Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut opelisti,
problemele mele nu sunt chiar atat de grave dar suparatoare. La masinutza mea Astra F '92 1.4 franele nu sunt bune. Adica nu au aceea eficacitate ca la o masina cu servofrana fara ABS. Pedala buna, cursa scurta, dar parca servo nu ajuta prea mult. Am schimbat placutze, curatat + schimbat de garnituri la etrieri, verificat, curatat, reglat tamburi, schimbat lichidul de frana. Este adevarat ca nu am umblat niciodata in pompa la garnituri si vreau sa fac si aceasta operatiune. Am frane dar parca la a3a pedala frana este mult mai buna. Le-am aerisit de multe ori asta vara dar tot la fel, nici o imbunatatire. Poate stie cineva.
Skip ads

  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va rog frumos sa ma ajutati, cand pun frana indiferent ca e la 140 de km sau la 30 40 de km pe ora imi trepideaza pedala de frana si volanu si masina... cu cat e viteza mai mare cu atat trepideaza mai tare. pana sa fie dati jos etrierii nu facea asa ceva ( nu am ABS ) ajutati-ma va rog sa stiu ce e de facut
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
hienax a scris:va rog frumos sa ma ajutati, cand pun frana indiferent ca e la 140 de km sau la 30 40 de km pe ora imi trepideaza pedala de frana si volanu si masina... cu cat e viteza mai mare cu atat trepideaza mai tare. pana sa fie dati jos etrierii nu facea asa ceva ( nu am ABS ) ajutati-ma va rog sa stiu ce e de facut


discuri ovalizate
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da dar, asa dintr`o data ? adica nu am nimik pana in momentu asta , ma duc schimb rulmenti , suspensii fata si cand plec la viteza imi face figuri sa nu zic ca daca pun frana de la 100 140 km ma vibreaza de ma omoara si disper ca tremura toata
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
hienax a scris:da dar, asa dintr`o data ? adica nu am nimik pana in momentu asta , ma duc schimb rulmenti , suspensii fata si cand plec la viteza imi face figuri sa nu zic ca daca pun frana de la 100 140 km ma vibreaza de ma omoara si disper ca tremura toata


da se pot ovaliza dintr-o data..ele se decalesc la un anumit timp si se ovalizeaza...dai search si mai vezi si alte pareri..dar eu 95% asta zic ca e
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dar sa stiti, am schimbat si sabotii pe spate, acolo nu ar fi problema nu ? ca macar sa fiu sigur sa iau ambele discuri pe fatza
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stie cinva un service ceva de rectificat discuri in Arges?si cam cat costa o operatie de genul asta!am discurile ovalizate si sunt aproape noi ,in 3000 de km a inceput sa vibreze toata masina cand franez si e foarte deranjant cu cele vechi nu am avut probleme !
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se pot rectifica la orice strungar mai priceput. Recomand strungari din aia mai batrani,pentru ca macar stiu ce fac. Pe mine m-au costat 40 ron 2 buc.
Skip ads

  • adi1974

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutari tuturor,as avea si eu o intrebare,daca se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns.Am un opel vectra a din 1994 pe benzina,o am de un an ,nu am avut pina acuma nici o problema,numai ca mam pus sa schimb un burduf la planetara , am demontat etrierul,discul si capatul de bara,pina aicea totul este ok dar dupa ce am montat la loc si am facut o cursa cu masina am avut probleme cu frina.la viteze mari nu se aude nimic cind calc frina este ok numai la viteze de 10_20 km pe ora face zgomot si se aprinde abs.am fost la mecanic mia zis ca nu are ce sa faca decit sa imi schimbe pompa de abs care este foarte scumpa ,mia-u dat si un pret care este unde la pretu masini de acum si nu imi convine . datimi si mie o idee ce sa fac .mersi
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
un fenomen ciudat de fix 2 zile
cand franez mai brusc mi se aprinde becul de la frana de mana ,fara ca aceasta sa fie trasa catusi de putin.
cunoaste cineva fenomeana ? Very Happy[ e vorba de astra g ,zafira a],sa ma scuzati ca am postat la vectra .
  • liviusbr

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare !

Am un vectra C cu ceva km la bord (200.000) si de curand am fost ca tot romanul pe transalpina.
La coborare am sesizat un miros insuportabil de placuta si am oprit sa se mai raceasca discurile (frigeau f rau).
Mentionez ca pana acum nu am schimbat discurile, intentionez sa le schimb in viitorul apropiat la primul schimb de placute, care inca nu sunt duse.
Nu sunt nici discurile duse f rau, insa au inceput sa scartaie cand franez semn ca deja au obosit. Am fost cu masina de curand la service-ul lui maiandrei si au zis ca nu e f urgenta schimbarea lor.

Stie cineva sa-mi spuna de la ce a provenit acel miros de placuta totusi ?
In plus, dupa ce am oprit am tras frana de mana fara sa fie in viteze, si am simtit ca masina o ia usor la vale.. (?)
Din cate stiu, si pe spate frana e pe disc, intrucat am un vectra c din 2005 (varianta prefacelift).


Stima
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
liviusbr a scris:Salutare !

Am un vectra C cu ceva km la bord (200.000) si de curand am fost ca tot romanul pe transalpina.
La coborare am sesizat un miros insuportabil de placuta si am oprit sa se mai raceasca discurile (frigeau f rau).
Mentionez ca pana acum nu am schimbat discurile, intentionez sa le schimb in viitorul apropiat la primul schimb de placute, care inca nu sunt duse.
Nu sunt nici discurile duse f rau, insa au inceput sa scartaie cand franez semn ca deja au obosit. Am fost cu masina de curand la service-ul lui maiandrei si au zis ca nu e f urgenta schimbarea lor.

Stie cineva sa-mi spuna de la ce a provenit acel miros de placuta totusi ?
In plus, dupa ce am oprit am tras frana de mana fara sa fie in viteze, si am simtit ca masina o ia usor la vale.. (?)
Din cate stiu, si pe spate frana e pe disc, intrucat am un vectra c din 2005 (varianta prefacelift).



Stima

Trebuie sa folosesti mai mult frana de motor
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:un fenomen ciudat de fix 2 zile
cand franez mai brusc mi se aprinde becul de la frana de mana ,fara ca aceasta sa fie trasa catusi de putin.
cunoaste cineva fenomeana ? Very Happy[ e vorba de astra g ,zafira a],sa ma scuzati ca am postat la vectra .




Verifica nivelul lichidului de frana si completeaza daca este cazul. Sau probabil sunt placutele pe duca daca ai senzor la ele. Unele masini au martor separat pentru palcute, altele se aprinde acelasi bec de la frana de mana trasa.
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fac saptamana viitoare itp-ul si eu nu am frana pe spate, am cautat cauza si se pare ca limitatoarele de sub pompa care cica ar contine niste orifici calibrate ar fi blocate, ruginite la mine.Am fost la piese auto ca sa-mi iau altele dar sunt 160 de lei setul si nu am am acuma atatia bani ca sa iau noi.
Ce as vrea sa fac este sa le desfac si curat poate reusesc sa le repun in functiune dar nu am mai desfacut pana acuma asa ceva si am zis sa incerc pe forum poate a patit cineva acelasi lucru ca mine si stie o solutie mai "ieftina"
  • Imre Becsek

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Discurile se ovalizeaza si in unele locuri se intaresc de la contacul cu apa ele find fierbinti se deformeaza . Unde se intaresc sunt mai albastre ,si ale mele au fost strujite dar nu tin dupa 2.000 de km au inceput sa bata din nou
  • Imre Becsek

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 y20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Si eu tot problema aceasta o am ,discurile ovalizate .Am gasit discuri ventilate BREMBO cu caneluri .200 ron/buc si in spate pline TRW 130 ron/buc schimb si placutele dar mi-e teama nu cumva sa ma trezesc si cu acelea ovalizate .Trebuie sa le schimb obligatoriu fac foarte urat ,mai ales cand se infierbanta pe serpentine sau cand conduc mai sportiv .Ce sfaturi imi dati cum sa procedez ?! astept parerile voastre
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR