Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • vallydragomir2005

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ideea este urmatoarea,

dupa ce merg cam 25-50km cu masina si se mai incalzeste motorul incep sa imi tacane tachetii intr-un stil de nu imi vine sa cred, eu zic ca e vorba de vreun tachet care e plin cu mizerie zi nu se mai amoreaza cum trebuie,


Cei de la service au zis asa: este vorba de uleiul pe care il folositi , si tocmai de aceea trebuie sa il schimbati , ptr ca nu face presiune, cum trebuie, altul imi zice ca e pompa de ulei care nu lucreaza cum trebuie. altul imi zice ca e sonda lambda, deci efectiv sunt debusolat , dar eu stiu sigur si clar ca sunt TACHETii cei ce se aud , ptr ca in momentul in care opresc sa ascult zgomotul vine de sub capacul de la tacheti de acolo si este evident vorba de un tachet .ceva,


Dar nu se stie niciodata,,,,,,oricum in rest masina merge excelent , si nu am alte probleme la ea!



AJUTATI_ma cu INFORMATIILE ACESTEA !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parca am scris mai sus :
MANIFESTARE :
Bataie de tacheti, incepe numai la motor cald si ulterior permanent

Daca ai venit in Iasi de ce nu m-ai cautat ?
Mai sus ai si nr meu de tel, se poate face diagnoza si cu telefonul la motor, nu ar fi prima....
  • vallydragomir2005

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Domnule Dan , imi cer mii de scuze , dar cand am venit la IASI , nu am stiut de dvs:DVery HappyVery Happy.......ideea ar fi urmatoarea:


Daca merg sa fac o diagnoza la masina? imi explica in urma acestei diagnoze? concret?


De altfel , piesele ptr agila le-am gasit foarte foarte convenabil, si pot spune ca este o masina deosebita fatza de alte masini , ptr ca e comoda se conduce usor, este silentioasa, si consuma excelent.


toata stima ptr domnul Dan , si ptr toti membrii acestui forum..
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vallydragomir2005 ai scris :
dar fiind un motor cu peste 156.000 km

Deci sigur este distributia. Eu am schimbat-o la 101,500km, tacanea usor si stiam ca ea este. Nu am vrut sa mai astept sa mai uzez si altele daca ca nu o schimb. Tachetii sunt hidaulici si cred ca se pot uza si ei de la atita tacaneala.
La schimbare sa cureti sorb si regulator presiune ulei, sa verifici pompa de ulei, asta este in capac distributie. Am sa va pun poze ca altfel intelegi.
Skip ads

  • vallydragomir2005

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deci nu contest faptul ca ar fi distributia dar , zgomotul se aude de sub capacul acela de la tacheti......maine ii voi face un tester la masina si am sa va dau un raspuns.....

la urma urmei , pe tester vorbeste masina...

Stima !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dai bani degeaba. Aia habar nu au pe ce lume traiesc. In Iasi iti faceam diagnoza gratis...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17481
Deci cu iso rezolvi.
La voi este G&P, adica JALE ! Turcu ala ar trebui impuscat !
Citeste intimplari adevarate :
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=35
  • vallydragomir2005

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
deci efectiv nu stiu ce m-as face faca VOI ....imi face deosebita placere ca se intampla si lucruri bune intr-o tara plina de lucruri mai putin bune. sunt oameni intre oameni , si a A FI OM E LUCRU MARE ,,,,,,Respectele mele ptr ISo si Domnul Dan Cuciucureanu....
  • vallydragomir2005

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Miercuri ma duc la ISO sa facem un TESTER , sa vedem dece "plang" tachetii , si restul pieselor.....SI VOI scrie exact ceea ce s-a facut la masina ca sa afle si altii , cand vor avea probleme....Very Happy
Astazi am mers cam 150 km cu masina si cand am ajuns in parcare, a inceput tacaneala , dar totusi stau si ma intreb daca e sa fie de la tacheti , ptr ca daca pui urechea mai aproape de capacul de deasupra, pe care scrie Ecotech, mie imi cam suna NORMAL ......adica acel tacanit sa vina de prin alta parte.....ma duc la ISO , si facem o verificare COMPLETA!


Ptr ca la Service mecanicii de la G&P au zis asa:citez: "ASA FACE TOATE" DECI MERGE CU TACHETII ASTIA INCA 100.000 km ca nu Arunca SUPAPELE AFARA NICIODATA! ." si scurt pe doi ...oamenii te dau afara fara nicio problema:))


Stima! ptr toti membrii ...si la cat mai PUTINE PROBLEME:D
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hi,

Si eu tot aceeasi problema am avut! se auzea zgomotul exact unde se aude la tine! La mine au zis ca axele cu came sunt duse, si vezi mirare depa ce am schimbat distributia a disparut de tot tzacanitul Smile
  • andafodor

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 H00/AA11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
intrebare!
m-am interesat la ce pret ajunge o distributie completa pentru agila!
cu tot cu lantz, ghidaje, patine etc mi s-a spus ca pretul ajunge la aprox 700 ron
aveti idee daca e un pret bun sau e umflat?
multzam mult!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe prima pagina ai preturile cu care am luat eu pe original. Problema sta altfel, ei dau un fel de kit, adica 2 patine, lant, intinzator si garnitura capac distributie (de fapt pompa ulei e botezata de opel). Pe linga astea mai trebuie si alte garnituri, suruburi..., poate o pompa, intinzator curea. Eu am cumparat pompa si teapa, zgomotul era de la rola intinzator. Asa ca dupa citeva zile am primit intinzatorul cu tot cu rola, are in arc o lamela de tabla pentru blocare care se cam rupe, fara lamela aia ca sa blochezi intinzatorul inebunesti, arcul ala e super tare. Am ramas cu pompa in casa dar dupa 3 luni a inceput sa curga, zgomot nu facea. Asa ca iar la treaba Sad . Pompe s-au schimbat de altii si la 70,000km dar unii au avut bafta de a tinut 150,000. Se pare ca au calculat-o sa fie schimbata la 120,000 odata cu distributia.
Am vazut unele masini la care s-au refolosit garniturile, simeringul nu a fost schimbat etc... Fiecare face ce vrea ca doar e masina lui.
Se preconizeaza o schimbare de distributie pe saptamina viitoare la cineva asa ca o sa revin cu completari si mai ales poze. Eu am numai una cu toate reperele aruncate in portbagaj, apa distilata, antigel, ulei.... Atunci nu am avut timp de poze, mecanicul nu ma lasa deloc : da cheia aia, vreau cap E16, cirpa, curata tu asta, tine aici, da suruburile, adu garnitura....
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La schimbarea distributiei (agila z12xe) este necesara demontarea motorului de pe masina ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul ramine pe masina, dar se suspenda stinga ca nu il poti lasa sa ramina in 2 suporti. Am sa fac saptamina viitoare mai multe poze si film cu tacaneala de dinainte de inlocuire distributie, inclusiv la fiecare piesa si noile coduri (unele au fost schimbate de Opel). Daca ei spun ca surubul ala se inlocuieste asa se face ! , nu ne luam dupa "mecanici". Cititi ce a patit un coleg pentru ca nu au schimbat desteptii un banal surub : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5070
Eu am stat cu masina 2 zile desfacuta ca nu aveam surubul de la patina. Mecanicul meu m-a facut varza, am mai citit o data si asa era, scria clar : renew bolts, deci avea dreptate. Ce sa-i faci eu am citit de doua ori si se pare ca degeaba, fiecare cuvint si virgula conteaza.
Deci aveti mare grija cine lucreaza la masina, papagali cu citeva chei sunt peste tot. Au gura mare, sediu cu plasma etc. si meserie ioc.
  • andafodor

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 H00/AA11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
spunei de ceva coduri schimbate ...sau noi aparute poti sa ma ajuti cu ele ...as vrea sa imi comand si eu o distributie completa si as vrea sa shtiu exact ce comand!
multzam mult!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Simbata schimbam o distributie asa ca iar voi avea piesele in mina si noile coduri. Daca le comanzi cu codul vechi ele sigur vin dar pe ambalaj este trecut alt cod. Si eu m-am uitat urit la Victor si i-am promis ca i le dau de cap daca nu sunt alea dar nu a fost cazul. Cei de la Opel mai schimba codurile, asta stiam, dar nici eu si nici victor nu eram pusi la punct cu ultimele schimbari.
Putina rabdare, o sa va pun saptamina viitoare lista completa, poze etc...mai sunt citeva care nu merita de inlocuit si alea chiar nu am vazut pe cineva sa le schimbe.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu ieri distributia la masina mea,un Opel Corsa cu motor de 1 , fabricatie 2001,70 000 km.
Aveam de ceva timp probleme cu zgomotul , care crescuse in intensitate,fapt ce m-a convins sa nu mai astept.
Am schimbat intreg kitul de distributie,inclusiv pinioane.
Ce am sesizat dupa:motorul merge foarte silentios,parca vibratiile sunt ceva mai mici,raspunde mai bine la calcarea pedalei de acceleratie.A aparut insa si o problema:masina a devenit mult mai lenesa.
Vorbind de motorul de 1l,nu putem pretinde cine stie ce acceleratii,insa diferenta este semnificativa in rau.
Va intreb:este firesc sa se intample asta?Sa se modificat odata cu lungirea lantului si timpii de deschidere/inchidere ai supapelor si de aici si performantele superioare?
Va salut cu respect!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A aparut insa si o problema:masina a devenit mult mai lenesa.

Ceva e putred, la mine parca are mai multa forta. Cind o calc se duce de dracu o ia. Cred ca nu e reglata distributia. Daca esti in stare sa dai capacul culbutori jos iti spun unghiurile la discul cu fante de pe admisie, evident ca nu trebuie sa le spui nimanui. Unele informatii le tin secrete, "meseriasii " din service nu vreau sa aiba acces la ele. Sa cumpere trusa de KM-uri daca tot va ard la manopera.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
V-as ramane profund indatorat!
Masina se misca cu adevarat greu.Parca as avea frana de mana trasa.
Adevarul e ca au cam dat tarcoale masinii pana sa isi dea seama unde este distributia,dupa ce in prealabil au incercat sa ma convinga sa nu o schimb, sa o las asa ca "asa face toate".
Mentionez ca am schimbat distributia la reprezentanta Opel.Modul in care au schimbat-o nu il cunosc,deoarece nu am avut acces in service.
Va multumesc anticipat!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa-i la service-urile de rahat care au ceva de ascuns: niste idioti...poate e lantul prea intans...probabil ca trebuie desfacuta din nou si verificat ce au facut mecanicii aia...poate au pus curea Very Happy radem radem dar n-ar fi exclus...daca esti patit sti deja povestea...mergi inapoi dc e in garantie. si dc n-o fac ii dai in judecata. dc totusi ti-o pun la punct mergi la cineva care se pricepe si verifica-o...cred ca Dan te poate ajuta cu pers de contact din zona ta... Bafta!
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vreau intai sa verific daca a fost montata intr-adevar corect , desi am dubii mari in privinta asta!Nici nu stiu cum ar trebui sa ma comport cu asemenea oameni.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR