Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut! stergatorul d p spate e facut praf...am fost la diverse magazine sji nu am gasit ceva special pt corsa C 2002. care din voi fol alt tip si de une ati cumparat respectivul produs...cine stie...sa-mi dea un raspuns pls.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu e un stergator special, ma refer la lama, e normala, nu mai stiu exact ce lungime are, dar stiu ca am luat din targ una cu teflon pe la 10 roni si se prezinta bine. Ca idee iti recomand sa iei una cu cauciuc cat mai moale pentru a se putea flexa usor pe curbura geamului, care nu este constanta si nici simetrica, si daca pui o lama tare ai sa ai o mica zona nestearsa.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu o problema cu stergatorul de la luneta. De un timp a inceput sa scartie ingrozitor. Am incercat sa=-l dau jos si sa ung axul bratului dar nu am reusit. E intepenit foarte bine acolo.
Sigur, am incercat sa bag niste ulei cu o seringa. Uleiul a intrat dar scartaitul a ramas.... Are cineva vreo idee despre cum ar trebui sa fac?
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
scartaie in axul lui? Incearca sa desfaci tot si sa-l iei putin la smirghel pe urma pui niste vaselina, se poate sa fi coclit. Mie mi s-a intamplat la cele din fata pana s-au blocat Smile Se incalzise motorasul de numa.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa_1.2 a scris:scartaie in axul lui? Incearca sa desfaci tot si sa-l iei putin la smirghel pe urma pui niste vaselina, se poate sa fi coclit. Mie mi s-a intamplat la cele din fata pana s-au blocat Smile Se incalzise motorasul de numa.


NU PUI SMIRGHEL PE EL !
Se deblocheaza cu WD40 sau solvent ptr carburatoare Policolor, se unge si se inspecteaza/schimba semering ca sa nu mai intre apa. La fel si cu articulatiile(nuca mai zic unii).
  • Amadeus

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1998 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu i-am schimbat stergatorul de pe spate cu unul de aceeasi dimensiune si nu sterge mai deloc (cam 40% din suprafata). Mad
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
apropo de postul asta, cine imi zice si mie ce fac in cazul in care s-a desprins furtunul de apa de la luneta de tuturucul ala prin care tasneste apa??? ca daca incerc sa ud luneta... apa nu iese... se scurge pe langa usa de la portbagaj...??? intreb in sensul daca e nevoie sa merg cu ea la vreun meserias, sau e o pb care poate fi rezolvata cu mana mea?!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune mina si scoate panoul si vezi ce gasesti. Probabil duza s-a infundat si pina la urma furtunul a iesit de pe ea. Nu mi se pare cine stie ce inginerie.
Skip ads

  • bridges

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziulica..
Sunt un proaspat proprietar de corsa, model 2002, 1.0i si mai ales un proaspat membru al clubului.
De curand am descoperit o problema legata de stergatoare... si anume ca nu mi le parcheaza cum trebuie, in josul parbrizului.. si asta se intampla mai ales atunci cand folosesc pe modul intermitent sau temporizare (dar si atunci cand folosesc in mod continuu)... practic, stergatorul meu face o cursa in procent de 80/120 %. Cam care ar putea fi problema?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu are cum sa nu faca cursa....tot ii mecanic si nu se poate regla...
poate nu tia fost pozitionat korect....
daca nu coboara atuncea in partea opusa trebuie sa se deplaseze mai mult!
dal jos si pozitioneaza manual.prima data trebuie sa sti pana unde coborara sau ar trebui...il dai jos si cu catva mm il lesi mai in jos,testezi daca nuti convine atuncea repeti.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
se poate.am pomenit si eu faza ca uneori sa se opreasca mai sus pe parbriz. dar nu stiu ce are. facea cand avea ea chef. si era masina noua.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu cumva avea joc?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nici un joc. pur si simplu se opreau aiurea.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se mai intampla, si eu am patit atat la cele de pe fataq cat si la cel de pe spate. Nu stiu ce e dar daca mai dau odata isi revine.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:nici un joc. pur si simplu se opreau aiurea.


cand iti era pe temporizator nu?.....dar cand sterge iti face cursa completa?numai cu oprirea ai probleme?

daca stergatorul merge mai greu(sacadat?) atuncea ii trebuie mai mult timp sasi faca cursa completa... temporizatorul utilizeaza un interval de tip ca sa poata face o cursa completa.
  • bridges

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:nu are cum sa nu faca cursa....tot ii mecanic si nu se poate regla...
poate nu tia fost pozitionat korect....
daca nu coboara atuncea in partea opusa trebuie sa se deplaseze mai mult!
dal jos si pozitioneaza manual.prima data trebuie sa sti pana unde coborara sau ar trebui...il dai jos si cu catva mm il lesi mai in jos,testezi daca nuti convine atuncea repeti.

Ideea este ca imi face cursa completa, pana jos, dar dupa ce termina se mai ridica inca putin.
De fapt, hai sa va spun babeste exact cum se intampla: daca dau de maneta in sus, pana la prima pozitie (sau acolo unde ii dau un impuls si pleaca stergatoarele si maneta revine la loc in pozitia initiala), stergatorul meu ramane undeva in pozitie verticala, paralel cu marginea parbrizului. Daca ii mai dau inca un impuls, revine in partea de jos, dar ca si cum ar termina cursa mai tarziu (adik ajunge pana jos si apoi mai urca putin..) si daca dau asa de vreo 2-3 ori, ajunge sa se parcheze undeva pe la mijlocul parbrizului lucru care e foarte incomod in trafic.
Banuiesc ca nu este neaparat problema electrica pentru ca pe spate functioneaza normal.
Ma gandesc.... oare s-ar putea sa fie slabita piulitza care strange bratul? Lucru clar este ca nu are joc si banuiesc ca si pozitionarea s-ar putea sa fie normala din moment ce ajung cateodata cu ele sa le parchez in pozitia normala, in josul parbrizului..
Accept orice sfat...
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu-ti face probleme. Se intampla mai mereu. Problema e fizica de clasa a 6-a. E vorba de forte de frecare si jocurile normale ale mecanismelor. Daca ai geamul ud (fie parbriz, fie luneta) face cursa completa ca ai frecare relativ mica. Dar cand si=au facut treaba, geamul e aproape uscat, frecarea e mai mare... rezultat: ramane putin mai sus.
Nu e vorba de piulite sau reglaje. Daca te apuci sa strangi mai tare stergatoarele va face asa si mai des. Daca le slabesti, nu mai sterge cum trebuie. E putin cioudat, dar asta e.
Poti sa verifici si altfel. Ridici stergatorul si misti putin de el. o sa vezi ca are joc fix cat ramane mai sus.
  • bridges

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eugen a scris:Nu-ti face probleme. Se intampla mai mereu. Problema e fizica de clasa a 6-a. E vorba de forte de frecare si jocurile normale ale mecanismelor. Daca ai geamul ud (fie parbriz, fie luneta) face cursa completa ca ai frecare relativ mica. Dar cand si=au facut treaba, geamul e aproape uscat, frecarea e mai mare... rezultat: ramane putin mai sus.
Nu e vorba de piulite sau reglaje. Daca te apuci sa strangi mai tare stergatoarele va face asa si mai des. Daca le slabesti, nu mai sterge cum trebuie. E putin cioudat, dar asta e.
Poti sa verifici si altfel. Ridici stergatorul si misti putin de el. o sa vezi ca are joc fix cat ramane mai sus.

bun bun... si atunci cum se face ca la alte masini functioneaza normal?!?! sau chiar si la masina mea atunci cand dau pe modul continuu?!?!...
Deci, la mine nu pot spune ca ramane o bucata de parbriz nestearsa... ba dimpotriva, sterge tot dar cred ca din exces de zel mai face inca putin Razz
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bridges se desface si se curata/greseaza ansamblul stergatoare. La tine este usor gripat axul (de fapt amindoua). Vezi ca altii au mers asa pina cind s-au largit articulatiile (nuca) si tot sareau.
Am sa incerc sa va pun poza si daca faci operatiunea cu poze si ceva explicatii iti mut discutia la Corsa ca sa stie si colegii.
Manifestarea gripajului este simpla, stergatoarele au o viteza mai mica si nu se opresc unde trebuie.
  • bridges

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:bridges se desface si se curata/greseaza ansamblul stergatoare
Am sa incerc sa va pun poza si daca faci operatiunea cu poze si ceva explicatii iti mut discutia la Corsa ca sa stie si colegii.

OK!! chiar as aprecia daca ai putea sa dai drumu la niste poze... pana acuma esti singurul care mi-a dat o explicatie cat de cat lamuritoare.
Iti multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR