Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa te dezamageasca la capitolul dinamica fata de Astra pe care o ai momentan, cu un consum suplimentar. Daca in oras se misca rezonabil, problemele incep pe drumurile din afara localitatilor. La mine motorul nu a cerut decat ulei, filtre si schimbul distributiei la cumparare, in cei 50.000km pe care i-am parcurs cu masina, 95% in mediul urban. In schimb am fost nevoit sa cheltuiesc suficient pe trenul de rulare si schimbul cutiei de viteze.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
este evident ca se va misca mai greu decat un diesel care are cam aceiasi cp / kg.
si asta din cauza ca masina este mai grea, mai lata, motorul pe benzina dezvolta cuplul si puterea la turatii mai mari decat diesel-ul turbo.
daca e sa compari masinile ar trebui comparate diesel cu diesel la aceiasi cp / kg, care dezvolta cupluri la turatii similare.
  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu vin e pe diesel si sunt obijnuit ca atunci cand apas pedala, masina sa raspunda prompt
GPL vreau sa pun din motive strict financiare: daca am posibilitatea sa merg cu 3lei/litru, atunci DA ...o sa merg asa.
o sa aibe un "lag" la apasarea pedalei mai tare? ...trage la fel ca pe benzina?

ce inseamna ca papa ulei? asa e facut motorul de 1.8 125cp? ...sa pape ulei intentionat? cam cati mll/1000km, sau cum?

multumesc
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Z16XE e cel mancator de ulei, 1.6 benzina. 1.8 daca nu a fost abuzat si a fost intretinut corespunzator, nu ar trebui sa consume ulei excesiv. Completez cu aproximativ 0.3, 0.4 litri la un schimb, in general cand trec de 7-8000 din cei 10.000km parcursi. Poate nici atat. Tot timpul raman cu aproximativ 0.5 litri in bidoanele de 5 litri de ulei dupa cei 10.000 de km.
Cel mai bine ar fi sa conduci o Vectra de 1.8 sa vezi cum se comporta.
Skip ads

  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mda, ar fi!

multumesc frumos de raspunsuri
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Va salut. Sunt proaspat posesor de vectra c 2005, 19 cdti 150 cai. Nu doream sa fac un topic separat, am decis sa va scriu aici. As dori sa stiu de la voi cateva sfaturi utile daca aveti vis a vis de motorizarea asta si model, pareri, critici, orice...pana acum sunt foarte multimit de achizitie. Masina are putere, tinuta de drum buna, este plina de optiuni care ma fac sa zambesc mereu Smile ce sa mai, o doream demult. Pana acum as dori sa schimb duzele cu unele de insignia cu incalzire daca exista asa ceva si daca au pret decent. Masina este deja exhipata cu duze normale imcalzite de vectra c, dar am avut pe Corsa unele de insignia si am fost foarte multumit.
De asemenea as vrea sa schimb furtunul de motorina care vad ca a facut la multi probleme. Ma refer la furtunul care merge spre stanga, sppre usa stanga mai exact. Al meu are deja o improvizatie si scapa motorina la imbinare.
Va multumesc anticipat!
  • horus

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Va salut. Sunt si eu un proaspat posesor de Vectra C Z28NET. Ce imi puteti spune despre ea? Tips and tricks. Multumesc anticipat
  • sacalu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut..am si eu un opel vectra c 2.2 dti,din 2003,si as vrea sa i schimb mansonul cu nuca...am gasit un site unde vad ca are mansoane http://www.husecapota-parav...el-vectra-c-2002- ..si as vrea sa va cer o parere,ca sa nu l cumpar degeaba,eventual sa nu se potriveasca..si eventual daca stiti un site ceva cu ,,nuci,,eventual in loc de cromu dp jumate argintiu sa fie maroniu,ca sa se asorteze cu mahonul din interior..astept parere..
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ia legatura cu ..SUPERDRAGOS...el se ocupa de astea:)))
  • arcticblue

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt si eu proaspat posesor de vectra C din 2002, motor 1.8 si am o singura intrebare referitoare la scutul motor.

Mi-a spus cineva ca modelul asta 1.8 benzina Z18XE vine din fabrica fara scut motor, deci implicit nu as avea nevoie sa cumpar unul. Eu unul ma gandeam ca pe drumurile noastre pitoresti chiar nu ar strica, ca poate mai sare o piatra, o creanga, etc.

Ce motive ar fi impotriva folosirii unui scut (metalic de preferinta)? Afecteaza performantele masinii, consumul? Orice sfat e binevenit!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Consumul nu are cum sa-l afecteze.
Poate se va incalzi motorul mai repede din cauza ca nu mai circula liber aerul pe sub el...
Si daca motorul se incalzeste mai repede cred ca ar trebui sa scada consumul.
Insa parerea mea e sa pui un scut, chiar si de plastic (eu la diesel am de plastic si nu am avut probleme pana acum)
  • arcticblue

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc,

Probabil voi achizitiona unul in viitorul apropiat. Ca sa-mi dau si eu parerea despre masina, pot sa zic ca mi se pare extraordinara, adica e exact ceea ce am cautat. E adevarat ca e cam grea, iar motorul de 1.8 parca incepe sa traga cum trebuie abia pe la 3000-3500, dar in rest .... limuzina. Singurul minus pentru mine ar fi consumul, fiind obisnuit cu un motor de 1.4, dar e absolut normal, nu le putem avea pe toate Smile

Inca incerc sa gasesc un stil de condus cat de cat economic, fara a dauna motorului. Ce parere aveti vizavi de turatia recomandata pentru schimbarea vitezei? Ce am observat eu e ca masina asta nu prea tremura chiar daca mie mi se pare ca merg subturat (daca ma iau dupa ce spune turometrul). E normal sau poate chiar nu merg subturat? Ca sa dau exemplu, as putea sa schimb vitezele la 2000 de ture fara sa tremure. Orice sfat e binevenit!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa schimbi in treapta superioara de asa natura cat sa cazi undeva pe la 1500 de rotatii...
daca cazi sub 1500 nu vei avea puterea si cuplul necesare pentru a te misca bine si vei fi putin injurat de catre ceilalti participanti la trafic.
si stii cum e, schimbi in functie de nevoie, odata schimbi la 2000, alta data schimbi la 4000...
nu e o regula...

insa sa stii ca la turatii mici nici ungerea motorului nu e ideala, masina fiind grea fortele la care sunt supuse componentele sunt mai mari, ungerea nefiind optima risti uzuri premature ale unor componente mai slabe.
la fel, nici asta nu e regula...
  • GTSul

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut !!! Stie cineva cum remediez eroarea asta.. am reglaj automat de faruri !!!
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ai umblat recent la suspensie? Bascula stanga fata, brat inferior stanga spate?
  • morom3t3

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2013

  • Mesaj Privat
poate ti s-a dus vreun senzor de auto-levelling
  • GTSul

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu am umblat la bascula ... si da cred ca s a dus senzorul... mi se miscau incontinuu farurile sus jos pana nu au mai functionat deloc
  • GTSul

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Aaa si inca o problema... de ce se dezlipeste plafonu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce intelegi prin "se dezlipeste plafonul"?
poti pune o poza cu "dezlipirea"?
  • GTSul

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Poftim poza ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR