Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • astra24sor

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Am un Opel Astra G,fabr 2001,cu motor y20DTH si am urmatoarele probleme:
1 Consumul de motorina in oras,cu motorul CALD,este aprox 9.8-10.5l%.Aceste valori imi sunt afisate pe computerul de bord.Mentionez ca locuiesc in Bucuresti si indiferent de ora la care ma deplasez consumul se "incapataneaza" sa scada sub 9.8 l%.La drum intins cu viteza de 130km/h in treapta a V-a,consumul instantaneu este de 6.8-7.0l%. Precizez ca masina nu are Aer Conditionat.
2 Odata cu incalzirea motorului apare si un zgomot(zornait) foarte puternic,care se aude mai ales la ralanti,in turatie disparand aproape de tot.Cu motorul rece acest zgomot este inexistent.
Concluzie: nu stiu daca intre cele doua probleme exista o simbioza si de aceea mi-ar fi de ajutor sfaturile si parerile voastre. Va multumesc.
Skip ads

  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Zgomotul cred ca este de la lant daca are intinzator hidraulic la rece nu se aude ca este presiune de ulei mai mare
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ceva asemanator am avut si eu. zgomot, motor galagios, etc. am fost de au reglat avansul si acum totul este ok. Inainte nu se putea sta linga masina aveai impresia ca merg pe aratura cu tractorul. Consumul cam 6 litri afara si 8 oras. Aproximativ. Bafta.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
As adauga: motorul respectiv are consum normal la relanti - 0.6l/h, insa in deplasare consumul este exagerat - 5.2% la 1500 rpm intr-a 3-a (ar fi trebuit sa fie pana in 4%)

Cum se regleaza avansul la Y20DTH?
Skip ads

  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru avans incerc sa va ajut cit pot. Dai filtru de aer jos cureaa de alternator si ai o tabla (feriastra) prinsa cu citeva suruburi le desfaci ajungi la pompa de injectie pe care o invirti pina poti sa o blochezi cu un stift dupa care desfaci suruburile de la pompa, pui tot motorul la semn sa fie totul la semn, si axu cu came totul. Cam atit daca este totul pus la semn el se mai regleaza singur (autoregleaza) cit este nevoie. Tin sa va anunt ca nu sint mecanic doar posesor de covrig si prieten cu mechanicu Very Happy . Daca va mai pot ajuta va stau la dispozitie.
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
consumul este normal pentru oras mai ales bucuresti deci in jur de 9-10% la motorul asta iar in afara daca mergi in 110 scoti 5 - 5,5 chestie verificata! si nu bag la socoteala aerul! cu zgomotul nu stiu ce sa zic!
  • astra24sor

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt sfaturi si am sa va tin la curent odata cu rezolvarea problemelor.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sal, am vb la intalnire joi, stii ce ti-am zis cu jocu' in schimbatorul de viteze ca la mine e de 2 ori mai mic si masina are 155 de mii de km, se prea poate ca tu sa ai destul de multi km si sa bazaie lantul cum a zis cineva mai sus, iar apoi dc zici ca ai vaz 220 pe bord, mi-e sa nu ai deja facut chiptuning=> consum un pic marit, problemele tind sa cred ca nu se pot corela, consumul crescut mai poate si si'n functie de cat de greu ai piciorul ...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@astra24sor - acum putem face diagnoza de care iti spuneam. Vino joi la intalnire sa identificam cauzele.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR