Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Am cautat pe site și nu am gãsit nimic asemãnãtor cu mica mea problema. Deci, situația e în felul urmãtor, dețin un Astra G Coupe 1.8 16v z18xe 92kw 2002 și de când am luat-o niciodatã nu mi-a stat apa la 90°...doar în oraș în aglomerație, la drum lung nu sarea de 70-75°. Am citit de curând pe site treaba cu termostatul de Dacie, am fãcut și eu operațiunea astãzi, vroiam sa va întreb dacã las termostatul de pe mașinã împreunã cu cel de Dacie? Sau îl dau jos? Cauzeazã ceva dacã rãmân amândouã ? Mulțumesc anticipat!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cel de pe masina este blocat pe deschis sau merg ventilatoarele in permanenta.

Cel din carcasa termostatului il da-i jos din carcasa si lasi numai carcasa.
Daca tu esti multumit asta este - important sa isi faca treaba. Laughing

Poti pune niste poze cum ai instalat termostatul in ce zona. - banuiesc ca la Z16SE
https://www.clubopel.com/vie...p?p=764710#764710
https://www.clubopel.com/vie...p=1759305#1759305
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut, ms pentru rãspuns! Termostatul pe care îl aveam deja rãmâne pe deschis și nu ridica apa la drum întins decât la 70°,poate și mai puțin. Motorul este z18xe, am fãcut operațiunea și le-am lãsat pe amândouã...sunt foarte mulțumit de rezultat, am fãcut un drum de 100km și apa sta la 90° fixx. Termostatul de Dacie l-am poziționat chiar lângã corpul termostatului de pe mașinã. I-am schimbat antigelul tot ieri. Zic dacã tot își face treaba, îl las asa... Sau e vreo problema? Gen sa nu funcționeze mașina în parametrii normali dacã sunt amândouã termostatele?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu este nicio problema, dupa mine.
Dar ma gandeam sa nu isi revina cel de pe masina, sa se trezeasca si se blocheze pe inchis, in rest este OK.
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se trezește, am mașina de 8 luni + cat o fi mers fostul proprietar cu ea asa... Deci, e mort...daca se resusciteazã și face figuri o sa îl schimb cu unul nou și termin treaba. Mulțumesc pentru rãspunsuri! Seara faina!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR