Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Simbata dupa cum va spuneam am inlocuit la o Agila, de fapt mecanicul meu. Eu si proprietarul am inceput sa desfacem, sa curatam, sa spalam....pe urma a intrat mecanicul in ea, a venit si Iulian de a dat o mina de ajutor. In 5 ore era gata. S-a muncit nu gluma ca am curatat si throttle, am bagat si turbojetul la unele, uscat cu aer comprimat, nu am facut numai distributia.... Eram 4 si era cam ingramadeala pe saraca masina. Am ajuns si la intilnire, nu puteam lipsi Laughing .
Oricum am facut o singura poza si un filmulet, este in postul meu de pe prima pagina. Am sa adaug si un filmulet cu motorul meu care are distributia schimbata pentru comparatie, la sfirsit ne-am grabit sa plecam la Palat si am uitat sa mai scot aparatul.
De data asta am avut secunda necesara sa compar lantul vechi cu cel nou, diferenta de 5mm (pus in doua) deci o lungire totala de 10mm !

stefan_10 ai pm.

Poze si tutorial la schimbare distributie nu am sa fac, eu nu am atins nici macar un pinion . Nu vreau sa apara un curajos care nu are cunostintele necesare+scule si sa strice un motor. Pare simplu dar nu e chiar asa. Stiu destule intimplari Evil or Very Mad .
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A mea are 70000 km si credeam ca e dusa si la mine distributia deoarece cand o turez face mult zgomot insa cand am auzit cum facea motorul ala in filmuletul pus m-am convins ca la mine e inca ok. Cred totusi ca in cativa km va incepe si la mine, are un fel de scartzait f fin, acuma nu stiu dce distributia sau. Cand am luat-o nu facea deloc, dupa vreo 5000 facea dar f fin iar acum ceva mai tare dar nu exagerat sa fie f usor detectat...Ala era tractor...facea groaznic...
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze de off-topic,insa vreau sa ii multumesc d-lui Dan de ajutorul dat!
Sunteti un om de onoare,care meritati tot respectul!Sunt convins ca parerea mea isi gaseste multe ecouri pe acest forum!
Va multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stefan_10, pentru putin, cine merita il ajut fara rezerve. Cit despre ecouri pe acest forum... sa vezi cum am fost articulat de 61 de puncte peste noapte Laughing .

crilups a mea tacanea fin dupa ce era bine incalzita la 95,000km , la 101,500 am schimbat ca o auzeam si ma stresa de numa. Tu schimba uleiul ca dupa 8000 e cam apa ... Vezi pe urma daca mai face scandal.

In film este o tacaneala (dupa mine) de 150,000km. Daca ati sti cite sunt asa si oamenii merg linistiti cu ele, dupa timpitii de mecanici "asa face toate". Si in tirg sunt masini care te rup de urechi si au numai 80,000km Shocked , pe strada la fel si toti spun ca e normal sau ca e de la tacheti uzati sau arbori came sau ..... Toti le bibilesc si ultima urma de praf, lustru si parfum pe niste epave de cele mai multe ori.
Skip ads

  • crobert

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi/Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
In primul rand scuze de off-topic;




Cam asa suna motorul meu la 115.000 km la bord (din pacate kilometrajul a fost modificat inainte de a cumpara masina; asa ca sigur are cel putin 150.000).
In momentul filmarii motorul avea temparatura de lucru de aprox. 90 de grade. Facand o comparatie intre filmul postat de Dan (cel cu motorul filmat inainte de ai fi schimbata distributia) si acesta, eu zic ca nu e mare diferenta de zgomot. Ce parere aveti?
In concluzie...va trebui sa-i urmez sfatul lui Dan si sa ma apuc de strans banuti.

Multumesc pentru atentie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Diferente de sunet exista numai datorita camerelor diferite dar asta e sunetul tacaneala de tacheti sau motor diesel, de remarcat este zgomotul de la taiere contact.
La prima pagina aveti si o inregistrare la o distributie schimbata, aceeasi camera foto. Ascultati alternativ cu play si pause pentru a vedea diferenta.
  • Corsa E4

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Sunt nou pe acest forum si in acelasi timp nou posesor de Corsa.
Am o intrebare (dupa ce am vazut toate posturile voastre si filmuletele, m-am convins: distributia e de vina): cat costa schimbarea distributiei la un motor de 1,0 l? Am fost la un service si mi-a zis ca in total, cu piese si manopera, ar fi cam 30.000.000. Suma mi se pare mare doar mie? Poate cineva sa imi dea un cost real (din experienta)?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsa E4 a scris:Salutare
Sunt nou pe acest forum si in acelasi timp nou posesor de Corsa.
Am o intrebare (dupa ce am vazut toate posturile voastre si filmuletele, m-am convins: distributia e de vina): cat costa schimbarea distributiei la un motor de 1,0 l? Am fost la un service si mi-a zis ca in total, cu piese si manopera, ar fi cam 30.000.000. Suma mi se pare mare doar mie? Poate cineva sa imi dea un cost real (din experienta)?

Din experienta pretul este IMENS ! Cel mai mare pe care l-am auzit a fost de 2280 lei. In Iasi, in curind pot rezolva la 1000lei max 1300-1500 cu alte operatiuni pe care oricum aia nu le fac. Proprietarul sta linga noi si munceste cot la cot, totul facut cu scule adecvate si ca la carte, numai piese originale si ele schimbate cum spune GM. Nu vrea sa se minjeasca pe miini, nicio problema crestem putin pretul dar el pierde placerea. Daca gasesti o virgula care noi nu am pus-o pe motor ai sa ne spui, iti pun in fata doc....un timpit mai mare ca mine oricum nu gasesti ! Vezi si pret la piese puse de mine !

Pe linga astea te rog un film, am nevoie de cit mai multe inregistrari si astea sunt pentru voi ! Eu am facut destul si de acum fac post numai in colaborare !
Skip ads

  • rak
  • *
  • 12 mesaje
  • din 24 Oct 2007
  • Agila 2002 1.20 z12xe
  • Gorj
  • rak

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 1.20 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la cati km se schimba distributia la agila z12xe?
cand am cumparat o a avut 117.000 si mi sa zis sa o schimb la 170.000 ca a schimbat o neamtu la 116.000 . cum pot sa mi dau seama daca are seva distributia? In prezent are 117600
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Zgomot exagerat de diesel in special la cald.teava afumata, relanti variabil.Dar inatai fa o diagnoza!
  • Corsa E4

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns si scuze de intarziere.
Am inteles ca esti din Iasi; eu sunt din Timisoara. Cam greu sa ne intalnim.
Oricum merci de raspuns.

P.S.: este cineva din Timisoara care stie rezolvarea distributiei la o Corsa 2002 motor z10xe?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Momentan nu stiu niciun forumist care sa aiba trusa si sa se bage la schimbat distributie in TM. Pentru lucrari mai mici de genul diagnoza, curatat EGR, MAF, Throttle, schimb senzori etc... stiu pe cineva de incredere.

In curind imi va veni si mie trusa ca m-am saturat sa merg cu cersitul. Asa ca pe cei din zona ii pot ajuta cu o treaba de calitate si piese originale la pret imbatabil, totul schimbat si facut ca la carte. In plus putem face si alte operatiuni care astia in service nici nu au auzit de ele sau poate stiu dar nu vor face in veci.

off topic : Zilele trecute vine la mine (dupa ce a fost la service de renume) cineva ca nu merge EGR desi este curatat luna de el si merge super usor la mina. Istoria a fost ca maimutoii dupa ce au curat cu surubelnita au taiat un fir si au lasat asa (dom'le valva noua 15 mil ca asta nu merge, dar sa stii ca mai trebuie si cealalta - vrajeala...), degeaba o curatase omul de mergea perfect daca nu avea comanda. Nu mai zic si altele ca incep sa ma enervez cit de nesimtiti pot fi....
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi la Arad. Macar poti ramane cand lucreaza la masina. Ai garantie, te costa undeva la 10-12 mil MAX (anul asta o puteam schimba undeva la 8-9mil dc o faceam in vara acu poate au scumpit) fata de TM unde iti iau 23 mil si nici nu poti sa-i urmaresti cand iti fura piesele bune din masina. E cel mai naspa service posibil in TM. Stiu multi care merg la Arad si nu doar Opel...Oras mare, prosti multi ce sa ma zic...Fiindca n-au concurenta(Aradul e cam departe dc ai probleme mari nu poti merge cu masina pana acolo) isi permit. Mai strica ceva la ea si peste 2 luni te duci iar la ei sa-ti schimbe cu zice Dan EGR-ul ca nu merge...Eu o sa merg in Arad la anu...
  • ionascu florin

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt un nou membru al clubului. Sunt posesorul unei Agile fabricata in anul 2001, care zornãia cam tare. Dupã ce am citit tot ce s-a scris aici referitor la distribuþia Agilei, având la bord deja 145.000 Km m-am hotãrât sã schimb lanþul de distribuþie. Bineînþeles cã la demontarea capacului de distribuþie s-a cam ºifonat garnitura (mecanicul s-a cam grãbit) ºi sunt nevoit sã pun o garniturã nouã. Dar iatã cã nu gãsesc pe niciunde o asfel de garniturã separat. ªtie cineva dacã s-ar gãsi ºi unde anume? Cam la ce preþ?
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai lista lui DAN ai citit-o?O ai inapoi doua pagini in acest topic.Ai codurile si preturile.Daca la Vaslui nu gasesti du-te la Iasi. O sa fie cam scumpa garnitura in felul asta. Si cum, tu schimbi numai lantul, cand mai sunt atatea repere?Cam ciudat ce te-ai apucat sa faci!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ionascu florin cu totii patim cate ceva la un mester bun, asa ca stai linistit, pana la urma se rezolva.


Ultima modificare facuta de crilups la Mar 11 Dec, 2007 3:30 pm
  • ionascu florin

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Este o poveste mult prea lungã despre maºina mea nu pot s-o inºir aici. Nu am ºtiut de Dan decât dupã ce m-am apucat sã demontez motorul care a avut o problemã mult mai gravã. Dupã ce am reuºit sã remediez celelalte "bubiþe" când am ajuns la montaj ºi m-am hotãrît sã schimb ºi lanþul ºi celelalte accesorii m-am lovit de lipsa acelei garnituri de la capacul distribuþiei. Nu ºtiu cum sã-l abordez direct pe domnul Cuciureanu. Eu merg destul de des la Iaºi dar nu ºtiu unde sã-l gãsesc.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ionascu florin stai linistit ca te gaseste el DAN n-ai grija Laughing Rugamintea noastra este pana la urma sa ne insirui problemele care le-ai avut sau le ai la motor.Noi chiar nu ne suparam.Suntem numai ochi si urechi. Cu cat lista ta este mai lunga si la obiect cu atat este mai valoroasa pentru forumul nostru Oare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionascu florin ma gasesti cu pm in prealabil, dupa 28 dispar si vin pe 3. Ai mare grija la distributie, vezi lista si foarte important e cum pui la punct distributia, ai nevoie de trusa KM-uri. Fara ea ori indoi supape si pe urma din ovalizare camasi =ai consum ulei ori te alegi cu putere redusa eventual cod de camshaft.
  • ionascu florin

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Iatã povestea Agei mele.
Am avut o Corsa mai veche in douã portiere ºi m-am hotãrât sã schimb maºina cu una mai "tânãrã". M-am gândit la o Agila pentru gabaritul relativ mic, mobilitatea la traficul prin oraº. M-am interesat ºi am gãsit un dealer de maºini second hand la Târgu Secuiesc. M-am deplasat acolo, mi-a plãcut maºina din punct de vedere estetic ºi al dotãrilor (ABS, ESP, aer condiþionat, jante din aliaj, geamuri electrice, etc.) ºi am cumpãrat-o, cu toate cã am constatat cã prcã nu avea "vlagã", fapt ce l-am pus seama capacitãþii cilindrice (relativ micã). Pe parcurs am constatat cã avea ºi o "þãcãnealã suspectã" pe care nu am ºtiut sã o interpretez ºi cã la relanti nu mergea prea rotund. Am fost pe la mai multe service-uri care nu au putut sã-mi punã un diagnostic, drept pentru care am plecat la "marii specialiºti" de la reprezentanþa Opel din Iaºi. Aceºtia mi-au spus cã Agila mea nu are mai deloc compresie la pistoanele 1 ºi 2, cã este posibil ca segmenþii aferenþi respectivelor pistoane ar putea fi sparþi, sau cilindrii uzaþi. În final am luat hotãrârea sã merg la un mecani pe care în ºtiam priceput ºi am desfãcut motorul. Concluzia: Razz garnitura de chiulasã spartã intre pistoanele 1 ºi 2 iar chiulasa deformatã. la demuntare s-a deformat acea garniturã de la capacul distribuþiei de care am pomenit într-un post anterior. Acum mã aflu în faza de montaj, iar dupã ce voi finaliza vã voi þine la curent cu efectul. Voi reveni.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR