Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut am un opel omega b carravan 2.0i si am probleme cu farurile am umblat la ele si acuma primesc flashuri ca ii orbesc pe alti, va rog sa ma sfatuiti cum sa remediez problema, multumesc anticipat.(vreau sa precizez ca numai sunt farurile din fabrica am xenon)
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
chiar arata dezastru... mergi la un service auto care face ITP sau chiar la o reprezentanta sa ti le regleze la aparat. nu te costa mai mult de 50-100 RON si apoi stai linistit decat sa orbesti pe vreunul sa intre direct in tine sau sa ajunga in sant si sa platesti apoi o viata intreaga. vezi ca la xenon iti trebuie si spalatoare de far...
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca daca ajungi la rar cu ele sa ti le regleze o sa ramai si fara xenon si fara talon daca nu sunt omologate
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa mearga la RAR doar la un service care face si ITP sau la un service care are aparat de reglat faruri si se rezolva. este insa posibil ca la ITP sa te puna sa le schimbi iar daca ai ghinionul sa iti blocheze masina pe stand cei de la RAR si sa vina in control iti ia talonul...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am fost eu la mai multe service-uri (inclusiv la Reprezentanta Opel) si toti aveau aparat de reglat faruri dar NU AVEAU si cunostiintele necesare! Au vrut sa-mi regleze farurile fara sa mai umblam la reglajul aparatului de reglat faruri (ma refer aici la tablita aia alba pe care apare imaginea ce o proiecteaza farul masinii tale, tablita care se poate urca sau cobora din reglajele aparatului de reglat faruri) - pe motivul, ...tineti-va bine! - ca cica le-a reglat el la un VW Golf 5 chiar in ziua aia si au iesit perfect. Pai si farul de Golf 5 e fix la aceiasi inaltime cu farul de Vectra B ? Evident, nu. Asa ca i-am spus ca traga aparatul fix in centrul farului (oglinda farului are un semn), si sa-l regleze pentru 1,5% inclinatie asa cum scria pe far, deci l-am pus pe om sa masoare cu ruleta distanta din centrul farului pâna la sol, apoi sa aplice cei 1,5% (chiar si-asa, inainte de a merge la reglaj, eu mi-am facut o sfoara de 30metri lungime cu care mi-am reglat initial inaltimea farurilor la un perete intr-o parcare) si am constatat ca farul pe veriticala era deja reglat corect, asa ca a mai trebuit doar sa reglez farurile pe directia stanga-dreapta.

Opinia mea e ca sunt cam multi angajati la firme care sunt la reglat faruri auto fara sa stie ce au de facut si care sunt ,,demult,, de pensionat... cel putin asta e parerea mea dupa ce am fost cu farurile la reglat la cateva firme de renume din Sibiu. Ba mai mult, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa reglezi farurile dupa procedura descrisa in manualul de reparatii al masinii, caci este cea corecta, Asadar, daca ai toata mintea la tine si timpul liber ca sa faci exact cum scrie in manual, rezultatul final e unul bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR