Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pt GL99VRC! de unde ai cumparat adaptor pt 13/7 ca si priza mea are 13 pini ? . pe langa asta am o intrebare daca ma puteti ajuta cum sa leg cea cu 13 pini ca are cablurile izolate intr-un singur fir gros si din el cam de la mijloc mai iese inca un fir de izolatie neagra care are vreo 3 fire (are o ramificatie de la mijloc) cu ramificatia ce sa fac ? unde se leaga
Skip ads

  • rodanny

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutari,
Are idee cumva cineva ce contin "cutiile" de protectie pentru partea de cablare electrica a mufei pentru remorca?
In mod normal cred ca sunt nitste rele sau optocuploare pentru separare galvanica......dar eram curios daca are cinvea vreo schema...
Inteleg ca unele mai destepte ar comunica si cu calcualtorul masinii?
DAnny
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat si eu un carlig second hand BOSAL pentru Astra G hatchback 3 usi si cablul prizei este taiat undeva la doar 10 cm,probabil cel care la demontat a fost mai lenes si a considerat ca este mai usor sa-l taie decat sa-l demonteze.Se gaseste doar cablul instalatiei electrice sau la prelungesc pe cele existente?Am observat ca in portbagaj am o mufa care nu este legata la nimic,sa fie oare pentru remorca?Mufa era prinsa cu o clema intre incuietoare si stopul din dreapta sub capacul dreptunghiuar care mascheaza cablurile electrice.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cate fire are mufa,poate a fost facuta artizanal de fostul proprietar,poti verifica singur cu un bec si 2 fire(cu contactul pus si avarie daca ai curent acolo in mufa)
Skip ads

  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sigur nu este facuta artizanal deoarece sunt primul proprietar in Romania.Fac pariu ca doamna care a detinut masina in Germania nu se tinea de improvizatii prin garaj. Very Happy Mufa era prinsa cu o clema de caroserie si are legatura cu instalatia electrica care duce la stopul dreapta.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da, e mufa pentru remorca. Carligul original are instalatie cu mufa pereche, doar le conectezi si gata. daca ai carlig original cu instalatia aferenta, cand agati remorca de masina si conectezi instalatiile electrice ale celor doua,masina si remorca, in bord se aprinde un bec verde cu forma carligului, este atentionareaa ca ai remorca in spate (sa nu uiti si sa te comporti ca atare)
  • Ai5TorM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune daca, de obicei, atunci cand cumperi un carlig de remorcare acesta vine impreuna cu setul electric (priza cu n pini + cabluri)? Daca e nevoie, pot specifica exact tipul carligului.

LE: Multumesc Edwin pentru raspunsul prompt!


Ultima modificare facuta de Ai5TorM la Vin 20 Mai, 2011 2:41 pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca cumperi un carlig nou, vine impreuna cu priza + cablu cu 7 fire + surube de fixare.
Skip ads

  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut vreau sa imi montez si eu carlig de remorcare pe vectra b 2
si nu stiu cat trebuie sa decupez din bara sau dak mai trebuie decupat ...

am cumparat carligu de pe o vectra b 1 si avea bara decupata ...

sa puna cineva o poza cu vecbtra b 2 berlina cu remorcher sa vad cum arata ...
  • haja mihai

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu am montat ieri un carlig pe masina mea(opel atra G sport)si a decurs totul perfect fara sa ma documentez inainte pana am ajuns la partea electrica Smile .am priza cu 13 pini de unde pleaca mai multe fire,apoi cam p la mijloc se imparte in 2.o parte merge la un stop iar cealalta merge la celalalt stop.singura problema este ca am o mufa(alba) pe care nu stiu unde sa o conectez.celelalte 2 leam conectat(la stopuri) si functioneaza,dar asta imi ramane libera si nu stiu la ce trebuie.daca ati putea sa ma ajutati cu o schema sau o idee......ms mult.sarbatori fericite.
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
la o vectra b1 se gaseste o mufa in portbagaj pt legarea prizei de remorca?
  • marik17

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sal. As vrea sa montez si eu un carlig de remorcare pe o Astra G 2.0 caravan.O sa il folosesc pentru tractarea unei rulote. Din pacate am studiat multe forumuri si inca nu sunt dumirit ce instalatie trebuie sa aiba carligul (am observat doua feluri de instalatii-una cu o singura mufa de la priza(rotunda) si una cu mai multe mufe dreptunghiulare si relee) . Specific ca in portbagaj la stopul stanga am o mufa rotunda care am inteles ca este pentru remorca-rulota.Deasemenea specific ca masina este full ,adica are si computer de bord si check control. Imi poate spune si mie sigur ce instalatie trebuie sa aibe dintre cele 2 tipuri? Unii spun ca va trebuii o intalatie cu relee pentru a nu imi da mesaj de bec ars in bord alti spun ca va trebuii doar instalatia cu o singura mufa.Eventual daca este cineva din Bucuresti sa si monteze instalatia. Am vazut la cineva ca aparea si la bord un carlig de remorcare cand tracta ceva,banuiesc ca daca carligul este montat corect ar trebuii sa apara si la mine.Doresc sfaturi doar de la cunoscatori daca se paote. Va multumesc
Skip ads

  • marik17

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pyter a scris:Am cumparat si eu un carlig second hand BOSAL pentru Astra G hatchback 3 usi si cablul prizei este taiat undeva la doar 10 cm,probabil cel care la demontat a fost mai lenes si a considerat ca este mai usor sa-l taie decat sa-l demonteze.Se gaseste doar cablul instalatiei electrice sau la prelungesc pe cele existente?Am observat ca in portbagaj am o mufa care nu este legata la nimic,sa fie oare pentru remorca?Mufa era prinsa cu o clema intre incuietoare si stopul din dreapta sub capacul dreptunghiuar care mascheaza cablurile electrice.


ai gasit instalatie cu acea mufa ? Stima
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Am un opel vectra c din 2004 si am luat un carlig SH, problema e ca la instalatia electrica nu am nici o mufa nimic ! Imi poate explica cineva imi mai trebue altceva pentru a pune priza in functiune eu stiu relee, mufe etc ?
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut !
Am cumparat un carlig cu instalatia electrica SH dar am o mica problema !
priza are 7 pini si mufa tot 7 fire dar undeva pe cablu sunt 2 fire unul maro si altul albastru cu dunga galbena cu un papuc . Cel maro este taiat !
Imi poate spune cineva unde duc firele astea 2 ?
Cel albastru cu dunga galbena iese din mufa iar cel maro iese din priza
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Maron in toate schemele Opel este masa, deci trebuie pus la caroserie.
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai bun maro este masa ! dar albastru cu dunga galena ! si are si o mufa papuc ?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mihaitl a scris:Salut !
Am cumparat un carlig cu instalatia electrica SH dar am o mica problema !
priza are 7 pini si mufa tot 7 fire dar undeva pe cablu sunt 2 fire unul maro si altul albastru cu dunga galbena cu un papuc . Cel maro este taiat !
Imi poate spune cineva unde duc firele astea 2 ?
Cel albastru cu dunga galbena iese din mufa iar cel maro iese din priza

Mihai , poate asta te ajuta, dai o bere Ursus userului kay Very Happy Firele care ies din mufa am vazut ca difera la culoare de la o firma producatoare la alta.Respecta schema si nu ai probleme la mufa cu 7 pini , dar poate totusi gasesti o mufa cu 13 pini , o recomand si nu costa sh mai mult de 40 lei.

  • banu ionut

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut! am o vectra c break 2004 si am cumparat un carlig de remorcare sh si cu toate firele taiate,adica nici o mufa,nici macar la modul.problema mea este ca nu stiu care cum vin.cel de la care am luat carligul a zis ca leg firele pe nu stiu ce fire si este bine. eu in portbagajul masinii mai am o mufa care am inteles ca este pentru remorca,dar modulul unde mai intra? va rog lamuriti-ma cumva! multumesc anticipat!
  • banu ionut

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am venit cu poze din portbagaj. as vrea sa stiu ce-mi mai trebuie.pe panoul electric mai trebuie o siguranta la pozitia 2?de modulul primit odata cu carligul mai am nevoie?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR