Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare pentru cei care au modul bluetooth UHP4 pe masina, recunoaste si telefoanele noi de ultima generatie gen nexus, iphone etc?
Functioneaza totul normal?
multumesc
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca se poate pune problema un pic invers...
telefoanele noi mai stiu oare de profilele pe care UHP4 le stie?
e posibil ca profilele mai vechi sa fi fost scoase de la suportul oficial al telefoanelor pentru BT...

si mai simplu ca sa fie clar:
daca UHP4 stie doar BT 2.0 (de exemplu) iar telefonul tau stie de la BT 3.0 in sus sunt sanse foarte mari sa nu le poti interconecta.
am incercat sa gasesc pe net sa vad ce stie UHP4 dar nu am gasit...
  • deleted-88671

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:pentru half can nu cred ca sunt atat de multe dispozitive aftermarket care sa stie sa comunice cu masina...

insa daca nu ma insel, bc-ul se controleaza din maneta de stergatoare iar clima de pe panoul de clima.
incearca sa scoti complet unitatea actuala de pe masina si sa vezi daca mai functioneaza computerul de bord si clima.
daca totul functioneaza cum trebuie cred ca poti pune orice headunit aftermarket vrei.

ca sa ai comenzile pe volan (daca masina are) funcitonale va trebui sa gasesti un adaptor...
singura problema pe care o vad cu un headunit aftermarket ar fi ca nu mai vezi pe display-ul central numele melodiei / radio info / etc ci il vezi doar pe display-ul headunit-ului...
daca nu te deranjeaza aceste 2 mici inconveniente cred ca poti sa pui absolut orice headunit aftermarket.


BC-ul se controleaza doar din headunit NCDC2015. M-ar interesa sa mearga si BC-ul Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci nu ai butoane de control BC pe maneta de stergatoare?
adica ceva de genul:

eu stiam ca la half can se controleaza de pe maneta de stergatoare...


Ultima modificare facuta de jgyprime la Joi 01 Oct, 2015 12:02 pm
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca nu are butoane pe maneta.. Butonul ala pe care scrie BC cam ce scop crezi ca are?

  • deleted-88671

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Si-a instalat cineva produse EDOTEC?
  • thedude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Ce pãrere aveți despre mașina din acest anunț? http://olx.ro/oferta/opel-v...Q.html#25264660d2
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cere-i VIN-ul si verifica-i instoricul la reprezentanta Opel, vei constata probabil ca avea 150mii km undeva acum vreo 5-6 ani.
La banii astia din Germania nu ai cum sa cumperi asa ceva, decat daca are foarte multi km sau a avut accident.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
un singur lucru zic: neamtul nu cumpara diesel sa faca 15000 de km / an.
eu am luat masina pe care o am acum la sfarsitul lui 2010, masina adusa din 2008 in romania (vechiul proprietar a mers 2 ani cu ea si nu cred ca a mers mai mult de 25000 de km), la cumparare avea in aproximativ ecu 175.000 km, deci din 2005 pana in 2008 masina mea a facut minim 150.000 de km... insa chestia e ca nu am verificat niciodata masina sa vad daca km sunt reali... pentru ca nu ma intereseaza detaliul asta, vreau ca masina sa mearga bine si gata...
acum masina asta care e cam de aceeasi varsta ca a mea a facut in 11 ani aceiasi km...

si la dotari e ceva interesant:
airbag genunchi (eu sincer nu am auzit de asa ceva pe vectra c, poate o fi in scaune dar ala nu cred ca ajunge nici mort la genunchi),
Sistem securitate portpagaj (?),
Ferestre (asta e cea mai tare chestie) electrice

ca sa nu mai zic, masina avand carlig sigur a tractat vreo remorca sau vreo rulota pana i-a venit rau...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Este o mare ..TZEAPAAAA....am eu masina fabricatie 2006 adusa in Ro 2009 si avea 120.000km si am eu acum cu ea 240.000km.....
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ÃŽn general sunt de acord cu voi, când gãsesti asa mașinã e prea frumos sa fie adevãrat. Eu însã am avut noroc sa fiu excepția care întãrește regula. Adicã, am cumpãrat din România un Signum fabricație 2006, în 2012 care avea aprox. 74.000 km și era adusa în 2009 dacã nu ma înșel. Mașinã a fost verificata peste tot. La reprezentanta, la EDS, în UEC, în REC, etc. Și erau reali. Acum mașinã are 165000 și merge perfect. Singura chestie majora care a trebuit schimbata imediat dupã achiziție a fost tot ambreiajul deoarece mașinã era folosita în București pe distanțe f mici (servici - acasã și invers).
Deci mai exista excepții, dar în general mașinile au km dați înapoi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu tin sa te contrazic...
masina ta avea mult mai mult decat 74000 de km.
si km aia multi facuti in cei 3 ani in afara romaniei nu in romania...
eu am acum peste 65000 de km cu ambreiajul schimbat de mine si nu se aude nimic la dansul.
si se zice pe aici ca volanta schimbata se duce mult mai repede decat cea montata de uzina pe masina.

PS1: in UEC se schimba numarul de km din oddometer cam in 10 minute si iti garantez ca nu o sa mai stie nimeni cati km are in realitate masina...
PS2: masina mea are peste 250.000 de km de care stiu eu (in realitate cine stie cati km are) si motorul merge perfect. nu consuma ulei, nu troncane, nu bate, ca sa citez samsarii)
PS3: acelasi regim il am si eu de mers, drumuri scurte, de acasa la servici si indarat, din 65000 de km de cand am schimbat ambreiajul nu cred ca am facut mai mult de 10000 extraurban... extraurban fac cam 1500 de km / an deci ar insemna 7000 de km in total.
Skip ads

  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mai nu mai fiti asa ca toma necredinciosul ca nu toti dau km inapoi ce credeti ca daca afara ai autostrazi iesi cu masina sa faci km asa de dragul de ai face ? Si cu ambreajul iti pot spune ca poate cade si in 30 000 daca mergi numai in oras si cu piciorul mereu pe pedala
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta vroiam și eu sa spun despre ambreiaj. Dacã mergi cu piciorul pe el, și la semafor îl ți cãlcat non-stop, cam greu sa te țin. De atunci de când l-am schimbat nu am mai avut probleme cu el și mai am un pic și are 100k. Car despre km aceștia au fost verificați în reprezentanta pentru perioada cat a fost în afara și la noi cu facturi și istoric la dealer unde își fãcea reviziile omul de la care am luat-o eu. Era persoana fizica, nu samsar, și avea pe cineva la reprezentantã de își permite. Dar de, fiecare are dreptul la propria pãrere, chiar dacã știe despre ce vorbește sau nu. Bafta

P.S. Mașina inițial nu a fost adusa din Germania cum se presupune ca sunt toate.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am reusit sa prind in Germania anul trecut un C Caravan 2005 cu 127mii km... care au fost confirmati de reprezentanta Opel Iasi + am primit facturi de intretinere unde apareau si km. Nici asa nu sunt sigur ca sunt 100% reali, dar tinand cont de cum arata masina si ce stare tehnica avea tind sa cred ca sunt reali.

Unii isi cumpara masini diesel in ideea de km multi, dar ulterior pur si simplu nu mai apuca sa ruleze cu masina din diverse motive... si uite asa trec anii si km raman putini.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, dar sunt foarte foarte rare cazurile astea si in general masinile alea nu se vand la preturi care ar reflecta sute de mii de km...

sa cumperi din romania o masina adusa care are 150.000 de km "reali" dar care are pret in germania sub pretul unei masini cu 300.000 de km (si din cate am auzit prin statistici din germania cam 30% din masini sunt umblate la km) mi se pare cam vrajeala...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Normal, exact asta spuneam si eu. Am dat pe ea 4400 in Germania... deci aia la 2700 adusa in RO pute rau Smile
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se gasesc masini cu km putini si reali , dar clar nu la pret de 2500 - 3000 € , cea din anunt e clar samsarita… la 2750€ adusa deja in tara , e clar ca a luat-o pe la 1800 - 2000€… ori la banii astia in Germania gasesti doar cu peste 350000 km , cam asta e povestea .
PS: Am lucrat in Germania si am un prieten stabilit acolo care face taximetrie si are un Vectra C caravan din 2006 cu 640000km la bord , am mers cu ea… merge perfect si arata perfect, nu-i dai km din bord, asa ca restul e can-can , seara frumoasa .
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Redroshe a scris:ÃŽn general sunt de acord cu voi, când gãsesti asa mașinã e prea frumos sa fie adevãrat. Eu însã am avut noroc sa fiu excepția care întãrește regula. Adicã, am cumpãrat din România un Signum fabricație 2006, în 2012 care avea aprox. 74.000 km și era adusa în 2009 dacã nu ma înșel. Mașinã a fost verificata peste tot. La reprezentanta, la EDS, în UEC, în REC, etc. Și erau reali. Acum mașinã are 165000 și merge perfect. Singura chestie majora care a trebuit schimbata imediat dupã achiziție a fost tot ambreiajul deoarece mașinã era folosita în București pe distanțe f mici (servici - acasã și invers).
Deci mai exista excepții, dar în general mașinile au km dați înapoi.
Asta crezi tu????Daca ai schimbat ambreiajul....si daca a fost original ai cam 180.000km daca a mai fost schimbat ai....300.000km cel putin....eu am masina din 2006 fabricatie pentru Spania...si am luat-o in 2009 cu 120.000km reali....si acum are 240.000km....asa ca vezi ca sigur nu are cit crezi tu...mai nou se sterg km direct din ECU ...si nimeni nu stie citi km are decit ..in functie de piesele consumabile(ambreiaj ...si altele ) pe care le schimbi...,,vezi doamne ca a mers in Bucuresti,,....este o mare tzeapa sa crezi asta sau ca a fost condusa de o ...femeie sau mai nou...o baba din DE....asta e vrajeala ieftina.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-am apucat sa va spun povestea mașini de la cine am luat-o și etc pt ca nu are rost. Fiecare are dreptul la pãrerea lui. Km au fost verificați la reprezentantã și s-a vãzut clar cã-ți km avea si când au fost fãcute reviziile în afara și de când a intrat în tara a fost în baza de date de la noi la reprezentantã. Acum cine ma crede sau nu, nu prea ma intereseazã. Ideea era ca mai exista excepții, dar nu trebuie sa credem ca toate sunt și trebuie verificate cat mai amãnunțit. Când am schimbat ambreiajul nu era o problema dacã mai mergeam cu el, dar nu îmi plãcea mie ca se auzea volanta când cãlcãm ambreiajul. ÃŽn fine. Nu mai conteazã. O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR