Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • DarthCata

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Nu e neaparat recent zgomotul si nu se aude tot timpul, ci in 80% din cazuri cand motorul e la relanti (cel putin atunci il aud eu pentru ca la turatie probabil e acoperit de motor). Ce ar putea fi?

Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ce zgomot? Nu se distinge nimic altceva in afara de sunetul normal al motorului!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
e un zgomot normal...la J -ul pe care l-am avut ( acelasi motor) facea la fel....adica se auzea exact ca in clip, dar nu intotdeauna..am pus chestia asta pe faptul ca motorul nu are intotdeauna acelasi regim de functionare ( temp. lichid racire, temp. exterioara, vazcozitatea uleiului, etc.).
nu are nimic motorul !
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude hârâitul acela, la o secunda distanta. Unii zic ca e de la rulmentii de la compresorul AC. Daca cuplez AC, nu se mai aude.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am reascultat si dupa ce am dat mai tare se aude intr-adevar un huruit periodic destul de slab pe fundal. Nu stiu daca e neaparat normal, dar a mea parca nu il face. O sa mai vad zilele astea, dar de obicei sunt destul de atent la sunetele masinii. Ar trebui sa se auda si din interior sau doar din exterior la ralanti? Are de-a face cu temperatura exterioara sau se estompeaza cand se incalzeste motorul, ai sesizat?
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Aantonio eu zic ca nu e normal deloc. cand a fost noua nu se auzea, acum am aprox 65 k km. se aude si din interior, poate chiar mai clar ca din exterior. face doar cand e cald motorul, dupa un drum destul de lung zic eu. indiferent de temperatura de afara : vara\iarna
  • DarthCata

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. In legatura cu zgomotul de pe fundal la o secunda distanta (asa zis harait) stiu sigur ca e de la compresorul de AC (am fost la service si mi-au confirmat). Eu ziceam de acel oarecum tacanit care nu se aude tot timpul, ci doar in 80% din cazuri. Din cate stiu, un motor pe benzina ar trebui sa toarca totusi frumos, mult mai frumos ca un motor diesel. Am auzit motoare pe benzina pe care parca le ascultai cu invidie..asa de frumos se auzeau sau de abia se auzeau.. Ma rog, exista si varianta a doua cum ca as fi eu putin paranoic, dar fiind perfectionist ma deranjeaza orice zgomot in plus si diferit de normal. In acest caz, nu mi se pare normal.

P.S. Masina are 71.000 km
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@DarthCata asculta un Golf 4, 1.4 bezina, sau o Bora cu acelasi motor. Sa vezi acolo sunet de diesel Smile)
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ai masina de noua? Acel tacanit/clicait de care pomenesti este un zgomot normal de functionare al acestui motor. La mine este prezent de nou si se estompeaza putin cand se incalzeste motorul, dar tot se aude daca ridic capota. Daca nu ma insel sunetul este generat de injectoare, care la masina asta sunt putin mai zgomotoase, iar izolatia fonica nu e nemaipomenita. Nu cred ca are rost sa faci comparatie cu alte masini, masina asta are alte zgomote care nu sunt la locul lor.
  • Mike_eu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.
Se pare ca am si eu acelasi tacanit la motor aparut in dimineata asta Smile o alta problema este ca pe autostrada sau la drum intins imi apare martorul de service + ca nu mai am putere. Ma duc marti la service sa vedem ce are. Va tin la curent .
Motor A14NET
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! @Mike_eu ai reusit sa rezolvi problema?
  • AFarauanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Acelasi sunet sacadat îl aud și eu, când e la relanti iese in evidentã, astãzi merg sa fac revizia și poate ma lãmuresc și pe mine in legãtura cu sunetul asta.
Skip ads

  • bogdan_d2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu aceeasi problema ca si Mike_eu. Va rog un raspuns de la cei care au avut aceasta problema si ce rezolvari sunt. Va multumesc.
  • bogdan_d2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mike_eu a scris:Salutare.
Se pare ca am si eu acelasi tacanit la motor aparut in dimineata asta Smile o alta problema este ca pe autostrada sau la drum intins imi apare martorul de service + ca nu mai am putere. Ma duc marti la service sa vedem ce are. Va tin la curent .
Motor A14NET

Ce rezolvari ai avut pentru aceasta problema ?
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
la unii s-a schimbat piesa numita vaporizator..
  • CDumitru619

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am și eu un zgomot de vreo 2-3 zile la un astra j, 1.7 dts 96 KW, 2014, sport tourer! Sunetul este ca un harait ce creste și descrește regulat în intensitatea tonului, aveți idee ce ar putea fi? Chiar asa se aude cum scriu aici hrrrr hrrr hrrr hrrr, nu știu cum sa uploadez o filmare ca am fãcut în dimineața asta
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
A rezolvat cineva? Eu nu m-am prins inca de unde provine. Am sa mai fac ceva teste...
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR