Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut
Sunt doua variante depinde care te avantajaza d.p.d.v. financiar
1- se poate reseta si centrala de airbag (stergere crasch-data)
2- se inlocuieste centrala cu alta care nu a avut crasch-data, la inlocuire centralei trebuie sa o adaptezi pe masina cu seria ta de sasiu
Dar sa nu uiti sa verifici si centurile de siguranta care mai mult ca sigur sunt trase
Skip ads

  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns.
Pentru reset centrala am gasit pe cineva care ii sterge crash-data cu 200 ron, iar pt inlocuit centrala am gasit una cu 100 ron dar nu stiu daca se potriveste cu cea de pe masina mea. Pot sa o testez daca merge in vreun fel?
Centurile nu sunt trase deoarece nu avea viteza mare la impact
  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Declansare centurilor nu tine cont de viteza, trebuie sa le verifici, cat pentru verificare foarte simplu trebuie sa aiba acelasi cod pe centrala, iar daca ai si un testar pe la indemaina e si mai simplu, depinde din ce oras esti
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce trebuie verificat la centuri? Sunt din Brasov.
Skip ads

  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
sa vezi daca ai avut declansare si pe centuri, in brasov i-ti recomand serv. Label
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sau intri cu OPcom si stergi crash data sai ai terminat problema. In majoritatea cazurilor se rezolva.
Atentie, foarte posibil ca data viitoare, sa speram ca nu va mai fi, sa nu mai sara airbagurile...
  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
si asta e o varianta, dar trebuie sa ai op-comul si mai ales sa sti sa folosesti acesta scula, lucru care nu este la indemana tuturor posesorilor de autovehicule opel
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
La preturile de azi eu nu vad de ce nu ar fi considerat Opcom un ,,consumabil,,bun in orice masina Opel...pe mine m-a scutit de multi bani de cind l-am cumpaarta de la cineva de pe site !Iar la centuri se verifica ..pretensoarele...se obesrva daca sunt trasew in jos spre sezutul scaunului..
Skip ads

  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Sunt perfect deacord cu toate solutile astea, dar nu uitati ca utilizarea op-comului mai implica si alt lucru, pe deasupra fatului de a avea acesta interfata fizic, este nevoie de cunostinte in materie pentru utilizator ca rezultatul sa fie cel scontat, lipsa acestor documentati, cunostinte poate uneori sa agraveze sau sa maresca costurile reparatiei. Faptul ca ai cumparat o interfata op-com care provine dintr-un segment de low-cost (ca originalul nu prea este la indemana tuturor) si lipsa de experienta a utilizatorului, acesti doi factori pot produce probleme care uneori sunt greu de rezolva si de catre profesionist. Dar pe riscul fiecaruia "curiozitatea poate da nastere celui mai frumos lucru succesul"
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Centura pare a fi in ordine nu e lasata in jos.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu centura trebuie sa o verifici ci partea de jos unde este fixata in scaun....acolo unde se prinde partea din material textil...acolo se vede daca este sau nu actionat pretensorul!
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Acolo am verificat si pare ok.
Skip ads

  • radu_gherman2000

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Verifica, daca ai posibilitatea cu o alta masina si vezi daca e diferita de masina ta, este greu de crezut sa nu fie actionate.Ai cu ce sa faci o diagnoza ?
Ai interfata minunr op-com ?
Posteza poze !
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu am op-com, de verificat o sa verific maine. Dar eu cred ca nu sunt actionate deoarece impactul a fost in lateral in usa soferului.
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Poze cu centura:
  • bertzica19

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu un op-com. Multumesc pt ajutor. Centura nu a fost trasa.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Imi cer scuze daca postez la un alt topic insa problema mea este cumva cu legatura. Am mai postat in 2 locatii si se pare ca topicurile nu mai erau de actualitate. Problema mea este pe un astra g 2001,1.6 16v.(cumparata recent din Germania) In bord am in permanenta martorul rosu pt airbag aprins. Am verificat sub scaunul soferului si am gasit un cablu galben cu o mufa neconectata si izolata. Ma intreb care e motivul pt. care cel de dinaintea mea ar fi scos-o? Cum si unde pot sa o reconectez? M-am uitat pe soclul acela de sub scaun si nu-mi dau seama unde ar veni infipta. Va rog indrumati-ma. Atasez si o poza. Multumesc!
  • rzvconnect

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am achizitionat de curand un Opel Astra H, si am chemat un baiat acasa sa-mi activeze BC cu OP-COM-ul, toate bune si frumoase, insa de atunci imi ramane martorul air-bag aprins pe jumate din intensitate si butonul de la incalzirea lunetei aprins, daca apas pe el se stinge martorul air-bag insa nu mai are comanda on-off ramane automat pe on, precizez ca nici pilotul automat nu mai merge.
Pana sa activez BC am schimbat bobina de inductie, facut curat in ea si lovit scaunul soferului cu un bat pentru a scoate praful din el, acum nustiu ce sa fii afectat de nu mai se stinge airbag-ul.Am incercat stergea erorilor cu OP-COM-ul si nu vrea, scoaterea bornei pentru 10 minute tot deloc, scos mufa de sub scaun la fel.Am demontat panoul de la AC, am scos mufa din stanga cea cu clips incalzirea lunetei nu mai merge si nici airbag-ul nu mai sta aprins insa le vreau functionale.
A mai patit cineva ?

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am revenit acum pentru ca am schimbat calculatorul airbag cu unul identic ca si serie si Temic,a durat ceva mai mult deoarece atunci cand am intrat in acest subiect masina era inca la reparat tablaria si apoi am cumparat si un alt calculator airbag si un Op-Com. Oricum acum dupa ce am inlocuit Airbag Central Unit l-a recunoscut fara probleme dar se pare ca tot am o problema in sistem. Imi arata eroare B0013-04 - circuit dispozitiv pirotehnic airbag sofer (faza2) deschis Aceasta eroare (1) apare la modulul SDM si la modulul Coloana de volan eroarea B1012-00 - senzorul unghi volan nu a fost calibrat. Cred ca desi a fost inlocuit airbagul volan nu este legat corect si de aici si faptul ca nu e calibrat. Puneam niste poze dar nu-mi dau seama cum pot pune...poate-mi ziceti voi si atunci am sa pun.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze...am postat precedentul comentariu gresit (s-a deschis la pagina unde am primit mailul.....scz...am sa-l postez din nou unde ar fi trebuit.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR