Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • badilosu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ok. Admisie si throttle le fac singur, acasa. EGR nu am, si asta am aflat tot datoritã tie. Smile
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Fericitule, nu ai EGR ! Ai scapat de curatat.

  • badilosu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat distribuția. Zgomotul persista, mi se pare ca ar fi chiar mai pronunțat. Lanțul era întins, iar întinzatorul nu lucra normal. A fost benefica înlocuirea distribuției, însã iatã ca nu suficient. Mecanicul mi-a recomandat tacheti inna negrii. Nu sunt eu foarte sigur ca distribuția a fost corect pusã la punct, tocmai de ãsta intreb: dacã ar avea o mica deviație, nu ar trebui sa dea eroarea de senzor ax came și sa se aprindã martorul în bord? Momentan nu are nicio eroare dupã aproximativ 200 km.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Depinde cat de defazata este. Am vazut situatii in care era defazata cateva grade, nu dadea eroare, dar se simtea un mers intrerupt al motorului.
Skip ads

  • badilosu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am observat (nu de acum), ca inainte de a merge cu masina in service pentru orice lucrare, e mai bine sa te documentezi bine. Mecanicul care a schimbat distributia e cel mai bun din oras, insa au fost unele lucruri care nu mi-au placut. Cum ar fi: a strans suruburile la cuplu numai dupa ce l-am rugat eu, a desfacut sorbul din baia de ulei tot asa, dupa ce l-am rugat eu etc. Se lucreaza pe timp, nicidecum pe calitate. Pacat.
Mai mult de atat, nu a pus distributia folosind kitul de KM-uri. De asta am intrebat de eroare mai sus. La distributie nu a schimbat pinioanele de la axele cu came pentru ca nu a fost nevoie. A inlocuit doar pinionul de la vilbrochen. As vrea sa merg la alt mecanic sa verifice alinierea distributiei. Un mecanic care sa aiba trusa de cale. Se poate regla distributia fara sa se demonteze din nou toate reperele?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da. Se demonteaza doar capacul chiulasei
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Fara trusa nu se pune la punct distributia la acest tip de motoare, chiar daca nu umblii la pinioanele de la axe, ramane acolo un mic defazaj. Cine a desfacut acest tip de distributie stie ce zic. Sunt secretele alea de nu o sa le gasesti pe forumuri, le dobandesti doar din practica.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Greseli dupa greseli si degeaba stai pe capul lui ca tot prostii face si daca ala e cel mai bun apai mai bine ma apuc sa fac turneu prin tara. Cel mai bun si nu are trusa? Nu schimba pinioane came desi le are? Sa mai intreb de surub vibrochen?
Si eu am fost sunat de un amic sa-i imprumut trusa, service mare si bun dar un angajat a pus mana, la fel si cu adaptor 16->10. Tech2 numai el si celalalt patron folosesc si il tin numai la receptie, un singur angajat am vazut ca mai are voie dar sub ochii lui. Mi-a pus tech-ul in brate sa ma 'joc', am refuzat ca la cat costa numai un cablu care este consumabil... Eram odata la el si imi arata noul dulap de scule, un maldar de chei ca sa fie sub cheie, in doua zile repere lipsa... Astia sunt, vorbeam cu altul, la angajati masa adusa de catering, figuri pe ei ca tine post, ca nu vrea porc, ca e satul de pui, muraturile cam acre asa ca gata cu masa, sa vina cu sufertasul de acasa.
CSN are dreptate, sunt multe secrete, poti citi TIS, Haynes si tot degeaba, trebuie logica dar la 2,5 neuroni de unde ?
Acum daca mai ai piesele gen suruburi axe came si pinioanele noi se poate rectifica partial gresela, pus la punct este usor daca ai creier, nu trebuie desfacut acum chiar tot chiar daca a facut si in alte zone buleala. Asa se spune pe la noi, poate de la Bula cel vestit. Simering vibrochen inlocuit?
Deja ma doare capul si oricum am tensiune mare, ma duc sa iau un ENAP.
Skip ads

  • badilosu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu am avut ce face. L-am intrebat daca are trusa de cale de la inceput si a zis ca da. Ca mai apoi sa imi spuna sa o inchiriez de la un magazin de piese auto cu 80 ron. Daca as fi locuit mai aproape de Iasi, as fi stiut la cine sa apelez. Asa... Unde sa merg? Surubul de la vilbrochen l-a inlocuit ca i-am zis eu. Pentru ca l-am cumparat inainte. Intrebare: fulia de la vilbrochen are doar o singura pozitie in care sa fie montata? Adica daca pun la semn fulia, am siguranta ca aceea e pozitia? As fi plecat din service-ul respectiv, dar aveam masina defacuta.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Semnul de pe fulie vibrochen nu este pentru a pune distributia la punct,este un reper care ajuta la gasirea mai usor a locasului pentru introducerea KM-ului de blocare vibrochen. Uni cred ca se poate ca la dacie ,prin semne sau pozitie piston 1. In plus trebuie KM blocare axe,dar sa zicem ca improvizezi si acolo dar ce te faci la reglarea pozitiei discului de pe ax admisie? Dupa ce am ascultat ce ai postat inainte de schimbarea distributei, eu zic ca motorul mai are o bataie care nu este de la distributie si nici de la tacheti dar poate ma insel
  • badilosu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Voi merge la reprezentanta Opel din Sibiu saptamana viitoare. Sper sa ma ajute ei cu reglarea distributiei.
  • myhy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut, de sase luni sunt posesorul unui opel astra h motor 1.4 xep, de ceva timp am observat ca dupa ce se incalzeste apare o tacaneala la motor specifica ca cea de diesel, acum imi este si frica sa merg la mecanici de duzina, am avut mari neplaceri cu ei cat timp am avut o dacie.
am citit pe forum aproape toate comentariile si din cate am vazut si in videoclipuri pare a fi distributia, mentionez ca masina are 1400000 km, de mers merge bine dupa parerea mea singura mea ingrijorare este zgomotul pe care il face dupa ce se incalzeste.
https://youtube.com/watch?v=Lgh8RnlrwYA
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca sunteti din Bacau, Il aveti pe Dan Cuciureanu in Iasi, altii au venit la el de
mult mai departe.
  • myhy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2015

  • Mesaj Privat
sunt din Bacau , dar nu stiu cum pot sa iau legatura cu dl. Dan Cuciureanu
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Gasiti telefonul la sfarsitul paginii de aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=227610
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Distributia 100% sigur asa facea si a mea... bate lantul in carcasa pompei si se aude asa intinzator mort la cald si patine uzate recomand schimbarea distributiei. Evita frana brusca de motor! Bafta!
  • myhy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2015

  • Mesaj Privat
multumesc pentru promptitunea cu care mia-ti raspuns, am sa incerc sa iau legatura dl Dan
  • BIG_V

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
In afara de asta, ce ar trebui sa mai cumpar? Vreau sa schimb distributie + pompa apa la o Corsa C Z12XE
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La prima vedere, nu ai garniturile dar daca cautai nitel, gaseai lista aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1459450

PS: greu cu cautatul asta inainte de intrebare, incep sa ma enervez...
  • BIG_V

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiam de lista aia, doar de cea initiala, a domnului Dan, multumesc de atentionare. In afara de garnituri, ce ar mai trebui? Evident, pompa de apa, dar mai e necesara si curea accesorii? Vad ca in linkul meu apar listate "prezoane". Care e denumirea lor concreta?
Pun intrebari pentru ca nu ma pricep la mecanica si nici nu prea am pe cine sa intreb care sa fie suficient de priceput la tot ce inseamna Opel.

PS: Am cautat, si am citit cat am putut, dar tabelul e tocmai pe pagina 50 si cumva mi-a scapat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR