Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca s-a mai discutat despre asa ceva, dar probabil sunt printre noi pasionati de fotografie. Daca i s-au aprins cuiva luminitele, nu ezitati sa ne spuneti si noua unde va gazduiti albumul foto, ce aparat/e aveti, cum va place s-o ardeti (digital/pe film), ce-ati mai pozat, pe unde, ce obiective/adaptoare/filtre/etc mai vreti sa achizitionati, si asa mai departe Wink

Ca sa incep eu: www.flickr.com/photos/operabilus

In calitate de amator cu acte-n regula, detin un Panasonic FZ50, probabil cel mai nerentabil dintre compacte (calitativ e super ok, dar la banii lui gaseam un DSLR, de ex un Nikon D40, sau un Canon second), dar imi plac enorm comenzile manuale pe care le are.
Deocamdata am doar un filtru de polarizare, iar urmatoarea investitie e un Neutral Density (Hoya ND400 probabil).
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand tin sa te felicit pentru galerie si pentru initiativa threadului, in mod sigur o parte din poze le-am mai vazut pe undeva, ori pe CG, ori pe digitalworld.

Si eu sunt prins de microbul fotografiatului, dar stau jalnic cu timpul liber, si in ultima vreme nu am avut decat rare ocazii sa-mi sterg aparatul de praf si sa "operez" cateva declansari. Din punct de vedere al echipamentului, ma folosesc de un Nikon D50 cu obiectivul standard 18-55mm si un tele Tamron model vechi si prost 90-300 mm, mai am cateva accesorii si pe vine, un SB600 si o prima Nikon de 50mm.

Ca si fotografii, o infima parte din ele este postata pe photobucket, dar fara a fi sistematizate in vreun fel si amestecate cu diferite imagini pe care le-am postat pe aici, si ma chinuie de ceva vreme ideea sa ma apuc de un blog, ceva, sau macar sa postez pe flickr pe cele care mi se par mai artistice.

Asta e linkul, scuzati amestecatura ilogica de imagini: http://s94.photobucket.com/...holexx/?start=all
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu sunt lovit in aripa de fotografie. Sunt posesorul unui Sony Alpha 100 si sunt incantat ca montura este Minolta A. In arsenal se mai gasesc obiectivele:
18-70 Sony (kit)
50 f/1.7 Minolta
75-300 f/4.5-5.6 Minolta
90 f/2.8 MACRO (1:1) Tamron
Electronic Flash EF 500 DG Super SIGMA

Postez fotografii aici:
http://www.photopoints.com/...her.aspx?ID=15817

si aici:
http://www.badorgood.com/au...photo.php?id=1436

Iar in momentul in care o sa pot edita blogul pe CLUBOPEL ...
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Hehe Cool
Ma bucur ca nu sunt singurul si cu Opelul si cu fotografia la inima Wink
Fumoase galeriile voastre, felicitari!

@LEXXX nu stiu unde ai mai putut vedea pozele mele, pentru ca nu le-am postat decat pe Flickr. Daca cumva le mai vezi si altundeva, te rog arata-mi si mie, probabil si le-a insusit cineva Confused
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Fotografiatul ma chinuie (in sensul bun si placut, evident) de muuuult timp....Opelul doar de vreo juma de an...
In studentie aveam un Smena 8 cu care af realizat peste 1000 fotografii, de-a dreptul senzationale, tinand cont de simplitatea aproape de jucarie a aparatului.
Acum vreo 2 ani am achizitionat un digital Panasonic DMCLZ2 si am inceput sa public on-line jurnale foto ale calatoriilor mele...
adresa este http://picasaweb.google.com/indy.ro
Deci, prefer site-ul de la google, picasaweb, care de curand ne-a facut utilizatorilor o mare bucurie: a marit spatiul de stocare gratuit la 1 GB... deci la mai multe albume...
Pe langa asta, aplicatia cumparata si optimizata de google, si anume Picasa, mi se pare foarte OK, inclusiv pe partea de editare a fotografiilor si creare ad-hoc de mini-site-uri sau slide-show-uri...Are si un modul de reducere ochi rosii excelent...si cateva efecte (poate la astea ar trebui sa mai lucreze)
In combinatie cu IrfanView este cam tot ce trebuie unui foto-amator pentru gestionare si editare foto digitale...
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am stors tot ce am putut in copilarie (prin generala) dintr-un Smena 8, vreo douazeci de filme inca mai am pe-acasa.

Pe Picasa am si eu cont, dar acolo pun doar poze facute dupa metoda 'point and shot, think later', iar "crema" o tin pentru flickr Embarassed

http://picasaweb.google.com/raultosh
Sunt doar poze de grup, nu cred ca intereseaza pe cineva dintre voi, dar daca tot e sa ne postam albumele, fie Rolling Eyes
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Prefer sa postez doar "crema" pentru a obseva comentariile celor care se uita. Sunt restrictii in ceea ce priveste marimea imaginii, atat ca dimensiune cit si ca marime fisier, dar asta-i viata.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o sa ma alatur si eu cat de curand clubului din interiorul clubului. De doua saptamani am un Pentax K100d cu obiectivul din kit (18-55 pentax) insa nu am apucat sa fac prea multe foto pana acum (treaba). Va tin la curent. De asemenea, recomand forumul de pe fotomagazin.ro pentru discutii pe teme foto.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi place mult www.dpreview.com. Exista o gramada de forumuri si in plus foarte multe camere testate. Inainte de a achizitiona ceva, aruncati un ochi acolo, veti gasi opinii despre camere si problemele mai des intalnite la camere si alte echipamente (flash, obiective, etc)
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, pentru partea tehnica de acolo m-am documentat si eu, dar daca vrei sa ti se comenteze o fotografie, imi pastrez recomandarea. Probabil (sigur) ca gasesti si pe afara forumuri asemanatoare, dar eu nu am cautat inca.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa traiasca toti amatorii de fotografie.
Imi aduc aminte cu drag de anii '80.
Am "stors" si eu un Smena 8. Cred ca il mai am si acum pe undeva.
Cand apucam Zenitul unchiului meu, straluceam tot.
Am avut chiar si primul model de Smena care avea blitz si comanda electronica pentru obiectiv. L-am cumparat in '92 din Ucraina.

Mai tin minte mirosul solutiilor de developat si fixat.
Imi placea sa ma joc cu aparatul e marit, sa incerc sa fac expuneri succesive pe aceeasi hartie, sa "scot" alte formate decat clasicul 9x11.
O mare realizare a mileniului 3 a fost sa conving un cunoscut sa-mi scaneze un sertar intreg de filme si sa mi le salveze pe CD-uri.

Din pacate, dupa '89 nu am mai avut timpul necesar sa-mi achizitionez macar un aparat pe placul meu.
Dupa '89 nu am vut decat "sapuniere". La inceput, aparatele adevarate erau destul de inaccesibile. Apoi, evolutia tehnicii s-a accelerat. Mereu aparea cate ceva mai incitant. Apoi, valurile vietii m-au indepartat de fotografie. Asa am ajuns sa nu mai fiu la curent cu noutatile in domeniu.
Totusi, intotdeauna apreciez o fotografie reusita, o abordare indrazneata, un aparat bun.
Destul de rar, cand timpul imi permite, mai intru sa-mi "clatesc privirea" pe www.photomagazine.ro sau www.alpinet.org

Momentan, folosesc un Samsung digital de 5.1 megapixeli, dar odata tot imi cumpar un aparat "adevarat" si ma apuc iar de facut fotografii asa cum imi place mie.

Hai sa inchei ca m-a apucat melancolia. Mi-e dor de pozele alb-negru. Stiti voi de ce.
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa va anunt ca mi-am luat o noua jucarie pentru aparat: un filtru Hoya ND 400 Mr. Green

Cateva poze facute ziua cu timpi de expunere de la 8 la 30 de secunde, la F11, ISO 100:
http://www.flickr.com/photos/operabilus/
Skip ads

  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
http://picasaweb.google.com/dmarrek39

Citeva fotografi din Grecia
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
As avea nevoie de niste poze cu Dacia 1410 Sport (fara tuning de orice fel). Pe net am gasit niste porcarioare.
Vreau sa le arat unor colegi francezi innbuniti dupa masini vechi si care nu au auzit de versiunea asta de dacie bazata pe R12.
Multumesc.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu probabil ca o sa trec maine pe langa una (de obicei e in drumul meu spre sala).Daca fac poza cu telefonul (3.2 mpx) e vreun bai ?
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu, ideea e sa fie cit mai aproape de aspectul uneia de "serie"
Multumesc.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
http://www.flickr.com/photos/7334395@N07/
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
uite aici o poza, poate te ajuta: http://anunt.auto.ro/id-134...-sport.html?pic=4

smena 8 ... nu am avut dar am urit rotita cu care se arma. am avut in schimb un smena symbol (cu pirghie de armare), utilizat pina s-au tocit rotitele dintate (ok, e posibil sa isi mai fi bagat cineva nasul in el). apoi un noname ieftin, daca care facea poze bune si acum un sony p12, ca aparat de toate zilele. un dslr e inca in proiect. nu prea isi justifica pretul, la nivelul la care l-as folosi. in plus, la nevoie, pot imprumuta un aparat foarte bun.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Merci Sezran,
'tui mama lui de eleron...
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
http://s139.photobucket.com...ealexdj/PozeFuji/

cateva de la mine. fuji s5600.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR