Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ultras

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceasta problema la corsa mea..si erau de vina bieltetele anti-ruliu
am fost la opel si au zis ca este caseta de directie..apoi am mers la un prieten si mia spus direct care ii problema ...cu 120 lei ..am rezolvat-o..miam luat piesele de pe www.opelonline.ro
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
paulsmart a scris:
departe a scris:asa..si nu mai trancane?de cad ai pus astA?

din cauza uzurii acelui plastic usa se misca si se aude acel scartait.e pus de anul trecut din vara.

Frateee esti smart! Mr. Green am facut asta si nu mai trancane nimik..e perfecta acum ca in prima zi..pot asculta linistit motorul!
  • vasiumd

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu personal am fost la mester si acesta mi-a strins usile la masina adica le-a facut sa vina mai intim adaptate de chederul de la usa si a dat rezultatul mult asteptat nu se mai aude nimica, spor la treaba Very Happy
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mai intim adaptate?lool..
Skip ads

  • vasiumd

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:mai intim adaptate?lool..
adica vin mai in strins cu caroseria, cei drept daca te uiti mai bine ai impresia ca usile sunt putin infundate in schimb nu ai nici un zgomot in habitaclu Smile
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vibratii ciudate mai apar si din cauza banchetei din spate.Au un sistem de prindere destul de prost gandit si in timp se slabeste acel sistem si isi formeaza joc. In urma jocului apare un zgomot de zici ca se rupe ceva in spatele masini atunci cand se merge pe un drum pietruit.
Se poate merge la un drum scurt cu bancheta din spate pliata spre fata, si asa se inlatura orice suspiciune de zgomot format de bancheta.
La unele masini am gasit si tetiere care au un joc mic si uite asa incepe concertul in masina. Incercati sa "gresati" chederele periodic (anual) si astea mai scartie cateodata.
  • marixr3i

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
imi pare rau am incercat sa dau si eu un anunt la rubrica vanzari su nu am gasit cum....totusi desi e contra regulament pentru cei care vor un kit de reparatie pentru caseta de directie la opel corsa C an 2001-2006 am eu de vanzare la pretule de 100 ron nou sigilat...la-am luat eu de la reprezentanta opel pentru mine dar am vandut masina si nu am apucat sa il schimb...kitul cuprinde o bucsa , vazelina, coliere si semering!acestea sunt componentele kit-ului...deci e nou sigilat!pentru cine este interesat sa ma contacteze la tel. 0760983583,eu sunt din Timisoara!tins sa precizez ca am cumaparat kit-ul dupa ce am primit verdictu de la mecanicii din reprezentana unde am un prieten ce lucreaza...simtomele erau aceleasi care sunt si mai sus...la treceri peste linii de tramvai,sau gropi abrupte,se auzeau ceva si la roata din stanga si la cea din dreapta si prin mijlocul distantei dintre ele,si am schimbat de la flanse telescop pana la capeti de bara tot!a mai ramas kit-ul dar nu am mai apucat!
  • dorian.iliescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
saut! am si eu o corsa c model 2003 si am probleme la casata de directie, am intelesc ca exista un kit de reparatie insa nu gases pe nicaieri. ma poate ajuta cineva cu un link unde pot sa dau comanda de asa ceva?
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la orice reprezentanta Opel...si la magazinele care comercializeaza piese originale...dar din experienta proprie s-ar putea sa ai alte probleme cu caseta....
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la un service si mi-au zis ca:
-am joc la capatul de bara dreapta;
-discurile ruginite si ovalizate;
-joc la culisante etrier stanga.
Pot fii aceste defecte cauza acelui zgomot?
Culisantele etrier se pot repara?Cele ,,originale OPEL'' costa......483 ron bucata!Socant!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
UP
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
a avut careva un zgomot ca o mica pocnitura cand pleaca de pe loc ,uneori si cand schimba viteza si cupleaza ,ca si cum ar fi tamponul de la motor rupt ?

Celelalte zgomote le-am avut si eu Smile)) : unul de la etriere carora le-am bagat vaselina mai groasa ca sa nu mai joace asa usor ; altul de la "cupla" volan careia i-am scos surubul si i-am pus unul mai zdravan pe care l-am strans calumea ca era gata sa iasa ,l-am strans apoi si pe cel de mai jos (aproape de podea) . Am mai desumflat putin rotile la 2.2 fata si 2 spate , si-am rezolvat destul de multe zgomote care erau insuportabile. Dar din pacate mai sunt si altele mai mici , dar acceptabile . Unul dintre ele ar fi scartaitul de la bucsile basculelor , altul ar fi cel ar arcelor si amortizoarelor care confera masinii o rigiditate cam mare ( ca si cum ai avea roti de beton) !
Consumul este super 6,5 -7 % mai mult prin oras sau chiar numai in oras,fata de fosta masinuta care consuma 10 cel putin si ca putere avea 130 caluti dar degeaba ca si zdranganitoarea de acum fuge destul de UIMITOR SI BINE incat sa nu duc lipsa de putere!
Skip ads

  • virus86

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
alexandru.ast a scris:Am si eu urmatoarea problema, si nu stiu ce sa fac: cand trec prin gropi sau denivelari, sau chiar la acele hop-uri puse intentionat ca sa reduci viteza, se aude de parca se dezmembreaza masina... Am pus masina pe elevator si am verificat cu ranga pe la fiecare bucsa/articulatie si nu sunt jocuri, rotile suspendate nu au joc pe nici o directie. Am observat insa ca telescoapele au urme de ulei pe ele, ceea ce inseamna ca au curs. Poate fi de la amortizoare?

Edit: am verificat de asemenea si tampoanele la motor cu masina pe elevator si par a fi ok.


salut, si eu am avut probleme cu sgomotul la corsa mea, am fost la diferiti mecanici, unul din ei mi-a zis ca sunt bucsele de la timoniera, unu caseta de directie pt ca sgomotul venea din dreptul volanului, am facut caseta, avea un pic de uzura, am puso la loc, si la drum, acelasi zgomot de parca partea fata cadea pe jos, si asta numai la denivelari. si intr-o zi am descoperit si problema, era de la tija de sustinere a capotei cand aceasta este deschisa, dar mai era si de la jocul balamalei de la capota, atingea in aripa, si la denivelari scoatea acel sgomot de bataie fier pe fier, am pus niste chedere pt amortizare, si acuma nu mai am nici un zgomot, incearca poate ai si tu aceeasi problema. o zi buna.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
acelasi zgomot de parca partea fata cadea pe jos, si asta numai la denivelari. si intr-o zi am descoperit si problema, era de la tija de sustinere a capotei cand aceasta este deschisa, dar mai era si de la jocul balamalei de la capota, atingea in aripa, si la denivelari scoatea acel sgomot de bataie fier pe fier, am pus niste chedere pt amortizare, si acuma nu mai am nici un zgomot, incearca poate ai si tu aceeasi problema. o zi buna.


Stai ca nu pricep! Tija de sustinere a capotei facea zgomot in mers,dar cand capota era deschisa? Incearca te rog sa te exprimi mai clar ca sa putem pricepe si noi ceva.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se gaseste undeva un carton / burete ceva de pus sub capota(dar sa nu ia foc Smile) ) cum au alte masini pentru a amortiza agomotul de la motor chiar si de la capota probabil ? Mai exact , cand ridici capota ar fi trebuit sa aiba ceva pe sub capota lipit sau prins in capse ,dar e cheala Very Happy .
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce spui tu se gaseste, dar cel mai indicat este a se folosii la motoarele Diesel ,renumite a se incalzii greu iarna,mai mult asta este scopul acelei corpetine suplimentare aflate sub capota la aceste tipuri de motoare la benzinare nu se recomanda.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut pe un motor de 2000 16v benzina ,ceea ce ar contrazice teoria cu diesel care cred ca ar fi corecta totusi . Din fabrica , era sa uit . Ma deranjeaza cand inchid capota sa aud agomotul acela de tabla goala , dar si cand merg cu 120 , parca prea turat e motorul Sad
  • ionturburan

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am Corsa din semnatura si imi troncane la denivelari, gropi, de la suportii de etrier, mai exact de la bolturi care au joc in etrier. Ma gandesc ca daca e sa cumpar setul de reparatie etrier nu am facut nimic, deoarece jocul este in suportul de la etrier. Se pot repara suportii de etrier sau trebuie sa cumpar altii? Ce sistem de franare am pe fata? ATE sau Lucas-Trw? Multumesc.
  • 05GAB

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut.am un opel corsa 2003 motor1,2,caroserie hatchback cand merg pe drum cu denivelari se aude un scartait in usi destul de enervant,vorba la un amic zici ca mergi cu caruta,poate sa ma indrume cineva cum sa remediez.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...highlight=zgomote
Spor la citit, data viitoare foloseste CAUTARE si nu mai deschide inca o discutie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR