Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihaiv

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o mica problema cu semnalizarile. De fiecare data cand dau si semnalizez si apoi invart de volan nu se decupleaa automat si trebuie sa stau eu si sa pun maneta in pozitei neutra. Am dat jos masca de la volan si am verificat blocul de semnalizare si el functioneaza bine (revenind pe neutru atunci cand actionezi pinul de plastic al lui) insa uitandu-ma la volan am observat ca o bucata de plastic care actioneaza pinul de revenire la pozitie a semnalizari este rupta. Nu am avut curajul sa demontez mai mult insa stie cineva daca se poate schimba chestia aia de plastic sau trebuie sa imi caut un alt volan?
E vorba de un opel corsa 2001
Skip ads

  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va salut, am si eu o problema enervanta rau pt mine si pentru restu participantilor la trafic, cand am faza scurta aprinsa si dau semnalizare stanga sau dreapta de multe ori imi da si faza lunga , si la hopuri , gropi imi da pe faza lunga si mor de nervi ca ma mai injura cate unu sunt sigur. care a desfacut acea maneta de semnalizare sau care stie mai exact cum as putea rezolva. Multumesc anticipat !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=comutator
CAUTARE !
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult Smile si scuze ca nu am cautat dar nu stiam ce si cum sa scriu exact sa-mi apara asta Very Happy
Skip ads

  • alynacke

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am o problema cu semnalizarea pe stanga fata. becul nu este ars dar nu mai merge.l`am mutat pe dreapta si merge ok.deasemeni si intensitatea ticaitului este mai rapida cand semnalizez stanga.restul becurilor merg( aripa si spate). cine stie care ar putea fi problema?
  • masterpeace

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1998 x10xE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sal, am nevoie de un diagnostic pt masina...pot lua legatura cu tine eventual sa-mi lasi un nr?
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu revine mereu inapoi , asta doar la curba dreapta .... M-am obisnuit si ii mai dau cu mana . Cand nu o mai merge ,atunci ma uit la ea . Oricum , slabe sanse sa se strice .
  • masterpeace

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1998 x10xE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua .am ceva probleme cu o corsa din 98,ma puteti ajuta?am vazut locatia tm ca si a mea si am zis sa incerc
Skip ads

  • barbute46

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare.
la corsa tatalui meu, semnalizatorul de pe aripa stanga este aburit...chiar mici picaturi de apa pe interiorul geamului.
l-am demontat de pe aripa si am incercat sa-l desfac...dar fara nicio sansa, deoarece se pare ca este lipit-sudat.
intrebarea mea este:se desface in doua (separat geamul de suport) semnalizatorul de pe aripa?
se poate rezolva aceasta problema fara inlocuirea semnalizatorului?
multumesc!



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

3/15/2012 8:55:21 PM
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
s-a adunat apa de la condens si probabil din cauza ca garnitura de la mufa ori e coapta ori lipseste...
verifica intai garnitura sa nu fie probleme de acolo apoi ia-l in casa si usucal (vezi tu cu ce-l poti usca)
dupa care monteaza-l pe masina si ai grija ca garnitura sa etanseze corect...
  • eugolan

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 1997 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salul corsari am si eu o problema la carabusul meu dimineata cand mam dus la munca am ramas fara semnalizari nici stanga nici dreapta nu se mai aude nici tacanitul ala care se aude cand semnalizezi iar martorul din bord ramane aprins nu mai palpaie siguranta am identificato si cu contactul pus semnalizarea pusa daca scot sigurantra se stinge si martorul din bord sa fie dus releul de semnalizare ? el pe unde mai este pozitionat ca nu lam identificat mentionez carabusul meu e din 97 cod motor x 10 xe multam anticipat
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Mi-au murit semnalizãrile. Siguranța 3 nu este arsã, am schimbat-o cu alta și la fel face. ÃŽn bord, ticãie rapid. Unde este situat ”releul”?
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La Corsa C cu volan pe stanga par a fi doua relee, unul pentru semnalizare stanga si altul pentru dreapta. Si maneta de semnalizare si butonul de avarii par a fi legate la BCM. Din BCM semnalul se duce catre K66R si K66L, ambele in cutia de la BCM. Posibil ca temporizarea sa fie chiar in BCM.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mersi de rãspuns, dar se aude acolo cum țãcãne... Mai este altã siguranțã în afarã de nr. 3 pentru semnalizãri? Aveam un bec ars, am umblat puțin la el, s-a auzit un sunet ca de scurtcircuit și au murit toate semnalizãrile. Very Happy
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut in schema, doar F3 e responsabila.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am luat fiecare siguranțã la rând și... nr. 12 am gãsit-o arsã. Schimbatã. Acum funcționeazã normal.
  • Geordan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Am citit cam tot ce s-a scris pe aici .. am facut ce s-a spus... mai putin mersul la Mecanic/Electrician!
Am si eu o problema cu SEMNALIZAREA stanga la un Opel Corsa D din 2007!
Problema ar fi: atunci cand semnalizez stanga ... se aude dublat, sau mai repede, am vazut ca BECUL semnalizare stanga Nu mai lumineaza, am crezut ca este becul ars, am scos becul, pus bec nou, schimbat bec de pe stanga pe dreapta .. BECUL TRAIESTE! Semnalizarea stanga FATA... NU!

Problema a aparut la aproximativ 3 zile dupa ce am SCHIMBAT Becurile de faza scurta H7 de pe partea ... DREAPTA (cu 2 saptamani innaintea schimbarii becului pe partea dreapta l-am schimbat si pe cel de pe stanga H7-le)

Ma poate ajuta cineva sa GASESC locata SIGURANTEI pentru semnalizare stanga? Eu n-am reusit sa gasesc asta in cartea tehnica a masinii! Sad

Sau sa-mi dati ale idei pentru REMEDIEREA problemei ... pana a ajunge la Mecanic/Electrician!
  • Aty BIG

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Dai borna jos de la baterie timp de 10 minute .....
  • nelutupop

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti, azi am ramas fara semnalizare pe toata partea stanga la corsica mea z10xe si am fost la service a verificat pe la tablou si e totul in regula, a pus testerul si imi da releul de semnalizare, acu intrebarea mea este poate e de ras dar mecanicul nu stie unde este situat releul de semnalizare k sa il schimb. Ma poate ajuta cineva sa imi zica unde este? De auzit se aude ticaind acolo unde este calculatorul de confort, acolo sa fie? Multumesc sper sa ma puteti ajuta. Stima.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Acolo se afla releele de semnalizare.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR