Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ionnutz007

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2003 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
buna! vreau sa'mi iau un opel zafira 1.6 . sunt fan opel, dar nu mai vreau diesel Sad( si asa ca m'am gandit la o zafira. e ideala pt familia mea... as vrea niste pareri daca se poate, e buna sau nu motorizarea asta de 1.6? ca un prieten ma indreapta se golf break, dar parca opelul e mai romanesc Very Happy.
va multumesc anticipat
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cam greu cu 1.6 pe autobuz.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
1,8 recomand si eu. z18xe , nu-i vreo racheta ,dar se descurca😏
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea, daca gasesti, ia-ti un 1.8 benzina. E mai potrivit pentru gabaritul masinii, si nu mananca asa mult ulei ca 1.6 - le. Ii pui gaz si vei fi super multumit de masina! Numai bine!
Skip ads

  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Chiar si fara gaz e ok, eu nu am si nici nu o sa pun .pina amortizezi cheltuielile cu instalatie (una de calitate vreau sa zic)esti tot acolo, asta daca nu faci taxi, dar la 10000km pe an nu merita
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Corect la 10 mii pe an nu se merita. Eu in 6 luni insa mi-am amortizat investitia, pentru ca fac undeva la 25 mii pe an. Se pare ca am vorbit aiurea tinand cont doar de experienta proprie. Multa bafta in alegerea motorului si masinii potrivite!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
de ce nu mai vrei diesel Question
  • ionnutz007

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2003 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am avut un astra h 1.7 cdti din 2005 si am avut ceva probleme cu ea. In 3 ani am reconditionat turbina apoi am schimbat-o, am avut probleme cu supapa de vacuum, cu calculatorul de bord ( asta a fost ieftin, am fost la reprezentanta opel iasi si am resoftat-o cu doar 150 lei, unde "mecanicii" de la mine din oras ziceau sa schimb calculatorul de bord cu unul SH pt "numai " 2000 lei ca imi aduc ei. De asta nu mai vreau diesel
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles. Nimereste omu cite o masina langa care ajunge sa vorbeasca singur !
Totusi 1. 6 e cam firav, iar la1.8 nu stiu cum ai iesi cu consumul. Poate n-ar trebui sa renunti la a lua in calcul si alte marci, nu doar opel.
  • 13grade

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa cauti una care are instalatia de gaz montata.e mai ieftin si fara batai de cap
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ia ti un 1.8 motor (Z18XE)... Si nu mai ai treaba cu alte anexe cum are 1.6 ..... Nu trebuie sa i sufli n fund toata ziua. Clapeta curatata o data pe an ...depinde cat mergi. Derbitmetru bun, bobina buna, calculator bun.... si da i bataie. Ulei, filtru (filtre) schimbate la timp. Daca are instalatie gpl... e cam rar. Cred ca uzal se pune CNG....in vest e tipic. Casa transformi instalatia, nu se merita. Mai bine ii pui una d aici.(O sa pierzi cam 10Hp...da ai de unde din 125Hp) Da asta cam asa e ...Zafira A "e mai romaneasca"...."apa,paie si bataie" Very Happy
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aaaa.... Un minus ar fi ca la viteze mari turatia este mare.... Ar fi avut nevoie de a 6 a viteza....si iti mai dau un sfat...dupa ce o cumperi daca are ECU prins pe motor ....departeaza l (pastrezi firul de masa legat) ca sa nu ti faca belele. Poti sa i pui un carlig cu belciug gen alea de lacate, si il suspenz de cartonul de sus, cat iti permite sa te departezi de motor.
Skip ads

  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Chestia cu turatia mare ma dispera si pe mine , chiar puteau pune 6.e un ma re minus mai ales pe autostrada, la 130 efectiv te oboseste zgomotul😠
  • mihai2002

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu am 1,6 si sint multumit de autobuz, intradevar nu e asa de sprintena ca 1,8,dar daca mergi ca tot omu e suficient diferenta de acceleratie intre cele doua motoare e nesemnificativa 0-100 13 sec 1,6 si 12 sec 1,8 si 116 cai si 11,5sec in varianta de dupa 2000 cu 125 cai
Pe de cealalta parte consumul e ceva mai mare la 1,8 12,2 la 116cp si 12,4 la 125cp fata de 11 la 1,6, consum urban ... date date de producator, posibil in realitate sa consume mai mult sau mai putin ,de ex la mine ia in oras(onesti) cam 9 pe cb dar e f aerist traficul si nu sint semafoare cu timpi de asteptare mai mari de 40 sec si portiuni destul de mari unde merg constant cu 50km/h, diferit de traficu din bacau de ex unde imi indica 11,5 consum pe cb, la fel si toate cele care trebuiesc platite la masina incepind cu timbrul de mediu care creste binisor si continund cu asigurarea si impozitu
Indiferent de motorizare la cele cu nr strain sa te uiti sa fie fabricate dupa august 2000, adica 2001 in acte si cod motor cu Z in fata de ex Z16xe ca sa fi sigur ca ies eur4 motorizarile diesel sint eur 3 cred ca pina in 2005(aici e posibil sa gresesc) si implicit au taxa de mediu ceva mai mare
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat acum 2 saptamani din Nurnberg o Zafira A motor 2.2 16v(benzina) din 2002, si precizez ca are un consum mai mic decat Zamfirica mea de 1.6 16v, eu am consum mixt de 8,7-9% iar la 2.2 are consum de 8,2- 8,4%, zilele trecute I-am pus gpl si nu se simte diferenta de putere
Motorul meu trage mult mai greu caroseria de Zafira fata de motorul de 2.2
  • cotuti

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
am luat si eu din germania un opel zafira 1,6 an 99 drept nu am vazut decit in poze arata f bine.cine are un sfat si critica ascult.mai am un opel corsa motor 1000noroc
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu un zafira 1,8 16 v din 2001 model elegance , dar am gresit si l-am luat de la un samsar... imi place masina dar am avut probleme cu ea...acum mi-a spus un mecanic ca de la instalatia de gpl ( am puso la 1 luna dupa ce am luato ) s-a stricat comp de bord... am mai intrebat pe forumuri si am vbt cu altii mai priceputi si m-au sfatuit sa schimb mecanicul si sa merg la electrician. in rest masina e super imi place , e inalta e ok , desi e un pic lenesa fata de opel astra caravan diesel motor 2000 , m-am obisnuit si cu asta si merge ok! mergea ok si pe gpl nu am avut deloc probleme pana acum ! mi se aprinsese in bord semnul de emisii! am pus s\testerul si imi arata ca temp la motor era de -22 grade si amestecul era altul si imi tot murea! se inneca!

acum va intreb si eu pe voi cei cu 1,8 si gpl...va merge bine/ ati avut probleme? de cat timp aveti gpl?

p.s.: nu imi place la ea ca nu este luminata la rotitele pt aer , caldura , etc... si noaptea treb sa aprind becul de deasupra ca sa vad
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
mecanicul , vecin cu mine , mi-a spus ca din cauza comp de la instalatia de gpl s-a stricat cpm de bord...ca e diferenta dintre amperaj si curentul care se transmite intre ele si pana mea ca nu ma pricep.... cineva imi zicea ca e posibil sa fie fost de inainte stricat...si tind sa cred asta
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Fum pe toba scoate?
GPL pe Zafira A
https://www.clubopel.com/rez...+GPL&sa=Cauta

Z18XE GPL
https://www.clubopel.com/rez...+GPL&sa=Cauta


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 25 Jan, 2016 12:49 pm, modificat de 5 ori in total
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Nu scoate fum. Oricum am desegmentat motorul... Dar nu am avut deloc probleme sa scoata fum...imi manca mult ulei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR