Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
Ma intereseaza ideea unei Astre cu motorizare A17DTS 130 sau 131 CP 2012-2013. Are cineva experienta cu aceasta motorizare? Nu am gasit prea multe informatii/pareri personale nici pe forum nici in alte surse. Sunt ceva probleme "cunoscute" ? Am vazut ca masinile noi nu se mai echipeaza cu motorizarile 1,7. A17DTS a fost putin folosit. Ceva motive ascunse?
Multumesc anticipat!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sincer eu nu mai vad rostul unui dizel 2005- in romania. Inmatriculare scumpa, filtru de particule, cam greu sa iti amortizezi cheltuiala fata un benzinar cu gpl.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Motorul, din cate am vazut este ultimul din seria 1700 cmc:
"In 2010 the engine A17DTR was developed into the A17DTS: here the engine power has been increased to 130 hp at 4000 rpm, while the maximum torque is increased to 300 Nm between 2000 and 2500 rpm. This variant has been fitted in:
Opel Astra J 1.7 CDTI 130cv (2011-14);"

Asteptam informatii/pareri de la cunoscatori/detinatori si nu voiam sa deschid inca un nou topic pe tema diesel vs benzina/gpl. Sunt sute... pe aceasta tema am de unde ma informa. Multumesc oricum!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cauta topic despre acest motor la astra j, acolo vei vedea topicurile cu si despre acest motor. Mai sus a fost o parere personala, eu nu as da dizelul pe benzina pentru nimic in lume, dar in momentul de fata pentru drumurile de romania nu merita un dizel pentru micro economia facuta (sau cel putin nu dizel de opel).
PS: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=96655 aici se discuta intenstiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR