Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimb placutele de frana de pe fata si nu ma pricep la firme de producator.
Un magazin mi-a trimis oferta cu ce placute are pt Astra G 2.0 caravan si anume:
-set placute frana fata
Ate 170 lei,
Brembo 160 lei,
TRW 135 lei

Din cate am mai citit ATE ar fi cele originale din fabrica sub denumirea producatorului GM, cele Brembo am auzit ca sunt firma foarte buna dar si mai mult sport, iar TRW habar nu am dar fiind cele mai ieftine banuiesc ca sunt si mai slabe.

Eu caut in primul rand sa pot frana in cazuri urgente, desi nu imi creez singur momente critice, si in general franez usor... nu suport frana brusca sa-i ridic pe toti de pe scaun.
Am inteles ca si placutele se fac din material moale, mediu si tare dar nu am apucat sa vorbesc inca cu cei de la magazin ce material au placutele de care au spus.
Poate spune cineva ce ar fi mai potrivit pentru circulat normal si sa tina si mai multi kilometri de franare ?
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe spate trw si sunt foarte multumit de ele. Desi sunt cele mai ieftine din lista ta, nu sunt cele mai ieftine de pe piata. TRW sunt placute bune.
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mai ieftin nu inseamna intotdeauna si calitate proasta, mai ales ca masina nu este una sport si nici macar nu este fortata in vreun fel, dar placutele de pe spate sunt mai putin solicitate decat cele de pe fata, oricum multumesc pentru opinia ta, poate mai sunt si altii care au incercat altele sau au avut experiente cu diferite placute.
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mai devreme cineva mi-a recomandat BOSCH si am verificat pe un site unde am putut selecta modelul masinii si pretul este chiar mai mic, de 110 lei
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ti-am spus ca daca sunt cele mai ieftine din lista ta,nu sunt cele mai ieftine de pe piata. Chiar daca frana spate e mai putin solicitata,poate face probleme.
Placutele TRW sunt pritre cele mai bune.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nicu.work a scris:Trebuie sa schimb placutele de frana de pe fata si nu ma pricep la firme de producator.
Un magazin mi-a trimis oferta cu ce placute are pt Astra G 2.0 caravan si anume:
-set placute frana fata
Ate 170 lei,
Brembo 160 lei,
TRW 135 lei

?

pune originale.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ieftin si bun parerea mea Lpr. Sunt fabricate in Italia.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ate scartaie .am pus eu de 2 luni.nu tare , doar la franare usoara cind sunt incinse , reci nu.sunt imperecheate cu discuri ate power disc.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu Ate pe fata de vreo 3000 km. Franeaza bine atat ca scartaie cand mai ai putin si te opresti (ex. de la ~10 km/h la 0 km/h). La mine e o alta problema (sau poate asa e masina), franeaza abia dupa vreo jumatate din cursa pedalei. Pana atunci pot sa stau si cu piciorul sprijinit de pedala ca nu se intampla nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR