Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:1. De la ce dealer?
... mi-au schimbat filtrul, simeringul si uleiul si m-au pus sa platesc... (desi le-am explicat ca nu e vina mea ca tb. sa schimb toate astea...)


deh, ce sa-i faci consumabile Laughing
stai parca si masina e consumabil Confused sau consumabila Mad
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
As dori foarte mult sa-mi impartasiti si mie, posesori de Vectra C, din experienta voastra legata de aparitia primelor probleme, de orice natura, la masina ce o detineti.
As dori sa precizez ca m-ar interesa primele probleme aparute la masini in conditii normale de exploatare...dar tinand cont evident de drumurile jalnice pe care circulam cu totii.


Ca sa concluzionez...unde sa ma astept sa-mi apara primele probleme?
  • StPeTEr

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Din fapte: conform caiet service, in 2 ani:
La primu proprietar:
1. bielete directie - consumabile - cica scartiau
2. furtun aer
3. inca ceva da nu mai tin minte, minor oricum

La mine:
4. furtun turbo - asta a fost pe bune, dupa ce l-a schimbat se simtea
5. un oarece joc la dreapta spate , mic - pe asta nu l-am rezolvat, pentru ca omul de la service nu a fost convingator, e pe lista.


Dupa ureche:
Eu zic ca sansele celel mai mari sunt la trenul de rulare. Nu stiu insa dupa cat timp ... masina mea face 2 ani si nu e nimic sesizabil, afara de scratieli, cateodata, pe drumuri cu gropi si numai acolo. Asta din cauza ca este o masina grea, cel putin la mine (diesel) numai ea are 1.5 tone. Cu gropile noastre impactul e mai mare decat la o masina ushoara (Astra H pe benzina). Iar tren de rulare solid nu prea se mai face la masinile occidentale, asha am inteles.
Skip ads

  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Merci pentru precizari, StPeTEr.
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
vectra c 2.2 147 cp 2003 120 000 km : bielete spate , amortizoare 115000km ,apa in senzorii de abs din rulmentii fata (40 000 si 80 000 km fiecare).in rest ok ,pentru care mi-am mai luat una
  • cris2000

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu un Vectra C 2.0 DTI din 2003, luata SH, si pana acuma am fost o singura data in service cu ea, pentru ca sa-mi monteze niste mansoane pe arcurile din fata, care faceau zgomot (se auzeau niste batai metalice) cand mergeam pe un drum cu gropi. Nu stiu cum de nu avea asa ceva din fabrica!???
Din pacate cred ca va trebui sa merg din nou cu ea, din cauza unei probleme la servodirectie. Citeodata servodirectia se comporta destul de ciudat, adica merge putin greu, dupa care isi da drumul si e OK, in plus am mai observat ca daca iau maxim stanga sau dreapta se aude un zgomot ca un bazait de motoras, sau asa ceva, fapt care nu prea imi place cum suna.
In rest nu pot spune ca am avut probleme cu ea, dar sa vad ce parere o sa-mi fac dupa ce o sa vad cum se rezolva problema cu servodirectia. S-ar putea sa fie o problema destul de simpla si usor de rezolvat, dar la fel de bine poate sa fie una destul de costisitoare. Sper pana la urma sa fie totul OK.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Citeodata servodirectia se comporta destul de ciudat, adica merge putin greu, dupa care isi da drumul si e OK, in plus am mai observat ca daca iau maxim stanga sau dreapta se aude un zgomot ca un bazait de motoras, sau asa ceva, fapt care nu prea imi place cum suna.

Aceeasi chestie o am si eu cu servo (bazaitul). sa posetzi rezultatul si rmediul. Mersi.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
bazaitul este de la faptul ca in mom in care virezi max fortzezi pompa si daca insisti f tare exista riscul sa pocneasca ceva tzevi pe acolo
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine apare acelasi bazait dar numai cand rotesti volanul la maxim si al tii in pozitia respectiva. Mie mi sa spus ca nu este bine sa ajungi cu volanul la cursa maxima si sa mentii. Nui bai acum dar este de evitat. Faceti si voi intoarcerile cu raza mai mare ca doar aveti ditamai masina!
Laughing
La a mea am schimbat telescoapele pe spate si nici nu vreau sa-mi amintesc , mi sa stricat macaraua de la geam pe fata dreapta, partea mecanica. Ustura cat costa piesa, mentionez ca nici mie nu mia venit sa cred, doar partea mecanica fara electrica.
In rest oke, am un greieras de vreo saptamana, buzunarul de la usa din dreapta pe drum cu denivelari.
Sa aveti grija de voi!
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ai lichid la nivel Question

ia vezi aici :

https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#69428
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#68073
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#64250
  • cris2000

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am de gand sa verific si eu lichidul.
Spuneti-mi si mie unde mai exact se afla recipientul cu lichid pentru servodirectie la Vectra C de 2l diesel. Cel putin mie nu mi s-a parut a fi foarte "la vedere" cand m-am uitat (ce-i drept nu foarte atent) sub capota.
Mersi.
Skip ads

  • skyline79

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2006

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:bazaitul este de la faptul ca in mom in care virezi max fortzezi pompa si daca insisti f tare exista riscul sa pocneasca ceva tzevi pe acolo


Bazaitul nu apare de la fortarea pompei.. lol, ci de la retur... nu pocneste nimic stai linistit Smile
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
skyline79 a scris:
foca montana a scris:bazaitul este de la faptul ca in mom in care virezi max fortzezi pompa si daca insisti f tare exista riscul sa pocneasca ceva tzevi pe acolo


Bazaitul nu apare de la fortarea pompei.. lol, ci de la retur... nu pocneste nimic stai linistit Smile


am vazut conducte explodate din aceasta cauza dar daca tu zici.......
  • misi_11

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
SE pare ca sunt foarte putini cei care au vectra c, sau pur-si-simplu nu vor sa discute.....
am adresat mai multe intrebari pe aici, si nici macar un raspuns......
ideea este: care aveti "orice" despre Vectra C, si este posibil, vreau si eu....
am decurand masina, si inca sunt multe pe care ar trebui sa le stiu.....
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mai rar cu vectra c... dar sa vedem :ce vrei sa stii ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ht=vectra++cioara
  • misi_11

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
.....ma interesa daca:

- a schimabt cineva luminile la bord pana acum;daca da, un mic tutorial....
- daca alarma pe care o are este legata si la deschiderea usilor, sau numai pe senzorii aceia interiori;
- cum pot desface consola centrala(am probleme cu butonul de la turatia ventilatorului;)masina are 2xclimatronic, dar mai trebuie sa funtioneze si manual....
- se poate face ceva la suspensii sa nu mai fie asa rigida masina?
- cum pot accesa meniul ascuns al BC???(sunt convins ca exista asa ceva)
- pot schimba cd-ul asta cu altul cu mp3?

si intrebari ar mai fii... dar cel mai fain ar fi, ca sa nu va stresez mereu, sa fac rost de manualul de service, si de TIS....

multumesc frumos........
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca incerc sa iti raspund eu la intrebari

1. nu am schimbat si cred ca e greu sa dai bordul jos, eu cel putin am incercat si nu am reusit
2.Da este legata alarma si la usii si nu se deschid daca iti sparge cineva geamul, in cel mai rau caz intra pe geam dar pe usa nu poate
3.se desface usor (trage incet de ele in fata) dar la inceput s-ar putea sa ti se para mai greu
4.da sa le pui normale in caz ca sunt sport
5.Nu inteleg intrebarea
6.Da dar nu iti vor mai merge comenzile de pe volan si nu iti va mai afisa nici displayul de la computerul de bord numele melodiei sau postul ( dar exista un adaptor cam la 100 DE euro si cu ala iti vor merge toate chestile pe care ti le-am enumerat

Sper sa te fi ajutat.
  • misi_11

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
multumesc frumos!!!!
informatiile sunt utile......
referitor la intrebarea 5, ma refeream ca in general, computer-ul de bord de la orice masina, pe langa cea ce afiseaza are si un meniu ascuns.( cu alti parametrii afisati)...si nu stiu cum se poate accesa.......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR