Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit la [link scos de Mr.Opel]
La mine a iesit minim 3000 euro/an (mai degraba 3500) ,si asta fara casco Sad
Sa zic 1 euro/10 km,combustibilul e doar 1/2 din costuri.


Ultima modificare facuta de 1.7dti_edition2000 la Dum 29 Apr, 2007 2:25 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1.7dti_edition2000 a scris:Am gasit la [link scos de Mr.Opel]
La mine a iesit minim 3000 euro/an,si asta fara casco Sad

E mult, la mine e mai putin ( in mod clar, daca fac calcul de cit cistig pe an).
Ma gindeam o data sa fac un calcul exact, dar e posibil sa o urasc apoi asa ca mai bine sa nu stiu Very Happy
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
link-ul nu mai exista, era ceva cu garajul.ro?
de ce a fost scos link-ul? e contrar regulamentului?
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Este o intrebare de bun simt pe care orice occidental si-o pune atunci cind isi cumpara masina. Nu isi ia masina ca sa "moara vecinu de ciuda", ci ca sa-si faca treaba cu ea si sa iasa in cistig la sf anului, nu in pierdere. Pe scurt, la o masina se calculeaza astfel eficienta: se scade din pretul de achizitie pretul pe care estimezi ca il iei dupa un anumit nr de ani, la care se adauga TOATE cheltuielile pe perioada cit detii masina (benzina, uleiul, revizii,casco, impozite, taxe parcare, taxe locale, vignete, spalatorie, intretinere, accesorii, cauciucuri, reparatii, etc etc) si se imparte la nr de km parcursi cu acea masina. se obtine o suma/km. Se compara cu pretul pe km al unui taxi si se observa ca cu cit masina este mai ieftina si parcurge mai multi km, cu atit devine mai eficienta. Cu cit este mai noua si mai scumpa, are mai putini km, cu atit este mai ineficienta- adica mai bine mergeai cu taxiul fara dureri de cap si nervi. Cu alte cuvinte, un hirb de 1000 de euro cu care poti merge bine mersi zilnic la serviciu sau unde ai nevoie, fara prea multe reparatii si fara casco si cu care faci macar 15 000 km pe an, este masina ideala dpdv al eficientei economice...
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Apropo de cifra asta amintita de Dr. Opel, "suma/km", nu stie careva vreun site cu mai multe detalii ? Mi se pare o idee super-buna sa-si calculeze fiecare suma asta, probabil o sa rezulte niste concluzii foarte utile pentru cei ce vor sa-si cumpere masina (la intrebari gen noua sau second, benzina sau motorina, motor de 1.7 sau 2.0, etc)
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
un exemplu ar fi http://www.bikesatwork.com/...ar-ownership.html dar sunt multe similare;ideile au fost exprimate destul de complet mai sus de dr Opel
Avind in vedere ca incepe un weekend mai lung,eu zic sa nu va indispuneti cu calcule acuma...
Surpriza va fi ca sunt mult mai putin importante pretul de achizitie al masinii si chiar consumul ei,decit credeam noi.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu fiecare zi de trafic infernal prin Buc, ma gindesc ca oricit ar costa km cu taxiul, tot iesi in cistig decit sa-ti faci mii de nervi cu aglomeratia, amenzi, parcare, emotii in trafic, gropi si altele... Ma gindesc din ce in ce mai des, si probabikl ca mine inca multi, ca o masina inchiriata pt un week-end este muuuult mai rentabila, mai ales daca mai gasesti niste prieteni cu care sa iesi... Pentru orase mai linistite din Ro, sigur ca este poate mai rentabila masina personala, insa pt Buc deja devine un lux inutil si bani aruncati pe masina din fata blocului la care trebuie sa-i platesti casco (pe care oricum nu-l mai recuperezi), taxe de parcare, impozite, reparatii si revizii + emotiile ca ti-o zgirie unu, ca dai in nu-s ce groapa, ca bate sau scirtiie nu-s ce surub...
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intr-un an si jumatate am bagat in ea cu doua cauciucuri noi cam 800 de euro .
Precizez ca am un Caravan din 2001 2.0 dth.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR