Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Din cauza lipsei unui sunet decent (in special in frecvente joase), doresc sa-l imbunatesc.

Masina are in dotare radioul CD400 (varianta cu bluetooth, usb si jack 3.5")

Am luat in calcul urmatoarele operatiuni:
Pasul 1:
- schimbare difuzoare portiere fata --> vor fi inlocuite cu cele de la Hertz dieci dsk 165.3 mm
- schimbare difuzoare portiere spate --> vor fi inlocuite cu cele de la Hertz dieci dcx 165.3 mm
- schimbare tweetere din bord --> vor fi inlocuite cu cele ce vin la pachet cu difuzoarele Hertz dieci DSK
Pasul 2:
- montare High-Low adapter + statie + subwoofer (undeva prin portbagaj)
sau
- montare High-Low adapter + statie + subwoofer pe polita metalica din spate

Spatiul din portbagaj este foarte important si de aceea intampin o problema in alegerea unei variante optime pentru subwoofer.
Varianta cu incinta subwoofer prin portbagaj este buna atat timp cat aceasta va fi undeva in lateralul masinii (realizata din fibra de sticla sau alt material), iar varianta cu difuzoarele montate pe polita din spate , in teorie pare a fi si mai buna, doar ca nu stiu cum s-ar auzi, ce marime sa aibe subwooferul, avand in vedere volumul portbagajului.

Mentiuni- Nu doresc sa schimb unitatea radio.

1. Va sunt recunoasctor daca ati putea sa ma ajutati cu sfaturi , pareri in legatura cu aceste operatiuni.
2. Ce parere aveti despre difuzoarele pentru portiere, sunt ok ? (raport calitate-pret)
3. Pentru varianta cu incinta subwoofer montata in lateralul masinii - Aveti idee de firma / persoana care sa faca asa ceva si evident, stie ce face? (pentru orasele GL/BR sau Bucuresti - dar la sigur ? )
4. Pentru varianta cu subwooferul montat pe polita din spate (este deja gaurita), ce parere aveti ?
Pentru Insignia s-a adoptat aceasta varianta de montare a subwoofer-erelor de la Infinity.
Skip ads

  • bighi21

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut
Despre subwoofer nu pot sa ma pronunt, dar difuzoarele mentionate de tine le-am montat si eu pe astra j tot cu cd400 si suna foarte bine.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

Se sesizeaza o imbunatatire considerabila a sunetului sau e ceva infim ?
  • bighi21

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
E o îmbunãtãțire mare a sunetului (claritate). Daar astãzi dupã ce le-am lãudat am plecat de la serviciu și nu știu ce s-a întâmplat nu mai suna bine deloc. Smile) o fi de la frig se poate? A mai întâminat cineva problema asta? La mine e prima data. Mulțumesc
Skip ads

  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Acum depinde ce vrei sa faci, vrei mai mult bas, solutia simpla ieftina, eficienta si la indemana e asta: http://www.emag.ro/subwoofe...00a/pd/D85NQBBBM/
La care mai adaugi 50 lei manopera.
Daca vrei sunet mai bun cu acelasi HU, tre sa pregatesti de la 1000 de euro in sus. Cu 1500-2000 lei nu faci mare lucru, mai mare bataia de cap.

LE: nu stiu cum e pe Insignia, dar pe Astra woofer-ul de la Infinity e integrat in podeaua portbagajului, langa roata de rezerva. Sistemul in sine e departe de a fi o revelatie, mediocru spre bunicel in cel mai bun caz, dar are suficienta putere, la 60% din volum te scoate din masina.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@GTC200: din motive de spatiu nu pot sa pun ce ai sugerat tu in portabaj, de aceea as dori sa merg pe varianta subwoofer intergrat undeva in lateralul portbagajului sau pe polita din spate.

Nevoie de moment este sa se auda un sunet ce contine un spectru mai bogat de frecvente si nu doresc sa investesc sumele precizate de tine mai sus.

Pe fosta masina C4, aveam sistemul de sunet stock din fabrica si am adaugat subwooferul original de la JBL si pot sa zic ca a fost o imbogatire considerala a sunetului.

Nu am ascultat pana in prezent sistemul infinity de pe astra, cred ca ar trebuie sa suficient pentru cerintele mele.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
GTC200 a scris:Acum depinde ce vrei sa faci, vrei mai mult bas, solutia simpla ieftina, eficienta si la indemana e asta: http://www.emag.ro/subwoofe...00a/pd/D85NQBBBM/
La care mai adaugi 50 lei manopera.
Daca vrei sunet mai bun cu acelasi HU, tre sa pregatesti de la 1000 de euro in sus. Cu 1500-2000 lei nu faci mare lucru, mai mare bataia de cap.

LE: nu stiu cum e pe Insignia, dar pe Astra woofer-ul de la Infinity e integrat in podeaua portbagajului, langa roata de rezerva. Sistemul in sine e departe de a fi o revelatie, mediocru spre bunicel in cel mai bun caz, dar are suficienta putere, la 60% din volum te scoate din masina.

Unde ai tu woofer langa roata ?Intreb ca eu nu am vazut nici o astra cu asa ceva si crede-ma ca am vazut cateva!
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Uite asa e la cele cu sistem Infinity
https://data.motor-talk.de/d...3534711409850.jpg
Skip ads

  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
merci soldy !
O sa fac si eu o poza, singura diferenta e ca eu am optat pentru roata de rezerva temporara in locul kit-ului de reparare pneuri, dar asta nu a modificat cu nimic pozitionarea sub-ului.

@crt7, poti incerca si asa ceva http://www.be-loud.ro/produ...Pioneer/TS-WX11A/
Se monteaza sub scaunul pasagerului dreapta si nu pierzi niciun cm din portbagaj.

Pentru un sub custom fie in lateralul portbagajului, fie in polita din spate, o sa ai nevoie si de un amplificator.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am deja un Alpine SWE-1000, primit de la cineva, doar ca nu imi place cum se aude.

Toeritc, sistemul de la infinity ar trebuie sa se potriveasca si in portbgajul din sedan, evident cu cateva mici modificari ale suprafetei din spuma de sub acea carpeta .
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat


Asa arata infinty-ul. Vine cu podea dubla la pachet.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Inca o mica mentiune: nu pot sa instalez nimic sub scaunul pasagerului deoarece are sertar (am si uitat de el Very Happy ).

Pentru sistemul de la infinity aveti ceva dimensiuni ? sunt curios daca ar incapea si la mine .
Skip ads

  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
O intrebare. Scuze de off topic.
La cd300 cel mai ieftin ce are doar difuzoare pe fata se pot lega inca doua pe spate pe placa?
In paralel cumva?
Multumesc
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Nu vad de ce nu s-ar putea. Pleci din spate de la casetofon cu firele si le maschezi prin lateralul masinii.
Nu am verificat, dar cred ca CD300 ar trebuie sa aiba si iesire audio pentru spate, astfel incat sa te poti lega direct la iesirea pentru spate.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pentru cei cu hatchbak sau sport tourer care au subwooferul de la Infinity in portbagaj, ati putea sa ma ajutati cu niste dimensiuni pentru acesta?
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Din cate imi dau seama solutia implica un carenaj de plastic in portbagaj: http://www.ebay-kleinanzeig...03581485-223-4376

O sa incerc sa masor diseara dimensiunile subwoofer-ului, sper ca-s la fel si la ST.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Subwoofer-ul infinity de la ST este identic cu cel de la hatchback.

Corect, toata acea bucata de plastic este incinta subwoofer-ului.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
@GTC200: Ai reusit sa masori ? Very Happy
  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Gata, m-am intors Smile
25 x 18 cm si aprox 8-9 cm adancime.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Daca am inteles bine cam asa ar trebuie sa arate ? Ai putea de asemenea sa oferi niste dimensiuni si pentru cele 2 spatii marcate cu semnul intrebarii ?

http://uploadimage.ro/340C/Capture.JPG
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR