Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • andurache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Îmi cer scuze dacã aceastã întrebare a mai fost pusã pe acest forum, dar sunt nou si în apãrarea mea nu am gãsit pânã acum ceva asemãnãtor pe net. 😀

Am un Opel Astra G din 2000 (caravan, înteleg cã-i mai spune, editia cu 100 scris pe prag) cu motor 1.6 - 16V (nu am notat din pãcate seria exactã a motorului) pe benzinã.

Am în bord la momentul acesta aprox. 160.000 km (în mare parte fãcuti de mine). Prin luna aprilie am constatat un zgomot ciudat în interiorul masinii. Ca sã încerc sã-l descriu cât mai exact este un zgomot ca de „elicopter” ce apare la viteze mai mari, ceva ca atunci când mergi cu geamurile deschise pe autostradã (evident ca nu fac asta 😀). Ca sã mai adaug ceva, este un zgomot ca si cand aerul parca nu trece cum trebuie pentru ca la viraje mai scade din intensitate si la cât mã pricep eu cam asta îmi inspirã. Pe loc zgomotul nu apare oricât as tura masina si totul pare în ordine din ce mã pricep eu.

Am fost de curând la service si am schimbat toba finalã pentru ca a cãpãtat o fisurã si am crezut cã de aici si zgomotul de „motocicleto-elicopter” 😀. Am plecat cu masina acasã, iar zgomotul si el cu mine. Am mai avut o treabã la service si am deschis acest subiect cu un mecanic ce a venit cu mine într-un „test drive” de câtiva km la o viteza de cca. 90-110 km/h si mi-a spus cã nu i se pare nimic stricat, dar m-a întrebat dacã am cauciucuri de iarnã pe masinã (si da, aveam anvelopele de iarnã pentru cã cele de varã trebuiau schimbate din cauza uzurii) si cã acestea vara sunt mai tari si cã masina ar avea o altã „aerodinamicã”. M-a c-am bagat în ceatã nenea ãla pentru cã am prieteni ce merg cu anvelope de iarnã si vara, iar zgomotul este normal!

Am schimbat apoi cauciucurile de iarna cu cele de varã, dar evident zgomotul nu a dispãrut! Nu credeam oricum cã va dispãrea, dar am zis sã încerc!

În concluzie, habar n-am de unde este si pânã la un nou drum la service am zis sã vã cer un sfat! Sunt nou în lumea auto si sper sã mã întelegeti! Sper cã nu v-am bãgat în ceatã si cã nu am deranjat cu mesajul destul de lung!

Vã multumesc si astept un rãspuns!
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
A verificat cineva rulmentii?
  • andurache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Nu! Este posibil de la ei? Care rulmenti mai precis?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aia de la bicicleta...
cei de la roti, bineinteles!
  • razvanandrei1989

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salut , eu am fost sa o segmentez , nu stiu ce au facut mecanicii vietii caci am capatat acest zgomot care il ai si tu de la 2000 de turatii in sus incepea sa pacane , m-am dus la service , au desfacut motorul , cuzinetii pusi de ei erau deja mai uzati decat cei pe care ii aveam de cand lumea, in prima faza mi-au zis ca ar fi vibrochenul facut deja la o alta cota dar pana la urma au schimbat 2 pistoane si masina merge unsa . sper sa nu fie asta problema ta ca te va usca Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR