Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut , am trecut astazi pe langa 2 echipaje de politie, stiu ca am nevoie de rovineta e acea portiune , nu m-a oprit , o sa vina acasa amenda? Pe tip de drum am nevoie de rovineta? Multumesc
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Conform noii legislatii, daca ai trecut printr-un control de obicei video si nu ai avut rovineta, in aceeasi zi te duci si iti faci una si e valabila TOATA ziua !

CristianTM.
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Erau 2 echipaje stateau cu radarul , dar nu stiu daca pe acel tip de drum am voie , cum imi dau seama ca e drum national european sau alt tip?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca erau cu radarul, n-aveau treaba cu rovigneta.
In mod normal, cand intri pe drum national intalnesti panouri de avertizare pt. rovigneta.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sau vezi niste masini galbene cu camerele scoase in drum, indreptate in stanga si in dreapta masinii, practic te ia cand vi si cand treci !
Relax nu vine nicio amenda.
Iar in cazul in care te intalnesti cu camera, aplica cea zis CristianTM
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Conform noii legislatii, daca ai trecut printr-un control de obicei video si nu ai avut rovineta, in aceeasi zi te duci si iti faci una si e valabila TOATA ziua !

CristianTM.


Salutare!
azi am mers pe DN1 de la Brasov la Fagaras iar in loc. Sercaia am vazut camerele ptr vinieta si mi-am adus aminte ca eu nu o am platita Shocked Shocked Shocked ( am avut numere rosii si am inmatriculat masina doar de 5 zile si am omis sa iau vinieta), am oprit in Fagaras la MOL si am cumparat vinieta ptr un an cam la 20-30 min DUPA ce am fost luat de camera de la Sercaia.
Voi primi amenda in acest caz? Mai e valabil ce spune colegul Cristian TM?
Astept raspunsurile voastre iar dupa 2 luni - termenul de trimitere a amenzii- va voi spune daca m-au "felicitat" cei de la CNADR.
Stima
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
daca azi te-a luat camera si tot azi ai cumparat rovinieta nu , nu iti vine amenda. Am vazut pe nea cu Rovinieta la Fagaras, am reusit sa plec la timp din Sinaia Very Happy
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atentie ca mai sunt si camerele fixe care te iau Smile eu am luat o amenda de rovinieta odata si mi-a venit cu intarziere si am platit-o intreaga din cauza celor de la posta...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ceva nu e in regula...
amenzile trebuie sa vina recomandate si din momentul in care ai semnat pentru amenda ai x de ore sa platesti jumatate...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DANASTRA a scris:
CristianTM a scris:Conform noii legislatii, daca ai trecut printr-un control de obicei video si nu ai avut rovineta, in aceeasi zi te duci si iti faci una si e valabila TOATA ziua !

CristianTM.


Salutare!
azi am mers pe DN1 de la Brasov la Fagaras iar in loc. Sercaia am vazut camerele ptr vinieta si mi-am adus aminte ca eu nu o am platita Shocked Shocked Shocked ( am avut numere rosii si am inmatriculat masina doar de 5 zile si am omis sa iau vinieta), am oprit in Fagaras la MOL si am cumparat vinieta ptr un an cam la 20-30 min DUPA ce am fost luat de camera de la Sercaia.
Voi primi amenda in acest caz? Mai e valabil ce spune colegul Cristian TM?
Astept raspunsurile voastre iar dupa 2 luni - termenul de trimitere a amenzii- va voi spune daca m-au "felicitat" cei de la CNADR.
Stima


In mod sigur nu vei primi amenda dela CNADNR(sau cum i-o mai zice zilele astea...), dar ATENTIE: daca esti oprit de un echipaj de politie si nu ai (deja) achizitionata rovigneta, esti pasibil de amenda; nu are ptr ei nicio relevanta ca tu iti vei achizitiona rovigneta peste 2 minute ...undeva este o inadvertenta intre cele 2 legi(diferite) de aplicare a sanctiunilor de catre cele 2 entitati( Ministerul Transporturilor si Ministerul de Interne)... Oamenii priceputi in domeniu afima ca se poate contesta amenda in justitie cu sanse mari de admitere., fara prea multe batai de cap ...
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N-am mai auzit de ceva vreme sa te opreasca politia si sa te intrebe de rovigneta Smile
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca te opreste. Dai SMS . Si in 10 secunde ai rovigneta. Si scapi de amenda.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
adica poti circula fara vigneta si sa ai sms-ul "gata de trimis" ?
evident, evitand camerele fixe...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ska a scris:N-am mai auzit de ceva vreme sa te opreasca politia si sa te intrebe de rovigneta Smile

Nu e ceva des intalnit, poate si ptr faptul ca cel care te opreste trebuie sa aiba un terminal cu care sa poata verifica on-line existenta rovignetei la acel moment, dar se intampla: a fost oprit un camion dela firma unde lucrez prin noiembrie '16 si amendat ptr lipsa ro-vignetei.

cangri a scris:Daca te opreste. Dai SMS . Si in 10 secunde ai rovigneta. Si scapi de amenda.

E posibil sa functioneze, daca se face atat de repede tranzactia prin sms, on-line dureaza cam 2 minute, daca stii ce faci ...
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mersi tuturor ptr raspunsuri, peste vreo 2 luni-atat am inteles ca ar fi acum termenul de trimitere a amenzii - va voi spune daca m-au amendat sau nu.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Poliția nu are drept sã te verifice pt rovinieta. Unde scrie in lege asta?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pe ce te bazezi?
Ai fi mirat, de vreo cativa ani buni au acest drept! N-am timp sa caut legea, dar sigur vei gasi, daca esti interesat...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca politia te opreste in localitate nu are ce sa te intrebe de rovinieta daca este intre localitati doar daca este drum national sau european.
legat de amenda pentru rovinieta, daca este de la o camera fixa iti vine in termen de 6 luni de la data constatarii si apoi eu termen de 30 de zile sa iti trimita tie amenda prin recomandata.
ATENTIE! din momentul ridicarii recomandatei cu amenda, aveti 48 de ore sa o platiti la jumatate altfel nu se mai poate. eu trebuia sa o platesc vineri si am mers luni la prima ora direct la primarie si nu a vrut sa ia in calcul ca ei vineri aveau program scurt asa ca a trebuit sa o platesc intreaga. neaparat sa luati cu voi plicul si amenda ca daca nu aveti plicul nu va crede ca este in 48 de ore de la ridicarea lui de la posta...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Pe ce te bazezi?
Ai fi mirat, de vreo cativa ani buni au acest drept! N-am timp sa caut legea, dar sigur vei gasi, daca esti interesat...

Scrie clar, se prezintã actele prevãzute de lege și sunt menționate: carte identitate sau buletin, talonul autoturismului și permisul de conducere. Scrie undeva de. Rovinieta? Asta doar cei de la cncir (cnadnr) pot sanctiona. De aceea îți vine amenda acasã cu insemnele cnadnr cncir sau cum se mai numesc ei acum. Nici de RCA nu se specifica in lege, drept rezultat decizia din ultimele luni ale instantelor prin care sunt anulate amenzile de genul neprezentarea poliței RCA.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR