Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy eu nu amestec ROM cu BERE..eventual cu cola..etc
poi daca unii nu stiu cat e 60ron!
@daniel_aoe
""Merg maine sa schimb placutele fata/spate. Mi s-a cerut 60 RON pentru a fi schimbate cu altele de origine""
60ron nu e 6 milioane!in fine,iar acel pret zis in topicul 2 adica 8 mile este cam mult pentru un banal schimb de placute,nici sai pui GM nu ajungi la pretul acela, in fine
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, faceam 3 lucruri in acelasi timp (bere, conversatie cu nevasta, lectii cu copii). Culmea este ca sunt si economist. Am intrebat pt. ca si mie mi s-a parut foarte scump (teapa). O sa cumpar placutele de la vre-un magazin specializat si o sa le schimb intr-un service no-name.
Off topic: Sunteti simpatici, mi-au placut raspunsurile.


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Joi 12 Feb, 2009 11:24 pm
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu de unde achizitionezi tu piesele dar sa stii ca la reprezentanta ocrice piesa e foarte scumpa,eu zic sa mai cauti pe la distribuitori si sa mergi la service cu placutele gata luate de tine..ar trebui sa bata max 350ron!
bafta
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Placute spate Remsa 100 RON. Am schimbat, merg perfect. Tot pt spate mai erau intre 60 RON si 200 RON.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit 2 marci de placute fata/spate.
TRW: 385 RON
DELPHI: 300 RON
Ce ma sfatuiti: care sunt mai bune?
Al doilea sfat: trebuie sa cumpar si senzorii? Pana acum nu s-a aprins nici unul.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
Cred ca acest forum este o comunitate inchisa, la care nu am acces. Chiar am avut nevoie de o parere pana la o ora rezonabila. Am luat eu singur o decizie cum m-a dus capul.
De azi, nu mai deranjez.
Rog unul dintre admini. sa ma scoata de pe acest forum.
Salut si cat mai putine accidente si probleme cu unele din cele mai bune masini - OPEL
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe,eu unul imi cer scuze ca nu ti-am raspuns, dar am fost plecat citeva zile,iar despre marcile de care ai mentionat nu prea stiu ce sa-ti zic .Oricum ,stiu ca este cam tirziu dar pentru viitor incearca aici www.autoa.ro :oops
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pardon am vrut sa zic www.autoa.ro, ca nu stiu ce se intimpla ca nu vrea sa il scie si pe a de la autoa ca asa este defapt site-ul incearca sa vezi daca te trimite la un magazin virtual
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am o intrebara
daca shimb discurile pe fata tre neaparat sa schimb si placutele?
si inca ceva..am comandat un set de discuri Zimmerman cu ventilatie si perforate,la 390setul[2buc]/mie mi se pare cam ieftine avand in vedere ca sunt made in germany
-lichidul de frana se schimba?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu-s ieftine deloc Laughing
Nu e neaparat sa schimbi placutele daca schimbi discurile. Dar daca tot umbli pe acolo....
Lichidul de frana se schimba parca la 2 ani Question
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa schimbi si placutele , pt ca cele vechi au deja canalele formate de la discurile vechi.

Zimmerman nu sunt prea scumpe, si eu tot asa am acu pe masina de vreo 20.000km si sunt in regula.

Lichidul de frana trebuie si el schimbat la 2 ani pentru ca el absoarbe umezeala si isi pierde din eficacitate plus ca mai ruginese ceva pe la instalatie.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
inteleg
si cum il schimb lichidul,adica cum il scot din instalatie?
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebare:
Discurile ovale spate duc la deformarea inegala a cauciucurilor spate (efect de ou), corect, nu?
Discurile ovale spate AR PUTEA duce si la deformarea cauciucurilor fata?
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
adishoru a scris:Salut, am si eu o intrebare:
Discurile ovale spate duc la deformarea inegala a cauciucurilor spate (efect de ou), corect, nu?
Discurile ovale spate AR PUTEA duce si la deformarea cauciucurilor fata?


Au trecut 2 luni de la postul meu anterior, ma gandeam ca s-a mai intimplat si la altii. Astept si eu o parere, indiferent care ar fi, pentru ca asta mi s-a intimplat mie, adica, am schimbat discurile de frana pe fata, cele de pe spate nu, sint cele vechi si usor ovalizate si am avut neplacuta surpriza sa constat ca si cauciucurile de pe fata au devenit ovale si ma gandeam ca tot de pe spate e problema, vibratiile de la discurile ovale spate se transmit prin sistemul hidraulic la pedala si respectiv la etrierii fata. Nu stiu, poate am zis o prostie, cauzele uzurii cauciucurilor fata pot fi multiple (telescoape, bucsaraie, stil de condus, etc) dar merita sa intreb.
Multumesc si astept un raspuns, oricare ar fi el...
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate, cauzele uzurii chiar ca pot fi multiple,si de aceea cred ca nu ai primit inca nici un raspuns.Sfatul meu ar fi sa mergi cu ea la doftor ( mecanic) ,sa iti faca niste teste de genul la verificarea unghiului de fuga, sa vada daca nu cumva sa deformat sasiul,etc... .Pentru problema sau mai bine zis problemele care s-ar putea sa le ai nu prea ai ce sfaturi sa primesti aici.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, multumesc mult.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa problema care am avut-o cu ABS-sul la inceput cand masina era noua dar in timp sa rezolvat, adica asa am crezut deoarece nu mai intra asa usor chiar pot sa zic ca functiona corect , in seara asta am fost nevoit sa pun o frina foarte puternica din cauza une pitipoance care a iesit de pe o strada laterala fara sa se asigure, si de data asta a intrat ABS-ul , totul a functionat corect chiar am ramas surprins cit de bine merge acest sistem ( daca nu il aveam sigur ne amestecam culorile ).Problema a aparut dupa aceea cind am cunstatat ca frina nu mai tine in locul in care ma obisnuisem cu pedala ,ci trebuie sa apas mai mult pe pedala adica sa marit cursa pedalei cu aprximativ 15,20 %.Imi puteti da un sfat ,adica este corect sa se intimple asa sau trebuie sa merg iar cu ea la doctor ? VA MULTUMESC!
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu miam pus pe fata discuri Zimmerman si placute ferodo am dat 240 Ron pe discuri si 135 pe placute
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mihaila a scris:Dupa problema care am avut-o cu ABS-sul la inceput cand masina era noua dar in timp sa rezolvat, adica asa am crezut deoarece nu mai intra asa usor chiar pot sa zic ca functiona corect , in seara asta am fost nevoit sa pun o frina foarte puternica din cauza une pitipoance care a iesit de pe o strada laterala fara sa se asigure, si de data asta a intrat ABS-ul , totul a functionat corect chiar am ramas surprins cit de bine merge acest sistem ( daca nu il aveam sigur ne amestecam culorile ).Problema a aparut dupa aceea cind am cunstatat ca frina nu mai tine in locul in care ma obisnuisem cu pedala ,ci trebuie sa apas mai mult pe pedala adica sa marit cursa pedalei cu aprximativ 15,20 %.Imi puteti da un sfat ,adica este corect sa se intimple asa sau trebuie sa merg iar cu ea la doctor ? VA MULTUMESC!


Domnul meu, nu sunt expert, dar puteti face o vizita la "medic" cu ea... pana acum nu am sesizat la niciuna din cele 6 masini purtatoare de ABS, diverse marci, dar majoritar Opel, conduse de je sa se modifice cursa pedalei de frana dupa o frana mai violenta...
Off topic: Am o maaaaaaare curiozitate... cum ati calculat procentul ala de 15,20%... chiar si cu aproximatie?! Laughing
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Domnul meu bubu2 , datorita faptului ca nu am cum sa arat sau sa explic mai bine cu cat sa mait cursa pedalei de frina ( ai fi vrut sa-ti spun cumva cu cati cm sa marit cursa pedalei? Question ),am spus 15-20% ca eventual ,cineva care a mai intilnit o astfel de problema sa-si faca o cat mai buna idee despre asta.Si apropo chiar esti off topic,si sfatul meu este ca atunci cand nu stii sau nu ai intilnit o problema oricare ar fi ea ,sa nu mai raspunzi cu intrebari de genul asta! Esti OFF TOPIC Nu!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR