Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
exact asa...am mai sters eroarea pe airbag cand am mai avut....becul mi s-a aprins in iulie in timp ce eram in drum spre mare...fara sa fac nimic...si de atunci a ramas asa....cand am mai avut probleme a fost de la mufa de sub scaun dar atunci am taiat-o si am pus rigleta eliminand astfel contactul imperfect si de atunci au trecut 2 ani...pana in vara aceasta cand s-a aprins iar....am sters diferite erori dar asta nu vrea sa se stearga...
Skip ads

  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
atasez si rezultatele testului cu opcom...eu numai inteleg nimic....



si alta intrebare....pot dezactiva pretensoarele prin programarea calculatorului de Airbag in variantele de mai jos?

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
va salut
de cateva zile ma confrunt cu o problema la sistemul airbag la astra H-ul din dotare
B0021-OE Passenger Side Airbag Squib Circuit Low Resistance
Am tot cautat ,toate pararile sunt de contact imperfect pe partea pasagerului ...
Bun am desfacut scaunul crezand ca firele/mufele rupte oxidate...NIMIC totul OK
Am scos torpedoul si am desfacut surubul de la airbag(bord) si l-am intors pana am ajuns la mufeam verificat vizual...am miscat de mufe....totul era OK
Am miscat de toate firele de erau pe acolo prin zona nimic nimic.....sterg eroarea si apare in 2 sec iar
NU am umblat la cel cortina ca nu stiu unde are mufa....
Practic am ajuns la capatul meseriei....nu stiu ce sa ii mai fac...orice sfat/idee/poza/forum imi poate fi de mare folos
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Steliane, la oa astfel de eroare am stat cateva zile sa ajung la concluzia ca de fapt masina era adusa din UK, volanul mutat si eu nu cautam unde trebuie.
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
masina este in posesisa mea de 6 ani timp in care am facut 160mii km nu cred ca daca era ceva de genu aparea tocmai acum nu?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca iesea demult la iveala. Deci mai trebe sapat tot in zona airbag pasager. Pune si alta versiune de soft, vezi daca da aceiasi eroare.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pmstelian a scris:
B0021-OE Passenger Side Airbag Squib Circuit Low Resistance
Am tot cautat ,toate pararile sunt de contact imperfect pe partea pasagerului ...
Nici vorba de contact imperfect, "low",inseamna:jos,mic,zero(rezistenta),fire lipite,etc. Pareri...!
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am inteles ...nu stiu unde sa verific pt ca majoritatea firelor care pleaca de la calculator trec pe sub mocheta
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
LA MULTI ANII!
am facut unele cercetari si am gasit cauza problemei mele dar nu si rezolvarea !
Problema este de la airbagul cortina(cred ca asa ii zice) dreapta spate cel de are o mufa in porbagaj
Am desfacut toata zona porbagajului si stanga si dreapta si am masurat firele si pe partea stanga aveam o rezistenta (nu imi aduc bine aminte 100ohm ceva de genu)in timp ce pe partea dreapta (inculpata) nu avea nici o rezistenta
Problema e ca nu stiu sigur unde duc firele de acolo ,duc la mufa x49.1 si dupa la x 49 care este sub scaunul pasagerului ,întrebarea mea este firele de la airbag 1 respectiv 2 sunt legate direct de 23,24 din calculatorul airbagului?



  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
airbagurile cortina duc direct in calculatorul de airbaguri si nu trec pe sub scaune. In captura de ecran ai reprezentate airbag-urile laterale din scaune nu pe cele cortina.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
uite ce am gasit despre eroarea mea
Passenger Side Airbag Squib Circuit Low Resistance

Short circuit in wiring harness to control unit terminal 23, 24 (XC18) or
Control unit recognises programming error
Effect:
The system telltale is switched on.
Concerned Terminals:
23, 24 (XC18)
si de aici am zis ca prin zona aia e problema nu?
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,de cand am luat masina (cca 3 saptamani) martorul la airbag imi sta aprins.
Aseara,cu ajutorul colegului @mirel_ch,caruia tin sa-i multumesc am facut o diagnoza si imi da eroare pe aibagul dreapta,eroare care nu se sterge,ce ar tebuii facut?
Mentionez ca masina nu a avut nici un aibag sarit,am doar 4 aibaguri in volan si bord si in scaune...
Am incercat sa scot mufa de sub scaunul dreapta dar fara mari rezultate!
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata!
Nu era vorba de airbagul din scaunul dreapta, a fost vorba de airbagul din bord,desfacut torpedoul si miscat putin mufa (nu am reusit sa o scot) sters eroare si problema rezolvata!
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ionutadrian a scris:atasez si rezultatele testului cu opcom...eu numai inteleg nimic....



si alta intrebare....pot dezactiva pretensoarele prin programarea calculatorului de Airbag in variantele de mai jos?



am tot cauta si nimic nu ii dau de cap....vis-a-vis de eroare cu senzor airbag lateral...la vectra b nu sunt senzori de impact in usa decat daca ai airbag-uri in scaune ...eu nu am...de unde pana unde eroarea asta?
am cumparat un calculator de airbag sa fac proba. e dupa aceiasi motorizare...se poate intampla ceva daca il pun de proba?
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu are nici o idee?
  • aburinho

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor am si eu o problema...

Mi-am schimbat volanul cu unul sport fara airbag, iar acuma am aprins martotul in bord de la airbag...cum scap de strsantul ala rosu?....
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pui inapoi airbagu stergi eroarea si ai scapat de stresu becului aprins
sau te duci la baietii destepti si-ti pune o rezistenta sa pacaleasca calculatoru de airbaguri
dar in caz de accident vei musca rau de tot din volan
  • vili_iasi

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am o Corsa B 1999 motor X12XE si se reaprinde de ceva timp martorul de la airbag dupa ce pun contactul . Am verificat cu OP-COM si nu am erori stocate. Ce poate fi? Am miscat de mufele de sub scaune, m-am uirtat pe schema in ideea de a vedea vreo siguranta-ceva dar se pare ca unitatea airbag este alimentata direct din baterie, prin contact, iar becul de la martor se alimenteaza de la modulul airbag, daca acesta nu ar fi alimentat, nu s-ar aprinde nici becul.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce poate fi de nu apare eroare in OP-COM dar martorul se reaprinde?

Greseala mea....Din neatentie am intrat pe sectiunea MOTOR, evident ca nu acolo era eroarea...
Am intrat pe airbag si am gasit eroare rezistenta mare airbag lateral pasager. Am sters eroarea si nu a mai aparut.
O zi buna.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Perfect, deci s-a rezolvat?!?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am aceste erori la airbag si nu pot sa le sterg. Am verificat mufa de sub scaun si mufa din spate de la airbag pasager si pare totul in regula la ele. Am verificat si mufa de la airbag volan si totul e ok. Ce pot sa mai fac ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR