Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • asorin2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Scuzati, am uitat sa zic motorul este Z12XEP
Nu am stat de fatza cand le-au schimbat, cel putin pe factura apar. Care e treaba cu intinzator vechi ?
Faza e ca in 2013 facea urat,iar de atunci pana acum nu a mai facut.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
asorin2004 a scris:.....
Ce ziceti, sa fac si un test la presiunea de ulei ? Cat ar trebiui sa fie ? (cald / rece / relanti / turatie)


Cu motorul la 90 de grade presiunea trebuie sa fie peste 1,5bar. Deci minim 1,5bar.
La mine spre exemplu este 3,5bar la 90 de grade.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
asorin2004 a scris:Scuzati, am uitat sa zic motorul este Z12XEP
Nu am stat de fatza cand le-au schimbat, cel putin pe factura apar. Care e treaba cu intinzator vechi ?
Faza e ca in 2013 facea urat,iar de atunci pana acum nu a mai facut.


dancuciureanu a scris:............
Modelele pana in 2003 au fost echipate cu alt intinzator si alte patine de asta
nu tineau 120,000km fapt recunoscut si de Opel dar corectat. ........


Daca abia acum a aparut tacaneala, intradevar poate ar trebui verificata presiunea uleiului.
  • asorin2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Masina este din 2006, Corsa D, Z12XEP
Prima data a facut probleme in 2013 , pe la 80.000 km , am inlocuit distributia chiar la ei (cel putin pe factura) - pag 56 din topic, am pus atunci si un video cum facea.

Pana acum nu am avut probleme
In ianuarie a aparut iar zgomotul, de data asta la cald doar
La service au zis ca daca nu se aprinde becul in bord, nu e de la presiunea uleiului.
Skip ads

  • Sgr
  • *
  • 1 mesaje
  • din 01 Mar 2015
  • Meriva 2004 z17DTH
  • Bucuresti
  • Sgr

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna am o agila 1,2 si cand bag in viteza I si la plecare de pe loc cand accelerez se aude un frecat metalic la fel face si in viteza a II a,la relanti nu se aude chiar daca accelerez,in vitezele III,IV si V,merge perfect ,ceva sfaturi ....Mentionez ca am ulei in cutie,astept sfatul vostru,ms.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Poate sa-ti fie dus ambreiajul, daca acelerezi puternic in treapta III sau IV simti ca patineaza?
Poate fi si altceva, zi mai multe: din ce zona se aude? e continuu sau cu intreruperi?
  • asorin2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
PL500 a scris:
asorin2004 a scris:Scuzati, am uitat sa zic motorul este Z12XEP
Nu am stat de fatza cand le-au schimbat, cel putin pe factura apar. Care e treaba cu intinzator vechi ?
Faza e ca in 2013 facea urat,iar de atunci pana acum nu a mai facut.


dancuciureanu a scris:............
Modelele pana in 2003 au fost echipate cu alt intinzator si alte patine de asta
nu tineau 120,000km fapt recunoscut si de Opel dar corectat. ........


Daca abia acum a aparut tacaneala, intradevar poate ar trebui verificata presiunea uleiului.


Presiunea uleiului este ok 3 bari la relanti si 7 bari la 2500 rpm
Se pare ca ma mai asteapta o distributie de schimbat (sa vedem daca pe garantie sau pe banii mei)
  • cristea_

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema, de distributie zic eu, de alta natura spun mecanicii dar pe care nu o depisteaza.
La accelerari bruste in mers sau in sarcina apare un zgomot gen clantaneala, fenomenul se manifesta mai tare la rece cand e frig afara, dupa ce se incalzeste motorul zgomotul se estompeaza un pic. distributia este schimbata de doi ani si are aproximativ 19000 km. Clantaneala, zdranganeala, nici nu stiu cum sa o denumesc a parut de prin vara trecuta. Ultimul service la care am fost mi-a schimbat racordul flexibil de pe esapament motivand ca s-ar putea ca zgomotul sa provina din rezonanta esapamentului. Zgomotul l-am localizat undeva in zona distributiei, in partea stanga stand in fata masinii. Masina este Opel Agila, 973cmc, 2001.
uleiul este schimbat <1000km. mobil 3000 5w40.
Va sunt recunoscator pentru un sfat, ori un mecanic bun la Sibiu. O sa incerc sa pun si un filmulet in urmatoarele zile.
Multumesc.
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie valva de purjare vapori, aia e cam unde zici tu si la rece clantane bine. Pune pe cineva sa accelereze si tu stai cu mana pe ea sa vezi.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@danut 32 - valva purjare vapori este in partea dreapta stand in fata masinii. Omu zice ca se aude in partea stanga, stand in fata masinii.
Demonteaza capacul de la tacheti si verifica lantul (daca are 19.000 de cand ai schimbat acum depinde si ce piese ai folosit si cine si cum a schimbat, as exclude distributia). Pompa de apa iti poate da un sunet de rontaiala (am patit-o) si nu curgea gram de apa (daca nu ai schimbat-o verifica joc in ax, si chiar daca ai schimbat-o tot ar fi buna o verificare) . Doar rulmentul incepea sa dea semne de oboseala. Verifica si intinzatorul curelei de servicii si rolele sale.
  • ionut27

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Vreau sa dau capacul de la supape jos dar am cateva suruburi atat de ruginite incat nu intra cheia pe ele. Inainde de desfacere am vrut sa ma asigur ca am cu ce-l pune la loc. M-am dus incezator la Opel sa le cumpar si am aflat ca pretul lor este 27 lei +1,3 lei oringul pe bucata. Acum solutia este la dezmembrari. Va intreb, mai exista si alte suruburi asemanatoare? Am vazut ca majoritatea au acelasi cap, dar nu stiu lungimea lor. Au aceeasi rezistenta?
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@CSN: eu am masina din semnatura, valva e in stânga cum stau in fata masinii si ma uit la motor. Ma gandeam ca si la Agila o fi tot acolo, mea culpa daca nu este.

Un mecanic bun la Sibiu gasesti la Autohaus Huber - intreaba de Marius. Nu zic ca nu sunt si altii, eu cu el lucrez de trei ani si sunt foarte multumit.
Skip ads

  • cristea_

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cristea_ a scris:Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema, de distributie zic eu, de alta natura spun mecanicii dar pe care nu o depisteaza.
La accelerari bruste in mers sau in sarcina apare un zgomot gen clantaneala, fenomenul se manifesta mai tare la rece cand e frig afara, dupa ce se incalzeste motorul zgomotul se estompeaza un pic. distributia este schimbata de doi ani si are aproximativ 19000 km. Clantaneala, zdranganeala, nici nu stiu cum sa o denumesc a parut de prin vara trecuta. Ultimul service la care am fost mi-a schimbat racordul flexibil de pe esapament motivand ca s-ar putea ca zgomotul sa provina din rezonanta esapamentului. Zgomotul l-am localizat undeva in zona distributiei, in partea stanga stand in fata masinii. Masina este Opel Agila, 973cmc, 2001.
uleiul este schimbat <1000km. mobil 3000 5w40.
Va sunt recunoscator pentru un sfat, ori un mecanic bun la Sibiu. O sa incerc sa pun si un filmulet in urmatoarele zile.
Multumesc.


Buna seara. Pentru ce am descris mai sus revin cu un clip. Zdranganeala am obtinut-o fortand plecarea de pe loc cu frana de mana trasa, zgomotul apare doar la o anumita turatie si in special când motorul este rece. In mers apare la plecarea de pe loc si la accelerari bruste, dar nu intotdeauna.
https://youtube.com/watch?v=TnRp2d8cIMI
  • romanas

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna tuturor , am schimbat anul trecut distributia partial , ma refer tot in afara de pinioanele ax came si vibrochenul , in rest to lant patine intinzator , pompa apa , garnitura tot ... Masina ( opel corsa c 1.2 , 2001) se comporta minunat din momentul ala deci cu drumuri iasi - bucuresti-targu mures-si multe alte destinatii . In momentul in care am schimbat distributia mecanicul mi-a spus ca totul arata ff bine cu exceptia unui din pinion ax came care are o foarte mica uzura ...dar merge asa . Stie cineva cumva cam cat tin pinioanele , s-a rupt la cineva , sau sa ma ingrijorez sa le schimb cand am ceva timp ...deci sincer si lantul vechi nu avea joc deloc cand l-am schimbat dar m-am speriat cand am intrat aici si aveam si zgomotul de diesel care s-a ameliorat dupa schimbare ...repet masina se comporta ff bine (250k) . Cer pareri nu am experienta ...citesc mult pe forum dar as vreao parere mai experimentata . Multumesc !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
O poza facea cat multe cuvinte....dar daca nu e....nu e.
Eu zic sa stai linistit. Lantul se mai poate rupe foarte rar dar pinionul nu. Probabil uzura a fost la dinti.
Daca te ajuta cu ceva iti donez pinioanele mele ramase de la schimbul distributiei. Arata perfect . Am schimbat distributia la 188.000 km si kitul a avut si pinioane ax came.
Dar totusi iti repet...stai linistit in privinta asta.
Cere-i o parere si d-lui dancuciureanu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Macar pinion vibrochen trebuia schimbat
  • corsa8888

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut Domul Dan m-ar interesa un mechanic bun in bucuresti aveti? am o corsa .1.0 Mltumesc Frumos
  • romanas

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri ...nici pinionul cu pricina nu arata rau eu am fost de fata pe toata perioada operatiuni si sincer nu observam nici-o diferenta intre ele dar domnul mecanic spunea ca unul dintre ele are un pic de uzura pe care eu nici daca mi-a aratat-o cu degetul nu o observam imi explica ca pe la dinti in rest el mi-a spus ca verificase si vibrochenul si ca era in regula . Multumesc inca o data pentru raspunsuri , m-am linistit .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsa8888 vezi publicitate , maiandrei sau eduard_33

romanas, poate am mai multa experienta, pinionul este afectat, hai ce draci chiar trebuie sa fie stirb ?
Se pare ca este in crestere numarul mecanicilor mai destepti si mai instruiti decat inginerii de la GM.
  • corsa8888

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
multumesc frumos domnul dan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR