Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am avut un pic de timp azi, si de curiozitate am dat jos capacele ornamentale de la rotile din fata . Am fost surprins sa vad ambele roti aproape negre, de praf (de fapt nu e praf, e un fel de negru tuciuriu), ca la toba de esapament. Am dat cu mana pe ele si m-am innegrit destul de tare, exact ca si cum ai sterge cu degetul interiorul unei tobe finale de esapament.

Sa fie oare foarte uzate placutele de frana? Discurile stiu ca sunt un pic uzate (se vede un sant pe discuri cam de 1 mm).

Franele functioneaza foarte bine, nu scartaie, iar la roti nu am remarcat vreo incalzire. Lichidul de frana e ok (e la nivel ok in borcanel).

E adevarat ca de cand am cumparat masina - (2 sapt), de vreo 3 ori am auzit un frecus la roti in fata, ca si cum ar intra nisip la discul de frana, ceea ce chiar s-a intamplat de cateva ori, frecus care a disparut la prima franare.

Ma poate ajuta cineva cu vreo parere?

Cam cat m-ar costa schimbat de saboti frana spate, discuri si placute fata?

Si inca o intrebare: doresc sa schimb amortizoarele pe fata, si am gasit amortizoare Sachs (220 RON bucata), pe ulei. Sunt ok? Imi pot pune pe gaz? Ca am auzit ca pe gaz sunt mai longevive, si mai ales mai comode iarna


Multumesc.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este 100% de la placutele de frana dar nu din cauza faptului ca ar fi uzate ci mai degraba este de vina fabricantul folosind pulbere de fum in concentratie mai mare fata de particulele de granit. Este un fapt comun la 60% din autoturismele comercializate dupa 1999. Politica este simpla si bazata pe consum accelerat. Referitor la amortizoare ce vrei sa folosesti este destul de optim cu o conditie sa pastrezi reglajul standard aferent modelului tau. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Lun 18 Jun, 2007 2:23 am
  • ralucam

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2007

  • Mesaj Privat
E de la placute, nu te nelinisti...mi-au furat capacele la o luna de la achizitie si am observat aceeasi chestie
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cum au zis si colegii: relax!
Frecushul de l-ai auzit era stratul subtire de rugina de pe discuri, pt. ca presupun ca masina a stat un pic pana ai cumparat-o tu... Este suficienta o ploaie si da imediat rugina-n discuri. Dar este normal, nu-i nici o problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR