Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z19DTH

Salut detin un opel astra h 1,9 de 150 cp si am o nelamurire ce ulei ar trebui sa folosesc 5W-30 , 5W-40 sau 10W-40 sau daca puteti sa imi recomandati unul , masina are 210.755 de km si daca se poate sa imi recomndati si o anumita marca de ulei , eu am avut in ea castrol masina fiind cumparata din germania . Si daca puteti sa imi spuneti si cati litri in Z19DTH


Ultima modificare facuta de Stefan8437 la Sam 13 Aug, 2016 8:05 pm
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa cauti in sectiunea dedicatã uleiurilor?
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Am cautat dar nu am gasit nimic legat de 200.000 de km am gasit informatii legate de km mai putini
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
5w30...
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Baga fara grija 5-40 doar daca papa bagi 10-40 referitor la marca e o intreaga polologhie pe forum in schimb eu iti spun ca poti alege intre mobil1 liqui molly motulxcess8100 castrol fara reclama toate sunt bune depinde de cat sunt de adevarate.daca merge bine cu castrol ramai pe castrol!Aaaa si nu conteaza cati km ai doar sa nu pape uleiul
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
De papat nu stiu ce sa zic nu stiu daca papa sau nu dar la 15.000 de km toti facuti in oras a consumat 1L de ulei tin sa mentionez ca uleiul a fost schimbat acum un an si 3 luni si nu stiu cat de original sau nu a fost
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Mergi pe 5-40 ca e sintetic e perfect pt clima noastra si vara si iarna.Nu stiu ce indice ai avut pana acum ...daca ai avut 10 -40 si acum bagi 5-40 s-ar putea sa manance mai mult ... asa 1l intre schimburi si mers doar in oras e ok ca si consum.
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Sa risc sa bag 5W-40 si daca papa sa il scot sa bag 10w-40 ?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Baga 5w30
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am km mai multi decat ai tu dar z19dt.
Bag gm 5w30 de cativa ani (nu bag altceva) dar il schimb mai des decat zic ei (la 10.000 in loc de 15000).
Intre schimburi nivelul pe joja scade cam 1 mm...
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Ce ulei ai acum in motor?Castrol dar ce indice are 10?-40?De ce consideri risc sa bagi 5-40? De ce sa bagi 5-30 cand indicele 30e prea mic pentru climatul de la noi cand vara pleci cu motorul rece de la 40de grade si cand ajungi la 90 e apa chioara pentru saracul motor care are 210k km ....atunci chiar merita sa studiati sute de pagini din sect. Uleiuri!Lectura placuta!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si in DE si in RO, cand motorul are 90 grade, uleiul are aceeasi temperatura. E vorba de motoare noi, unde tolerantele între piesele aflate in miscare sunt mai mici. La 220 mii inca se vad urmele de la honuire pe cilindri. Nu e cazul de uzura accentuatã.
Cãutați si studiati fise tehnice pt diferite tipuri de vascozitati. Apoi alegeți in cunostinta de cauza.
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Motoarele noi nu au supape si semeringuri ....asa e..din segmenti nu-ti mananca doar 1l la 15k...bagati fratilor 30 ca asa a iesit din fabrica si asa e cool pana ajunge fier pe fier...dau frau liber celor doxati in discutii savante si teorii sa nu mai inteleaga omul nimic scrieti 350 de pagini degeaba fara sa spuneti nimic concret ca doar mai sunt posturi asa .Eu mi-am spus parerea mea nu intru in polemica cu nimeni si prefer practica si nu umbra diplomei Baaftaaa!
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
M-am decis o sa bag 5w-40 . Acum sa vad si ce marca o sa fie uleiul
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
geodan0 a scris:Motoarele noi nu au supape si semeringuri ....asa e..din segmenti nu-ti mananca doar 1l la 15k...bagati fratilor 30 ca asa a iesit din fabrica si asa e cool pana ajunge fier pe fier...dau frau liber celor doxati in discutii savante si teorii sa nu mai inteleaga omul nimic scrieti 350 de pagini degeaba fara sa spuneti nimic concret ca doar mai sunt posturi asa .Eu mi-am spus parerea mea nu intru in polemica cu nimeni si prefer practica si nu umbra diplomei Baaftaaa!
poti sa-ti pui linistit 20w40 in motorul tau si sa nu mai dai sfaturi in necunostiinta de cauza.

Daca in toate cartile masinii este scris 5w30 pentru motorizarea z19dt* atunci inseamna ca motorul asta e proiectat pentru acest tip de ulei.
Daca tu ii pui alt ulei mai vascos, ori chinui pompa de ulei pana ajunge la temperatura si vascozitatea normala de lucru, ori ai margarina in motor si ungere precara pana se incalzeste uleiul, in ambele cazuri ceva se uzeaza.
Daca ii pui ulei cu vascozitate mai mica, ai ungere precara si iar se uzeaza prematur motorul.

Zic un singur lucru:
Inainte sa schimbati uleiul, CONSULTATI MANUALUL DE UTILIZARE SI EXPLOATARE AL MASINII.

Ganditi-va ca unele brand-uri auto dau garantie un numar de ani fara limita de km, asta inseamna ca daca te duci la reprezentanta ei iti vor pune ulei de la marca lor interna (ex: opel pune gm, renault punea mai demult elf, etc)...
Daca ceva se intampla in perioada de garantie, reparatia se face gratis.

La un diesel cu garantie 4 ani fara limita de km, in germania se fac 400.000 de km, acel motor va vedea doar 5w30, pentru ca asta scrie in manual. Dupa cei 4 ani si 400.000 de km, acel motor va functiona in parametri si nu va consuma ulei.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu merg tot pe 5w30 dexos 2 bidon de 5 litri. In aproape 60k, 3 ani si jumatate motorul nu si-a schimbat zgomotul si merge la fel ca in prima zi probabil chiar mai bine. In 3 ani a papat un litru intre schimburi, dar anul acesta ceva este diferit: pe joja de ulei tot atata ulei cat s-a pus in ianuarie deci probabil ca masina s-a mai asezat cine stie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mie intre schimburi imi scade cam 1 mm pe joja. Dar imi musteste la o garnitura putin...
Tot gm 5w30 folosesc de aproape 5 ani.
Primul schimb am pus mobil 1 si pana la schimbul urmator a disparut cam 1 litru... incepusem sa-mi fac griji dar dupa ce am pua gm au disparut grijile...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa am facut si eu. In 2013 am pus mobil1 5w30 si a papat un litru. Dupa aceea am pus gm 5w30 si a disparut mai putin de un litru, acum vad ca nu a papat uleiul.
  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat uleiul ieri si am pus in el 5w-40 liqui Molly cu filtre man doar cel de motorina de la bosch si ma ajuns in jur de 350 lei acum sa vede cum este
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare

Eu am 295.000 km si a mea vede doar 5w40. Ca si consum de ulei, acesta se afla in limitele normale ( 0.5L / 12.000 km ). Nu are sens sa pui 10w40 decat daca, consuma ulei in exces >2-3L / 10.000 km

Ca si ulei, de 5 schimburi pun Motul 8100 X-Cess, sunt mai mult decat multumit de ulei ( am pus Liqui Molly 4600 Top Tec la un moment dat, dar dupa 8.000 km s-a schimbat sunetul motorului, parca nu mai suna asa "rotund" ).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR