Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Partnoi Marcel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2016

  • Mesaj Privat
N-as vrea sa supar pe nimeni,am citit multe materiale legate de distributie,dar nu am gasit un material oficial,sau o trimitere catre o adresa unde sa vedem ce spun inginerii de la opel , ce spune constructorul motorului Z14XEP Cind schimbam distributia,km maxim si nici un metru mai mult. Cu alte cuvinte citi km garanteaza? Bineinteles nu trebuie neglijate cauzele enumerate de dl.dancuciureanu cind se schimba mai devreme.Am fost la mai multe service ,si fiecare cu km lui. Astept cu nerabdare o dovada oficiala.
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Undeva in Owner Manual cred scrie treaba asta, dar se dau niste recomandari si nu o cifra exacta fiindca uzura distributiei depinde de mai multe variabile pe care fabricantul motorului nu le are sub control: de regimul de folosire (taxi, caruta, ocazional), de stilul de condus (formula 1, formula 2, sotia...), de uleiul folosit si de multe altele.

Cauta in topicul acesta si ai sa gasesti si recomandarile fabricantului. Undeva intre 80.000 si 120.000 parca e la mine, probabil si la tine ceva asemanator. Eu am luat masina la 80.000 si am schimbat distributia la 100.000.
  • flav09

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am o problema cu acest motor in sensul ca la cald se aude un zgomot destul de puternic de tacheti(eu initial am crezut ca este distributia insa am fost la mecanic si mi-a zis ca ar fi tachetii)
Acest zgomot apare dupa ce se incalzeste motorul si la turatii de peste 1800 pana in 2500 se aude mai pronuntat, sunt si perioade in care dispare complet acest zgomot chiar si cu motorul cald.
Pareri?
Ulei folosit AZ Meisterteile 5w30.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Zgomotul de care discutam se aude cel mai bine la ralanti, daca cresti turatia mai incep si altele sa urle si nu se mai aude distinct, e doar o parere ca ai scapat de el. Verifica doar ca zgomotul sa fie in acord cu turatia motorului, daca nu este poate fi valva de purjare vapori = o piesa neagra, cât o nuca, pusa pe un furtun undeva langa capul amortizorului dreapta fata, in fata bateriei. Daca pui mana pe ea o simti cum deschide/inchide circuitul de eliminare vapori benzina spre canistra de filtrare de sub aripa dreapta (aia nu se vede). Nu-ti pun o poza acuma ca sunt -7 grade afara...
Cauta in acest topic si ai sa gasesti inregistrari audio cu zgomot de motoare la care trebuie schimbata distributia, si compara cu al tau.
Daca masina e din 2001, as zice ca are peste 100.000 km deci se cam cere distributia. Zgomotul e ca de tacheti intr-adevar, dar cauza este distributia uzata adica lant, pinioane, intinzator patine etc. - cauta tot aici si ai sa gasesti toate detaliile. SI preturi, si lista de piese - vezi ca am postat undeva si o lista de piese, avem masini la fel, poate te ajuta.
Skip ads

  • flav09

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Masina este din 2001 si are 230 000. Trebuie sa merg sa verific si distributia.
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Din ce am citit in primele cateva pagini si ultimele ~20 pagini, am inceput sa am simptomele schimbarii distributiei - țãcãnit la motot, se aude mai bine cand e motorul cald.

Zgomot motor la rece: https://youtube.com/watch?v=exoY-rTgffE
Zgomot motor la cald: https://youtube.com/watch?v=rRcXEt3smIQ

Voi ce spuneti, e zgomot de distributie ?

Date masina: z12xe, 2003, 223000 KM.
- 2012 a fost adusa din Germania - nu am vazut specificat in cartea service sa se fi schimbat distributia.
- 2014 a fost vândutã catre persoana de la care am luat-o - el nu a schimbat distributia.
Singura necunoscuta ramane 2012-2014 in care nu stiu daca s-a umblat la ea.

Astept pãrerea voastrã.

Mulțumesc
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Parca nu suna a distributie dusa, cu siguranta la 223000 km a mai fost schimbata.
Acum, sa-si dea cu parerea si cei cu urechi mai fine.
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc PL500. Si eu m-am gandit la asta, sa reziste 230k km fara schimb.. acum 5 luni cand am luat-o era foarte tãcutã. Am impresia ca a inceput sa faca acest țãcãnit dupa ce am facut schimbul de ulei, cam dupa acea perioada am inceput sa aud. Filtre am pus GM, ulei: MOBIL 1 0W-40 European Car Formula( NASCAR le bidon, made in USA), inainte avea motul 10w40.
In 3500km am completat cca.200ml ulei.

Din ce am citit, mai sunt probleme cu sunetul motorului dupã schimbul uleiului, dar nu stiu ce sa cred..

Acest țãcãnit parca e mai pronuntat in stanga de cureaua de accesorii, dupa urechea mea nu vine de la motor.

Astept in continuare pareri.
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca o paranteza, folositi in continuare uleiul ala ca face bine motorului.
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@danutM, posibil sa fie zgomot de culbutori. Iti aduci aminte PL500 cum flencaneau culbutorii la masina mea pana sa-i facem distributia? Bine... au continuat sa faca pana la schimbul tachetilor. Ii bateau camele degeaba. Tachetii erau blocati care cum apucasera. Cam asa se auzea, un zornait sec sub capacul culbutorilor. Un culbutor nici nu mai statea pe tachet. Tacaneala pe care o aud in cele doua filmulete este totusi mai redusa ca intensitate. Cred ca s-ar rezolva cu o curatare a tachetilor.
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Poate ma ajuta si Dan cu un sfat.

Doar pe acest ulei am sa merg in continuare. Eventual cineva din București care sa asculte live ? Sunt satul de 'mecanici'..
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca esti satul de mecanici,cine vrei sa-ti asculte ,,masina,,doctoru Nicolae Bacalbasa
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe filtrul de aer ai valva purjare vapori benzina, ea tacane cum auzi tu in stanga curelei.
Verificarea distributiei se face dand joc capac culbutori si tras de lant, asta este sfant. Urmeaza inspectie semicuzineti, axe came, tacheti, nu trebuie decat ceva scule dar experienta.
Legat de faptul ca dupa ce ai pus ulei MOBIL 1 0W-40 European Car Formula si este zomotos ori e placebo ori fiind ulei de calitate a curatat jegul si ai sorb plin de mormoloci si nisip.
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nicunicu, cred ca ai inteles la ce fel de mecanici ma refer, nu am generalizat.

Multumesc pentru raspuns dan. As prefera sa vada masina cineva care se pricepe la motoarele astea, nu am pe nimeni de incredere, si sa merg pur si simplu la un service, probabilitatea sa gasesc pe cineva care stie ce face e destul de mica..pierdere de timp si bani. Imi recomanzi pe cineva in București la care sa merg, te rog? Pot cãuta si in urma ca ai recomandat mecanici in B pentru schimbul distributiei, dar nu am salvat link-ul.
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am venit la service-ul unde am mai fost o singura data cand am facut revizia. Legat de țãcãnitul de la motor, mecanicul imi zice din start: "Ti-am spus eu sa nu pui 0w40 si sa pui 10, e de la ulei, trebuie sa il schimbam", dar ii spun ca in ~4000km am fompletat doar vreo 200ml si ca nu il schimb ca nu am de ce..
Apoi imi spune ca poate fi de la pompa de apa sau tacheti, dar ca e mult de desfacut sa ajungi sa ii verifici si sa stau asa. Ii propun sa desfacem capacul de la culbutori sa verificam totusi lantul, dar ma ia cu texte "ca dureaza" si imi spune sa merg asa cu ea pana ii schimb uleiul cu 10w. M-am convins, nu mai pun piciorul aici..
Recomandati-mi va rog un mecanic bun in București, poate fi si un forumist, doar sa stie meserie pe mototul acesta.

Tot aici am ajuns ca aveam un vibrat metalic atunci cand acceleram mai tare sau plecam brusc de pe loc - era toba mijlocie rupta la ambele capete, dar vibratiile nu veneau de acolo, aveam sonda lambda slabita si de la ea se produceau vibrațiile fier pe fier. Stiu ca sunt off dar faptul ca era slabita, influenta negativ consumul, corect ?

Multumesc
  • ClaudiuGR

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare colegi , am o bãtaie tare la motor si asta doar la cald , pun un videl poate puteți sa ma ajutați cu un sfat ca eu nu pot sa imi dau seama ce este https://youtube.com/watch?v=qTub-sFSdHg
Menționez ca am l problema la o supapa admisie/evacuare pt ca am eroare pe cilindrul 4 si nu e de la bujii sau bobina dar nu cred sa fie sunetul ala de la supapa
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Test compresie, presiune ulei,...
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Parca suna mai rar decat distributia veche, fa ce-a zis catastefan.
De unde stii ca ai o eroare la un piston? cum ai gasit-o?
  • ClaudiuGR

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am pus testerul , si am schimbat bujii si bobina si degeaba eroarea persista , daca pun mâna jos la toba se simte cum acele gaze iasã asa in suturi adicã nu iasã constant
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Parca nu e sunet de bataie, sa nu fie injectorul 4 (sau comanda lui) defect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR