Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kalu17

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Am un Opel vectra B 2001 (z18xe). De la un timp intra greu in viteze si nu inteleg de ce.Vreau sa mentionez ca are momente cand intra usor ca si cum nu ar avea nici o problema.Cand masina sta pe loc intra usor, in mers face figuri...poate fi de la uleiul din cutie? Am auzit anumite teorii cum ca ar fi de la ambreiaj, dar tind sa exclud aceasta varianta deoarece kit-ul a fost schimbat acum 6 luni si pana acum nu a dat semne de patinare sau alte simptome.O alta ipoteza ar fi timoneria. Nu stiu ce sa mai cred. I s-a mai intamplat cuiva sau aveti pareri despre ce ar putea fi mai exact?

Va multumesc!
Skip ads

  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ceva asemanator intampin si eu la Zafira A 2003, cred ca vorbim de aceeasi cutie. In mers, intra greu in treptele inferioare (1 si 2) , pe loc nu sunt probleme. Am cerut detalii la service, raspunsul a fost scurt "problema generala la opel". Ok, si daca este generala nu se poate elimina aceasta problema?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sa remediat problema prin scoaterea din fabricatie a modelului
si la mine face la fel si daca apas pana la capat pedaua de ambreiaj merge ok
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Interesant. AM incercat si eu sa sparg podeaua cu piciorul dar nu tot timpul este solutia cea mai buna...
Skip ads

  • FlorinBR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am aceesi problema . Doresc sa i schimb uleiul in cutie ,sa i pun Liqui moly ...Ma gandesc ca si a pierdut din calitati uleiul din cutie , cu toate ca unii sustin ca uleiul din cutie nu se schimba .
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dovedeste dumneata,cu probe(documente,note tehnice,etc),ca se schimba uleiul la cutie manuala...
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Schimba uleiul la cutie cu un 75W90 si vezi ca se aeriseste pompa de ambreiaj ( este o discutie in sensul asta pe site) https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8084 . Cine vrea poate sa tina uleiul in cutie si 1.000.000 km, cine tine la masina il schimba la 50-70.000km. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , dar uleiul e o consumabila. Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru masina lui.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat uleiul la 130000 in cutie ,preventiv.uleiul vechi a fost curat, arata ca nou.proprietatile nu le-am putut evalua frechindu-l intre degete:))).apropo tot z18xe am si eu si cre d aceeasi cutie ca si voi
Skip ads

  • FlorinBR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:Dovedeste dumneata,cu probe(documente,note tehnice,etc),ca se schimba uleiul la cutie manuala...

Acelasi lucru iti pot spune si eu tie...
Cum este posibil ca acel ulei sa si pastreze calitatile din 2001 si pana acum + inca vreo 10 ani ... ? Este posibil sa nu rezolv problema cu intratul greu in viteza schimband uleiu...asta este adevarat ,cat despre ulei de transmisie vesnic....ma cam indoiesc !
  • FlorinBR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Schimba uleiul la cutie cu un 75W90 si vezi ca se aeriseste pompa de ambreiaj ( este o discutie in sensul asta pe site) https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8084 . Cine vrea poate sa tina uleiul in cutie si 1.000.000 km, cine tine la masina il schimba la 50-70.000km. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , dar uleiul e o consumabila. Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru masina lui.

La aerisit ambreiaj nici nu m am gandit....este posibil sa ai dreptate cand am timp trec la actiune .N am ce pierde !
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul in CV manuala nu se schimba (asta nu inseamna ca nu se poate schimba daca persoana doreste), ungerea se face prin barbotare in schimb la automate se schimba pentru ca prin frecare ambreiajelor vitezelor se uzeaza uleiul.
Referitor la problema ta:
Aeriseste circuitul servo de la ambreiaj
Verifica pistonul sa nu fie indoit
Verifica timoneria
Verifica sistemul de ambreiaj al masinii (din pacate numai prin demontare)

Intrarea grea in viteza mai poate fi cauzata:
de placa de presiune care prin uzura ei coroborata cu a discului pot aparea astfel de simptome.
de soferul abonat la ambreiaj, se traduce prin: selectarea vitezei si tinerea pedalei apasata multe secunde la semafor cat si inaintarea de cativa cm prin ridicarea deasa a pedalei de catre sofer in aceeasi situatie.
  • Tudor.89

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Opel vectra C diesel. Imi intra greu in toate vitezele , mai ales in viteza 1 si mai putin greu in viteza 5. Masina are 300.000 km nu stiu daca a avut schimbat vrodata uleiul. o fi asta cauza ? Sad
Skip ads

  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62122
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Problema de genul am avut si eu, dar nu ceva de speriat. Mi s-a spus ca ar fi de la placa de presiune, si ambreiajul uzate. Dar nu e atat de inconfortabil incat sa ma apuc sa le schimb, erisesc ambreiaj etc. Tot 1.8 am si eu pe a mea. De obicei imi intra mai greu cand e frig, cand se incalzeste motorul, merge usor.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Tudor.89 a scris:Opel vectra C diesel. Imi intra greu in toate vitezele , mai ales in viteza 1 si mai putin greu in viteza 5. Masina are 300.000 km nu stiu daca a avut schimbat vrodata uleiul. o fi asta cauza ? Sad


La 300 000km recomand o verificare a ambreiajului. E vorba de uzura, cel putin sa verifici.
  • Shurubel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu doar ca la z16xe am schimbat uleiu din cutie si spre surprinderea mea nu prea aveam ulei deloc in cutie,cei de acolo mi'au spus ca am uzura in cutie pentru ca a mers fara ulei acum nu stiu ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR