Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
exact cum am scris in titlu am schimbat rulmentul hidraulic la ambreiaj si acum am pedala cam tare , merge dar e tare si ma deranjeaza, stie careva cum pt aerisii cu o pompa de umflat rotile,ca zicea cineva sa bag lichid de la aerisitor cu o pompa de roti,asa se aeriseste sigur, .......sau alta metoda daca stiti
Skip ads

  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu din cate stiu se aeriseste ca la frana, adica se fac pedale la ambreiaj, se aeriseste si o sa mearga
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
da, e adevarat ce spui tu ca se aeriseste ca si la frana, metoda care de altfel am executat-o dar problema este ca mai este aer pe instalatie si nu l- am putut scoate tot si de aceea pedala de ambreiaj este tare, si imi zicea cineva sa incerc cu o pompa de umflat rotile sa bag lichid de la aerisitor spre pompa,cunosateti careva aceasta metoda?cele bune
  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu din cate stiu, ambreiajul foloseste lichidul de frana. Nu cred ca ar strica sa aerisesti si sistemul de franare.
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ambreiajul are comun cu frana doar borcanul de pe pompa de frana de unde si ambreiajul isi ia lichidul de frana doar ca furtunashul pentru ambreiaj se afla cam la jumatatea borcanului cu lichid de frana cea ce nu influenteaza mersul bun al franei, doar daca se pierde lichidul de frana pe la ceva etrieri ,garnituri ale sistemului de franare influenteaza in mod direct si mersul pompei de ambreiaj ,asa ca daca aerisesc sistemul de franare nu v-a avea nici un efect asupra ambreiajului,......chestia e ca daca e aer pe instalatia ambreiajului acesta fiind elastic iti da senzatia de tare a pedalei, sper sa o rezolv in dupamasa asta
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
problema s-a rezolvat cu inlocuirea discului de ambreiaj si a placii e presiune ,acum intredevar este alta masina si parce fuge mai bine........cost placasi disc 300ron , cost manopera zero efectuata de mine toata operatia adica `` 2litri de cola +1/2 litru cafea``si 6 ore de munca in curte .......concluzie trasa disc patinat si placa deformata albastrita pe alocuri prin incalzire , deci aviz incercati sa nu mergeti cu ambreiajul patinat.....
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De curiozitate cati Km are masina? pentru asemena piese schimbate ? tot ce ai pus era nou ?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
masina acum are 126000km si am pus nou tot de firma sachs, chestia e ca s-a bulit rulmentul de presiune si mia curs lichid de frana intre motor si cutie ,dar neavand vreo gaura de sscurgere discul de ambreiaj sa imbibat cu lichid de frana si de aici toate problemele cu patinarea, debreiere dificila ......
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A trebuit sa dai jos motorul pentru inlocuire disc si placa de presiune ?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu am dat motorul jos , in schimb am departat cutia de motor vreo 30cm fapt care mi-a permis sa inlocuiesc piesele, altfel era mult de lucru ca nu iasa nici motorul nici cutia de jugul motorului,
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si eu aveam pedala de ambreiaj cam tare. dupa ce am aerisit ambreiajul si frana, schimband tot lichidul de frana, acum lucreaza mult mai usor. avea ceva aer si a mai curs si putina mizerie din circuit. dupa mai multe pedale si aerisiri lichidul de frana a curs curat.
  • corsa101

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am aceasi problema ca voi , dupa ce am schimbat kitul de ambreiaj si volanta , pedala foarte tare . Au aerisit instalatia si tot tare , din ce cauza ? Mecanicul spune ca discul este de vina si ca se mai lasa . Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pedala de ambreiaj actioneaza pompa de ambreiaj, rulmentul de presiune si placa de presiune.
Daca piesele sunt noi, trebuia sa mearga usor pedala. Ceva e montat gresit.
La ce service ai fost ?
  • corsa101

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2011

  • Mesaj Privat
La un service multimarca Bucuresti . Ce sa fie montat gresit ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai schimbat lichidul de frana? normal se schimba odata la 2-3 ani. am intalnit cazuri care prin schimbarea lichidului de frana s-a rezolvat. Normal trebuie sa mearga usor totul dupa o astfel de inlocuire. mergi la ei sa verifice complet totul si sa schimbi si lichidul de frana daca nu ai facut-o si vezi apoi cum este. posibil si sa nu fi montat ceva bine pe acolo adica rulmentul asezat bine pe gulerul lui sau la placa de presiune pusa gresit sau cine stie...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR