Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vreau sa ridic faza scurta mai sus pt ca este extrem de jos si ridicarea electrica este la max..
la astra pe langa reglajul electric mai are 2 rotite cu care poti modifica inaltimea si manual,am cautat si la vectra dar nu am gasit ceva similar.
aveti idei?se poate ridica fara sa umblu la pozitia farurilor?


Ultima modificare facuta de octav13 la Vin 29 Jun, 2007 12:23 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aceiasi problema o aveam si eu la a mea
se regleaza din niste suruburi deasupra cu imbus sau surubelnita stea
si eu tot faruri reglabile electric am
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
EU le am reglat la Opel Astra dar presupun ca principiul e acelasi: cum deschizi capota, o sa gasesti pe far 2 gauri de inbus inspre exteriorul farului (spre stop) si inca 2 capacele de cauciuc asezate in suportul de metal. Dai acele capace la o parte si o sa poti sa invarti de ele. In dreapta se ridica, in stanga se dau jos. Pune le in fata unui perete si ridica-le cam la 5-6 metrii sa bata fata de un perete. Daca nu reusesti fa o poza cu farurile cu capota ridicata sa vedem despre ce e vorba.
Cheers.
  • batu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu dar cu faza lunga.
Pe Vectra B. Tot la fel se face?
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema
in extremitatea exterioara a farului in partea superioara exista un inbus de plastic,de acolo se regleaza inaltimea , de pe mijlocul farului tot in partea superioara se regleaza unghiul razei(nu recomand sa umblati la el pt ca dereglati si va ia mult timt pana reglati la loc) stiu ca eu am umblat si mi-a luat 2 ore sa l-e fac la loc Embarassed
ps: nu se legeaza separat fazele
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:am rezolvat problema
in extremitatea exterioara a farului in partea superioara exista un inbus de plastic,de acolo se regleaza inaltimea , de pe mijlocul farului tot in partea superioara se regleaza unghiul razei(nu recomand sa umblati la el pt ca dereglati si va ia mult timt pana reglati la loc) stiu ca eu am umblat si mi-a luat 2 ore sa l-e fac la loc Embarassed
ps: nu se legeaza separat fazele



(Scuze ca scriu intr-un topic "rezolvat", dar nu as vrea sa deschid unul aiurea.)

As dori sa reglez ambele faze. Faza scurta este putin "crucis" (ambele bat in acelasi punct) iar cea lunga am impresia ca bate in cerurui (lumineaza semnele de pe ambele parti ale drumului)
Le pot regla din "unghiul fazei" in asa fel incat sa vad si bine si sa nu deranjez pe nimeni?
Mentionez ca port ochelari, dar nu cred ca sunt eu problema. Laughing

Multumesc
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Te pui in fata unui zid la circa 10m, faci un semn cu creta pe el (vezi Google) in cazul in care sunt dereglate rau (accident Question ) poti sa le reglezi unul cate unul, deconectand pe celalalt.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da nu mai bine la service? ca mai mult de 20 lei nu costa.si esti sigur de rezultat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR