Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca nu prea se inghesuie lumea la o masina de familie.
ce-i drept nu se caracterizeaza prin cine stie ce performante sportive,
dar are clasa, robustete, linie.
Skip ads

  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da... i' love my omega b Cool
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
iulius a scris:sa inteleg ca nu prea se inghesuie lumea la o masina de familie.
ce-i drept nu se caracterizeaza prin cine stie ce performante sportive,
dar are clasa, robustete, linie.

*
SI VARSTA... Laughing
  • fabian

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: jerusalem
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hi Sorin 666, Sunt si mai tinerei pe aci prin...........umbra . (cu masini tinere)
Hai sa iesim cu toti cei cu Omega si aci sunt destule greseli de conceptie ale celor dela Opel.
Skip ads

  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am o Vectra 115 CP 4x4 din 94 dar m-ar incanta sa imi cumpar o Omega A 2300 TD intercooler. Stie cineva ceva despre masina asta. Daca are probleme, daca consuma mult sau orice detalii. ???
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva detalii despre motorul de 3000 cmc benzina de pe Omega A ? Cam cati cai are, daca sunt ceva probleme cu el, cam care-i consumul ? Tot ce stiu eu despre el e ca are 6 cilindri si s-ar putea sa fie facut de BMW? Help please ! Mentionez ca masina e facuta special pentru Politie si s-ar putea sa fie mai deosebita.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Legat de motorul de 2,3 diesel...ideea e ca ar fi bine sa te tii cat mai departe de el , exceptie facand situatia in care il cunosti si esti pregatit sa convietuiesti cu el. Va avea nevoie de intretinere atenta si reparatii facute doar de persoane cu adevarat calificate altfel iti va toca nervii.

Pe Omega A nu exista motoare BMW , e o confuzie cu Omega B care are doua motorizari diesel cu 6 cilindri de provenienta BMW.
Exista 6 tipuri de motor de 3000 de cmc pe Omega A , 3 CIH-uri si 3 DOHC-uri , nu stiu exact la care te referi. Toate sunt motoare 100% Opel dintr-o perioada in care firma avea ambitii si bineinteles alte aspiratii decat in prezent.

In cazul Omega A partea de motor e aceeasi cu a unei masini normale de serie chiar daca a apartinut politiei.
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Merci pentru informatii. Am descoperit pe un site polonez cateva tabele cu datele despre motoare. Ma cam sperie consumul de 15 l in oras, dar la 175 de cai ( C30 NE ) cred ca merita. Si cred ca ii pun si o instalatie de gaz si am rezolvat problema.
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
C30NE are 177 de CP. Wink

Cu instalatia de gaz vei avea doar de furca daca nu este una secventiala cu tot tacamul. Treaba asta isi are bineinteles pretul ei de aceea e bine sa te interesezi de costurile instalatiei mai intai...
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am o Vectra A 4x4 115 CP cu instalatie de gaz BRC. Nu stiu daca e secventiala sau nu, dar merge bine masina. Tot ce stiu este ca cele pentru motoare pe injectie difera de cele pentru carburatie si sunt mai scumpe. Daca are cineva cunostinte depre modelul de instalatie care se preteaza pe motorul C30 NE de pe Omega A, poate ma ajuta, caci nu vreau sa-mi bat joc de motor, iar astia de la firmele de gaz ar face orice numai sa pui instalatie de la ei si nici nu se prea pricep. cel putin eu asa am patin cand am incercat sa o reglez. Mentionez ca sunt din Constanta.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ideea e ca instalatia adecvata pentru aceste motoare are alimentare cu gaz separata pentru fiecare cilindru . E scumpa insa performantele si consumul sunt aproape identice cu cele obtinute pe benzina.

Folosirea altor sisteme duce mai devreme sau mai tarziu la detonatii puternice in galeria de admisie care se soldeaza in majoritatea cazurilor cu debitmetrul distrus (2.500 RON Shocked ).
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai idee si cam cat costa o astfel de instalatie de gaz? Eu stiu de 450 E. Asa e?
Skip ads

  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Instalatia pe care o am la Vectra e montata de 2 ani si jumatate si motorul merge foarte bine, nu consuma ulei, chiar merge mai rotund motorul pe gaz
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
.

Din cate stiu eu pretul instalatiei depaseste 1000 de euro pentru un motor cu 6 cilindri.
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net un site al unei firme care monteaza GPL. 380 E o instalatie pentru motoare cu injectie multipunct cu catalizator cu sonda lambda. Secventiala e cea pentru daciile cu motor frantuzesc- supernova, solenta si logan.
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Partea mai ciudata la Omega A este ca are tractiunea pe spate. Recunosc ca nu am condus o masina cu tractiune spate, unii zic ca e mai nasoala. Voi ce parere aveti?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ai neaparat nevoie de un set de gume de iarna. Cu restul te obisnuiesti. Mare atentie la frana de motor, eu m-am intors de doua ori iarna trecuta.
Asigura-te ca iti functioneaza ABS-ul, dar nu uita proverbul: "in frane si in femei sa nu te increzi niciodata".
Si bineinteles, viteza redusa in curbe, fara accelerari bruste si fara viraje scurte.
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatii, o sa tin cont de ele.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am avut numai masini cu tractiune spate.daca nu bruschezi comenzile nu ai probleme.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
iulius a scris:am avut numai masini cu tractiune spate.daca nu bruschezi comenzile nu ai probleme.

Esti simpatic, dar chiar nu il ajuta experienta ta Very Happy
Sfatul este bun, eu am lovit batrana mea Dacie la prima zapada, am virat cam brusc stanga, masina a facut usor stanga, dar nu suficient. Vazand asta am tras dreapta la maxim, dar masina si-a continuat linistita traseul. Am virat din nou dreapta maxim, tot brusc si degeaba. Iar apoi in loc sa accelerez am piscat usor frana. Si asa am intrat in istorie, lovindu-mi masina desi aveam timp sa cobor, sa fug in fata masinii, sa o intorc, sa urc din nou la volan samd Rolling Eyes (eram pe un drum cu doua benzi pe sens, cu viteza foarte mica - nu stiu exact cat, dar eram in treapta I si incercam sa fac stanga).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR