eu ....si nu are nimic , aprox 100 de km fara pic de ulei .
2. Fara apa nu mergi pt ca se aprinde martorul initial in bord si dupa aia iti intrerupe alimentarea cu benzina din sonda si la revere pana nu o lasi sa se raceasca.
Chestia cu tot ce are mai bun Opelul desii nu sunt total de acord subscriu , pentru ca sub nici o forma nu se compara cu Astra ....e total altceva .
Eu nu am avut 1 mie de tigre si nici toate motorizarile , dar daca ai un 1,6 16V , si amortizoare race (ca mine) , + cauciucuri calumea , eu cred ca depaseste mult orice alta masina fie ea Reanult Megane , Opel Astra si alte vrajeli de pe piata.
Daca prin tinuta de drum te referi la confort , iti reamintesc ca e o masina sport in teorie sau cel putin un Hot Coupe , si confortul e in alta clasa.
Din punctul meu de vedere este o masina buna , chiar printre cele mai bune si reusite vreodata de Opel. Sa nu confundam o Tigra pusa la punct cu o tigra condusa de Tigani Borati (discriminare) cu manele la maxim , cu stickere de renault pe ea Very Happy , mie imi vine sa ii impusc pe toti .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ei nu am avut Tigra, ci (acum multi ani...) succesiv un Corsa GT, urmat de o GSI (2 luni, vanzarea ei nu a fost dictata de vreo nemultumire oarecare...)
Deci, intr-un fel, "stramosii" Tigrei 1.4 si cele ale 1.6... Rolling Eyes Exceptand, desigur, "fundul" ala panoramic din sticla...
Nu au fost deloc masini rele, sprintene, economice, fara probleme mecanice, consum rezonabil...
Insa... cand te pui intr-o masina din clasa "compact" (Astra, Golf, etc...) e ALTCEVA. Poti sa faci 1000 de km fara sa tremuri cand iesi din ea, obosit de vibratii si scuturaturi.
ORICE masina mica are aceeasi simptome, indiferent de marca... Si nu ai mai vrea sa revii inapoi, decat eventual daca iti alegi o a doua masina, strict "de oras", ceea ce am facut eu...
  • mmiezzu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mrobert a scris:Eu am avut Tigra, 1 an si 8 luni.
A fost prima mea masina si am fost foarte multumit de ea.
Mergea bine, si nu m-a lasat balta niciodata ... desi imi placea sa o calc.
Consumul de benzina era ok.

In afara de consumabile, am schimbat :
- electromotor (s-o busit)
- paliere amortizor
- un senzor de presiune ulei (picura ceva ulei pe acolo, nu mare lucru, dar am zis ca pentru 200.000, il schimb si basta)

Astea in vre-o 35.000 de km.


ma intereseaza cam care sunt preturile pentru OPEL si in special pt Tigrutze... dar in sume cat de cat exacte... ca am tot auzit ca sunt ieftine fata de restul, dar nu stiu ce inseamna "ieftin".
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mdea pentru ca cu tot respectul iti spun si nu ca o critica , probabil nu esti tanar.Tinerii prefera masinile sport si nu cele ca o barca confortabile ca cei mai in varsta. Adica ce pot eu face cu Tigra nu o sa poata face cel cu Astra , lucru dovedit la intalnirile Opel Club .
Depinde de gusturi ca si la femei.
Si nu inteleg de ce zici ca tremuri cand iesi din ea , pentru ca eu am o placere deosebita sa ies din ea. Scaunele sunt superbe , sustinerea superba si atata timp cat mergi pe sosea si nu pe hartoape nu o sa tremuri . Si chiar nu am nici o vibratie in masina , nu stiu cum aveai tu corsa , dar.... din punctul meu de vedere Tigra e o masina buna. Mai am un Reault Megane II Sedan Privilege`2008 si un WW Passat din 2002 si iti spun ca sunt foarte confortabile si totusi nu ma urc in ele de peste 1 luna , intotdeauna iau cheia de la Tigra , pur si simplu ma atrage mai mult sa merg cu Tigra. Si am mers cu ea 900 de km si a fost o placere deosebita , m-am distrat de minune (noroc ca nu am luat radare ca nu mai era distractie) .
Ma rog sa nu te superi dar eu cred ca Corsa nu se compara cu Tigra din multe puncte de vedere : tinuta de drum , stabilitate , etc.
Sa intelegem totusi ca fiecare are opinia lui , dar per total este o super masina cu super fun si cand au zis si altii( multi altii de pe forumuri din afara si de aici ) ca Tigra este @ cam@ ce are mai bun Opelul , eu tind sa cred ca e adevarat. Opel are masini mult mai confortabile aka Vectra ,etc , dar nu cu atat d emult fun . Fiecare cu opinia lui.
sorin666 a scris:Ei nu am avut Tigra, ci (acum multi ani...) succesiv un Corsa GT, urmat de o GSI (2 luni, vanzarea ei nu a fost dictata de vreo nemultumire oarecare...)
Deci, intr-un fel, "stramosii" Tigrei 1.4 si cele ale 1.6... Rolling Eyes Exceptand, desigur, "fundul" ala panoramic din sticla...
Nu au fost deloc masini rele, sprintene, economice, fara probleme mecanice, consum rezonabil...
Insa... cand te pui intr-o masina din clasa "compact" (Astra, Golf, etc...) e ALTCEVA. Poti sa faci 1000 de km fara sa tremuri cand iesi din ea, obosit de vibratii si scuturaturi.
ORICE masina mica are aceeasi simptome, indiferent de marca... Si nu ai mai vrea sa revii inapoi, decat eventual daca iti alegi o a doua masina, strict "de oras", ceea ce am facut eu...

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt tanar de loc, am 40 de ani BINE trecuti si conduc de circa 1/4 de secol... Laughing Deci, in concluzie, partea "fun" nu (mai) e pentru mine, in plus fac regulat drumuri pe autoastrazi incercand sa scot o medie cat mai mare, asa ca... stiu ce spun... Ar fi trebuit sa-ti dai seama, fiind un ex-proprieter de Corsa A...
Tigra ESTE o Corsa cu un usor relook, sau cel putin foloseste INTEGRAL platforma Corsa B, orice ai zice, restul e tablaraie si... marketing.
Rezultatul este pozitiv, fara discutie, dar de aici pana la a-l decreta "za best of" mai este...
Este o masina funny, NU o adevarata sportiva (am destule argumente pur constructive in sprijinul acestei afirmatii), iar termenul de "masina de dama" nu eu l-am gasit, ci (de ex.) Germania intreaga si de altfel nu are nimic rusinos... Daca ai doua masini in familie, cea "mare" e in 99% din cazuri a sotului, iar cea "mica" a sotiei...
Acuma cu "tremuratul"... odata in plus, asta se intampla in TOATE masinile mici, folosite la drum lung si viteza mare... sunt obositoare datorita FELULUI in care se scutura, asta am patit-o INAINTE de 30 de ani, pot sa te asigur.
Sincer sa fiu, nici eu nu mai ies cu Astra in fiecare zi la job si cumparaturi, ci cu un Polo Diesel, "alegerea" fiind datorita faptului ca masina... mi s-a dat cadou... In oras o masina mica si economica este de preferat, pe autostrada NU...
Acuma, nu am nimica nici cu biata masinuta la care m-asi fi gandit daca ar fi avut o varianta Diesel, de altfel), nici cu tine, nici cu multimea de kids pe care se simt fericiti in ea...
PS: cu "barca confortabila" am facut recent Paris Koln de 2 ori, cu 4 persoane, si viteza "in linie dreaapta" intre 160 si 200... Pentru radaruri... am GPS...
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai da acum sa bag si eu o mica replica pentru ca te respect pentru cum gandesti dar nu pot sa nu am o replica la ce nu ai fost atent sau ai interpretat gresit din ce am zis.
Citez "Tigra ESTE o Corsa cu un usor relook, sau cel putin foloseste INTEGRAL platforma Corsa B, orice ai zice, restul e tablaraie si... marketing.
Rezultatul este pozitiv, fara discutie, dar de aici pana la a-l decreta "za best of" mai este...
"
1.Nu este o Corsa cu relook sub nici o forma , foloseste doar aceiasi platforma , e ca si cum ai spune ca Dacia Nova este la fel cu Dacia Super Nova si cu Solenta (ca fol aceiasi platforma) si e o diferenta super mare , super nova fiind chiar mai buna ca solentza. Sau ca Volvo S60 asta nou este absolut la fel cu Ford Mondeo varianta 2000 pentru ca folosesc absolut aceiasi platforma . Si e diferenta de la cer la pamant. Imi pare rau aici nu sunt de acord cu tine si nu numai legat de Tigra ci ca generalism . Iti reamintesc ca Cielo este facut pe aceiasi platforma ca Opel Kadet din 86 si cat ar fi ea de rapandula Cielo nu se compara cu Kadetul.
Un argument in plus la ce spui tu ca e chestie de relook si tablarie , pai permite-mi sa iti spun ca o garda la sol diferita , un coeficient de aerodinamicitate imbunatatit pot imbunatati experienta de sofat in sensul stabilitatii ,etc cu pana la 70% . Sa nu mai vorbim de noi gadgeturi (la unele modele) , sa nu mai vorbim de micile modificari la motorizare si cutia de viteze absolut noua cu care vine modelul de 1.6
In plus ( o sa il caut iar) am gasit cu ceva timp in urma un site prin care se arata exact cum a fost facuta tigra , initial lansata ca un Concept Car la un mare Salon Auto - pe platforma de Corsa , dar regandita in detaliu de catre un nene` inginer japonez era KIu Miau ..naiba ...cu numele lor ... si arata prin ce teste a trecut si ca diferenta in manevrabilitate si tinuta sportiva este cu 45% inbunatatita fata de modelul Opel Corsa Gti (Cu care imparte motorizarea de 1.6 , dar spre deosebire de care are alt ECU cu mape rescrise si o latenta mai mare , in PLUS cutia de viteza este abolut nou prelucrata de 5 ingineri MG si 2 japonezi cu rapoarte mult mai lungi pentru a imbunatatii timpul 0-100 km/h si pentru sprt sheet. ). O sa caut situl , ma oftin ca nu il am acum , dar nu manac baliverne chiar am citit asta.
2. In referire stricta la ce ai spus < CITEZ> dar de aici pana la a-l decreta "za best of" mai este...
Eu nu am spus ca este best of, te rog sa nu confunzi , este doar printre ce are Opelul mai bun , asta e cu siguranta , imi pare rau dar imi mentin ideea.

In incheiere iti spun ca Tigra este doar o masina , o rapandula daca stam sa ne gandim ca nu mai echivaleaza la standardele actuale , nu ii tin partea ca nu ma plateste Opel si nici nu e singura masina a mea sa zici ca o laud ca ciutanii astia sa zica lumea ce masina tare am , e doar o masina si atat , dar cu siguranta e super fun .... Si spre deosebire de WW Passat , Megane , Turan , etc... este si destul de sportiva la nevoie , are un fun deosebit la capitolul sport , or fi barci cu motoare mai super tari , dar nu se comporta la fel ca stabilitate si comportament sport sheet . La inceput imi parea rau ca mi-am schimbat amortizoarele pe gaz sport cu unele si mai tari Race II Raptor , dar iti spun ca cu caiciucurile potrivite si drumuri bune de munte unde nu exista radar si sunt sepertine , isi face toti banii si e super fun Very Happy ...Ma rog trebuie sa ai inima tanara , de la o varsta nu te intereseaza decat confortul .

PS: scuze greselile de ortografie , dar scriu in fuga. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR