Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Apelez si eu la bunavointa colegilor din Moldova pentru niste sfaturi.
Cu ocazia celui de-al XXXV-lea Congres National de Gastroenterologie, Hepatologie si Endoscopie Digestivã organizat la Iasi am drum dupa ceva vreme in acea parte a tarii.
Cum vrem sa imbinam utilul cu placutul, vrem pe langa stiinta sa vizitam si cateva obiective turistice din zona.
Si incep intrebarile legate de drumuri. As prefera un drum chiar si mai lung dar pe care sa se mearga intins. Una din colege are rau de masina si imi repeta de pe acum zilnic ca ea nu o sa mearga cu mai mult de 70 km/h. Rolling Eyes

Primul care pune semne de intrebare este drumul de dus. Care drum este mai bun de la Focsani la Iasi?



Una din dorintele tuturor este sa revedem manastirile. Legat de acest lucru apare o alta intrebare. Cum e drumul direct intre Sucevita si Voronet? Sau e mai bun cel cu intoarcere la Marginea?



Un alt reper pe care vrem sa il bifam la intoarcerea de la Manastiri este Humulestiul. Care e cea mai buna alegere?



Pentru ca nu am ajuns la Durau, am zis ca e musai sa bifez si aceasta destinatie la final. Cum e drumul Iasi-Durau?


Multumesc tuturor anticipat pentru recomandari despre drumuri sau alte ponturi de locuri frumoase. E foarte mult de cand nu am mai ajuns prin acele locuri. Sunt dupa calculele mele 2.312 de km pe drumurile patriei. Nu imi pare rau de masina desi e o masina din clasa de lux insa am colege pe care nu cred ca le pot tine la nesfarsit in masina(suntem o masina de doctori, lumea zice ca si mari Laughing si nu ne putem trata sindromul vestibular Laughing ).
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Focsani - Iasi - din cate stiu ambele sunt bune.
Cel prin Bacau e in mare cu o banda jumate (sau acostament cum vor unii). Se merge ok dar e mai aglomerat si probabil si multe radare.
Cel prin Vaslui e proaspat reabilitat si e la fel de ok, doar ca e cu 2 benzi.
Din punctul meu de vedere poti alege orice varianta vrei...


La manastiri poti sa faci linistit acel triunghi de pe harta, pleci prin campulung si te intorci prin cacica.
Drumul e bun, sunt cateva zone cu mici probleme (alunecari de teren in zona cacica) dar nimic de speriat. Se merge lejer. Peisajul e f fain.
Poti opri si la Cacica sa vezi mina de sare, e ceva fain.
De asemenea drumul spre Marginea are un monument "Palma" care e interesant, gasesti detalii pe net. http://ro.wikipedia.org/wik...mentul_Drumarilor

Despre drumul spre Humulesti nu stiu mare lucru. Parca am auzit ca bucata intre Cristesti - Humulesti e destul de proasta. Cealalta varianta nu am idee.

Iasi - Durau - iti recomand varianta Iasi - Pascani - Tg Neamt. Daca vrei sa mergi prin Bicaz, ai o bucata cam de 40-60km de-a lungul lacului de drum virajat cu multe denivelari grave din loc in loc, trebuie atentie marita.

Ca idee in general drumurile nationale in Moldova sunt extrem de bine intretinute.
Iasi - Cristesti - Gura Humorului - Vatra Dornei e perfect
Focsani - Iasi e ok pe ambele variante. Posibil sa fie putin prost intre Focsani Tecuci.

Ai mai putea vizita Cetatea Neamtului, Cetatea de scaun a Sucevei,, Rezervația de zimbri și faunã carpatinã Dragoș Vodã (gasesti pe google maps), cheile bicazului si lacul rosu.

Distractie faina.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In mare cam asa e. Humulesti e in Tg. Neamt, deci in drum.
Palatul de la Ruginoasa mai trebuie mentionat.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, baieti! Daca aveti drum prin Craiova nu ezitati sa dati un semn! Wink
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ai dreptate Adi, e fain si cel de la Rugionasa. La fel si cel castelul Sturdza de la Miclauseni.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are colegul timp sa ajunga si la Botosani. Recomand lacul cu nuferi de langa casa memoriala Mihai Eminescu, un colț de rai ce l-a inspirat pe poet.
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut, iti recomand un traseu ineresant facut weekendul trecut.
Noi din zona Moldovei ne-am intalnit cu opelurile la Durau si de acolo m-am intors spre Iasi pe un drum mai ocolit dar frumos:
Din Durau am mers spre Targu Neamt (obiective: Humulesti, Cetatea Neamtului), de acolo am mers la Manstirea Agapia (pictura Grigorescu) unde este si casa memoriala Vlahuta apoi am trecut muntele pe drum forestier, 80 % asfaltat spre manastirea Varatec (peisaje foarte frumoase). De la manastirea Varatec am mers spre Piatra Neamt direct, dar daca nu vrei sa vizitezi, exista varianta ocolitoare care te scoate la Hanul Ancutei de unde poti merge apoi spre Roman, Bacau, Focsani - Bucuresti. Drumurile judetene in Neamt sunt foarte bune, radare destul de rare. Daca faci drumul la venire spre Iasi din Roman faci stanga spre Iasi si nu dreapta spre Bacau.
  • KBA

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Interesant ar fi de vazut si Ipotestiul lui Eminescu..cu Lacul cu nuferi si casa memoriala din judetul Botosani.
in Botosani ar mai fi devazut casa memoriala Iorga, centrul vechi al orasului...etc.


ambele drumuri figurate mai jos sunt ok. cel albastru intens e recent modernizat. cel prin tg. frumos are o portiune de drum express (is- tg. frumos)
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult încã o data. Bifat în agenda si sugestiile voastre. În ritmul asta cred cã nu ne mai ajunge timpul sa ajungem la Congres. Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ai ajuns in Iasi, bine ai venit !
Bine ai venit in orasul cu santuri si gropi, cu edili arestati sau sub control judiciar, cu o circulatie de mai bine mergi pe jos sau iei un taxi si tot asa.
Iti recomand sa trantesti masina in parcare sau stradute (noi le stim) si pe jos faci tot centrul cu Palat, biserici, mitropolie, teatru. Apropo, Teatrul National a fost facut in doi ani si la vremea aia cu caruta, cu manivela si lopata si 'alesii' au facut un biet pasaj in 10 ani, altul gresit si spart in 4 ani...hai ca ma umplu de nervi.
De mancat mergi la Bolta Rece, sus, jos, pe terasa, unde vrei tu. Acolo se intalnea Creanga cu Eminescu, se imbatau ca porcii, unul scria povesti mai obscene altul biletele de amor la fufe si alte pupeze...mai ai Casa Pogor, Gradina Botanica, dar mai intreaba sau da tel ca eu dorm cu el in pat si baie tot cu el.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing

Nu am ajuns inca. Ajungem la Iasi pe la inceputul lui iunie. Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bun drum este E85, prin Bacau, Roman etc dar grija la radare si vorbit la tel, centura ca astia sunt batuti in cap.
Ce mai ai de vazut in Iasi, pai Universitatea Cuza corp A cu sala pasilor pierduti boita de Sabin Balasa. La Casa Pogor puteti manca, masina in curte la ei cu tupeu, lasa bariera ca se face cu 10lei sau caut eu un nr de tel.
Grija unde lasati masina, astia le salta cu o viteza de stand formula 1, chiar azi era la tv un mosneag fara masina, in pijama ca era la Parhon 'cazat', fara bani, serios ca sunt cretini nu gluma.
La Humulesti hai ca e in drum dar mare scofala nu este, la fel si Bojdeuca lui Creanga in Iasi rapa Ticau. In drum spre bojdeuca pe Sararie ai casalui Vlasov, mai pica varul, piscina nu o poate folosi ca pleaca dealul, dar asa e cam peste tot, se dau autorizatii ...
Casa Lavric iar este aproape de UMF, arata bine, rustic, mancare buna. si aproape de Bolta Rece, la bolta mergi jos sus este aiurea, are si inca 2 nivele sub dar nu te lasa sa le vizitezi.
Congresul e la Palas, vezi sa nu te puna necuratul sa intri in parcare la Ramada, care nu citeste o beleste de 10lei/h ! Are Palas parcare cata vrei dar tine minte unde lasi masina ca o vei cauta jumatate de zi, nu stiu cat costa ca eu stau la 500m, bou sa fiu sa bag masina acolo.
Mai ai interesant cumva Casa Memoriala Sadoveanu, Palatul Cuza (in Iasi ca e si in Ruginoasa).
Fetele sa nu aiba toc cumva ca isi rup gatul pe pietonala Stefan, poate se mai agata in cadere si de un salcam japonez si sa vezi nota de plata. De fapt cam trebuie sa caste ochii si pe asfalt ca de gropi nu ducem lipsa.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa multe necazuri(eu suspendat permisul pe o luna si un coleg accident cu 2 morti si raniti) am ajuns si noi la Iasi. Pana acum incepuram bine... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR