Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Burduful nu avea nimic. Ba avea si vaselina(cu span de la ace si inel). Ceva a cedat(inexplicabil). Pana la urma sper sa o rezolv cu @dan.opel, planetara second la 250 lei.
Skip ads

  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie cineva vreun cod pentru acest burduf de planetara stanga?Ma refer la burduful dinspre cutia de viteze ...Am fost si eu la magazine si am facut comanda dar toti mi au adus burduf normal fara umflaturile respective in interior.
Are un cod anume sau vreo marca ?Va rog frumos ajutati - ma daca stiti
Multumesc
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stefan nu a baut cafeaua.
Ai la 4X cod burduf spre cutie si 10X spre roata.

Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dane,asa este nici nu aveam cum sa o beau ca sunt dupa schimbul de noapte,mersi pentru rectificare si scuze pentru confuzie. Wink
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos .Am fost astazi la magazin si am cerut burduful. Mi-l aduce maine cu 65 lei. Sper de data asta sa-l aduca pe cel bun.
As mai avea o intrebare : eu am mai umblat la planetare pe diferite masini , dar la opel niciodata. Cu scosul planetarei de pe masina nu e problema , dar Burduful dinspre cutie se inlocuieste demontand capatul acela , sau se demonteaza si partea dinspre roata pentru a-l baga pe asta?
Din cate imi dau eu seama , in partea dinspre cutie ar avea o tripoda , prinsa probabil cu o siguranta seeger in capat. Dupa ce scot siguranta si tripoda de pe axul planetarei , se poate schimba in voie burduful.
As vrea maine sa il si schimb , daca stiti cum e mai simplu , astept parerile Dvs.

Multumesc inca odata ! O zi placuta tuturor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Demontarea se face ca la orice planetara, cureti bine totul. Daca ai coliere slabe mai bine ties lat. Iti va curge ulei din cutie deci completare, daca este negru sau maro il schimbi tot, intra 1,6-1,7L. Ca sa-l scurgi tot demontezi tabla neagra de sub cutie, se pune GM 19 40 182 culoare rosie.
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos . Am schimbat azi burduful , nu a fost greu deloc , doar mi a luat cateva minute sa scot planetara din cutia de viteze.Burduful a fost cel potrivit de data asta.Ulei nu a curs deloc , pentru ca masina a fost ridicata destul de mult de partea stanga si nu a ajuns sa curga, iar la final am verificat nivelul de ulei din cutia de viteze si era la nivel cu gaura busonului de umplere.Uleiul l-am schimbat in toamna anului trecut ~10 000 km.
Skip ads

  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cam cati km rezista planetarele la diesel?Ca eu cam aud o tranc la planetara dreapta a masini(cea lunga),dar doar cand trec prin gropi,in viraje,fie ele stranse si la viteza mare,dar nu se aude.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Domnul Dan la cati kilometri trebuiesc schimbate planetarele sau mai bine zis cand? Atunci cand scot zgomote? Am 170.000km cu Corsa mea, credeti ca ar trebui sa le schimb(fac oarece zgomote in viraje)?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inspecteaza burdufe planetara cele de la cutie ca alea pica primele. Daca sunt intregi atunci ai cap planetara (cloncane la viraj in scurt) si se inlocuieste numai el. Nu are termen de viata, dupa exploatare, dupa drumuri, dupa conditii meteo etc.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mda, m-am uitat si am unul rupt langa cutie si se vede fierul:D. Gasesc decat capatul de cumparat cu burduf? Ce imi mai trebuie cand o dau jos: ulei de cutie de viteze si garnituri ceva?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tripoda nu vei gasi , schimba burduf si fa o cruce MARE daca nu te uiti sub capota sau nu citesti. Ulei cutie schimba ca de multe ori e o zeama infecta si putina, pune GM 19 40 182 1,6l pana curge pe la buson nivel.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, stiu dar nu am timp. Multumesc pentru indicatii si as mai avea o intrebare: daca desfac capacul de la cutia de viteze sa scurg tot uleiul imi trebuie garnitura de schimb sau nu are? As putea sa o pun tot pe cea veche in cazul in care are dar nu gasesc de cumparat?
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am luat un burduf pr planetara stanga, spre roata. fata de cel dinspre cutie care e din cauciuc, are un aspect mai plasticat si este mai rigid. cel de la magazin a zis ca e termoplast.
voi ce parere aveti? se merita ce am gasit sau trebuie sa caut din cauciuc?
ma gandesc ca la iarna sa nu crape.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
wildursulika daca nu rupi garnitura e ok cea veche

adinag pune ala ca asa trebuie sa fie, mai dur.
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Acum 2 zile mi-am schimbat cauciucurile, ocazie cu care am vazut ca s-a rupt un burduf cap planetara de la roata stanga. Cum de urgentra trebuie sa-l inlocuiesc, am gasit 2 variante, GM la pret aproximativ de 130RON si SPIDAN pe la 35 RON. Diferenta mare la pret intre ele, acum nu stiu si de calitate. Ii rog pe cei ce au avut probleme si au cumparat Spidan daca-mi pot spune, sunt OK ca si calitate ori ba? Tinand cont dupa cata vaselina mai aveam pe acolo tind sa cred ca atunci s-a rupt burduful, in ziua in care am si descoperit. Sper din suflet ca nu a intrat ceva mizerie care sa fi afectat deja planetara. Deci, GM sau Spidan? Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai bani pune GM, la facaturi nici colierele nu prea vin.
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu burduful respectiv. s-a rupt colierul de pe el. noroc ca burduful era intreg. dar sa revenim la ce ai zis tu. si gm si spidan se fac acum din plastic. asa ca vezi cum faci rost de unul din cauciuc ca la iarna sunt sanse mari sa pocneasca.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa sunt ele, un cauciuc dur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR