Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
De ce se pune comentariu aici?...eu vreau in alta parte
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am revenit acum pentru ca am schimbat calculatorul airbag cu unul identic ca si serie si Temic,a durat ceva mai mult deoarece atunci cand am intrat in acest subiect masina era inca la reparat tablaria si apoi am cumparat si un alt calculator airbag si un Op-Com. Oricum acum dupa ce am inlocuit Airbag Central Unit l-a recunoscut fara probleme dar se pare ca tot am o problema in sistem. Imi arata eroare B0013-04 - circuit dispozitiv pirotehnic airbag sofer (faza2) deschis Aceasta eroare (1) apare la modulul SDM si la modulul Coloana de volan eroarea B1012-00 - senzorul unghi volan nu a fost calibrat. Cred ca desi a fost inlocuit airbagul volan nu este legat corect si de aici si faptul ca nu e calibrat. Puneam niste poze dar nu-mi dau seama cum pot pune...poate-mi ziceti voi si atunci am sa pun. Oare pot acum?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Calculatorul airbag ce s-a montat pe masina a avut in sistem componente(B0013) care la masina ta nu exista.E nevoie a fi facuta o noua configurare,conform componentei sistemului Airbag de pe masina ta.Referitor la senzor unghi volan,fa-i o calibrare...,si gata! Problema apare atunci cind nu se poate face calibrarea...,dar sa speram ca o face!
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
M-am uitat la codurile date de Vauhall Workshop si apare asa:
DTC B0012 01: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 1 Short to Battery
DTC B0012 02: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 1 Short to Ground
DTC B0012 04: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 1 Open
DTC B0012 0D: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 1 High Resistance
DTC B0012 0E: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 1 Low Resistance
DTC B0013 01: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 2 Short to Battery
DTC B0013 02: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 2 Short to Ground
DTC B0013 04: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 2 Open
DTC B0013 0D: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 2 High Resistance
DTC B0013 0E: Driver Steering Wheel Air Bag Deployment Loop Stage 2 Low Resistance
Dupa cum ati vazut in poze am 10 posturi pe SDM Unit airbag (8 airbaguri si 2 la centuri)
Din cate am inteles eu cred ca este airbagul scaun sofer (1 e volan,3 si 4 sunt in stalpul usii si in stalpul parbrizului).Deci postul 2 nu poate fi decat acolo....Am sa incerc in prima faza sa vad de mufa de sub scaunul soferului...nu stiu la ce se refera cand scrie "open"...cand dau stergere coduri se stinge becul din bord cateva1,..2 sec apoi reapare si pe diagnoza nu mai apare "prezent" ci "intermitent" ...asta ma duce la ideea ca e contact imperfect la mufa,o dasfaceam azi dar nu mai am spray de curatat contacte,maine e deschis si iau. Chestia e ca probabil o sa-mi dea dureri de cap apoi sa bag seria mea (VIN-ul) pe SDM..acum e alt VIN (dupa al meu cu vre-o 100 000 dar tot din 2005 si tot 8:Ellesmere Port (UK) maine am sa-i fac poza)
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
"Open"-inseamna deschis,neconectat...
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Logic asa este...totusi la valori masurate am 7,3 ohm, si cifra e dubioasa,ar trebui sa am intre 2 si 5max...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Domeniul ohmic,supravegheat,este intre 0-7,3 ohmi, unde apropierea de 0,inseamna scurtcircuit,iar apropierea de 7,3 inseamna contact imperfect,oxidat,etc. 7,3 inseamna chiar si infinit(circuit deschis),deoarece este limita domeniului...Posibil sa para complicat...,asta e!
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Dupa cum se vade in poza 2 si la pasager am valoare anormala ...tot 7,3 si acolo nu-mi da eroare. Ieri seara am desfacut mufa de sub scaunul soferului (cu - scos de la baterie),am spreiat contactele si dela o parte si de la cealalta le-am apropiat cat am putut (sunt 3 cred poz lateral scaun lateral stalp si perdea (lateral stalp parbriz) ) si am crezut ca am rezolvat...dar nu...mai apare.Trebuie sa iau toate contactele de acolo sa le masor si ...e mai mult de lucru si azi mi-a trebuit masina..Sa vad maine.Daca ma mai enerveaza mult cred ca-i trag o rezistenta si gata....oricum sotia a pus huse fara loc pt airbag scaun..Smile)...ca a zis ca oricum nu merge. Am vrut sa ma uit si la cel de la volan dar cred ca nu are rost...e destul de clar unde trebuie cautat...nu?
Skip ads

  • aliedvin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut am luat si eu un opel vectra b si are becul de airbag aprins asa ca am bagat-o pe tester si mia dat:
-35 sistem pretensionare centura sofer rezistenta mare
-37 sistem pretensionare centura pasager rezistenta mare
Am vorbit cu fostul proprietar si a zis ca scaunele era foarte uzate si lea schimbat cu unele de la dezmembrari . Acele plastice rosi de la centuri sunt iesite. Ce pot sa fac sa nu se mai aprinda airbagu? Pot pune o rezistenta sau ceva sa anulez centurile adica calculatorul sa vada ca acelea sunt bune sau ceva sa sting becu ca ma deranjeaza? Ma poate ajuta cineva
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Poti pune rezistenta de 2,5 ohmi si calculatorul vede componenta OK... Corect nu-i, sa faci asa ceva,dar fiecare hotaraste pentru el...
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
rezistenta mare inseamna un circuit intrerupt pe respectivul airbag.verifica mufel de legatura.daca nu ,solutia colegului de mai sus este definitiva.
  • trainz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2015

  • Mesaj Privat
salutare,tocmai am cumparat un opel astra j motor A16XER. pe drum am observat ca martorul ""airbag on"" de langa butonul de avarii sta tot timpu aprins galben exact ca in aceasta poza. Este normal? Ce semnifica daca ramane aprins? Multumesc!

free photo hosting
Skip ads

  • troleu76

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare baieti. astazi sa aprins in bord semnul de la airbag.singura chestie la care am umblat a fost la usa pasager mai exact cand tranteam usa se ridica geamul singur asa ca am banuit mufele c fac legatura intre usa si caroserie si le am decuplat si le am cuplat din nou,intrebarea mea este .asta e cauza aprinderii airbag si ce ar trebui sa fac?masina in cauza astra g z16xe 2001
  • troleu76

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Orice raspuns e bine venit
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
testare electronica,ajuta tot timpu
  • troleu76

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se poate testa /sterge opcom?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Teoretic da. Dar daca eroarea revine vezi cauza ce zice pe OPCOM
  • troleu76

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ok o sa vad ,totusi nu s lamurit daca are vreo treaba airbagu cu cablaju din usa?
  • aliedvin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema. Am postat mai demult o problema de la scaun airbag si miati zis sa pun o rezistenta de 2.4ohmi dar e problema ca nu gasesc si am gasit o banda de nichelina sa o folosesc dar nu stiu pe care mufa sa o pun. Sub scaun sunt 2 mufe una galbena care daca o scot apare inca o eroare si inca una ma poate ajuta cineva ?
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am martorul de la airbaguri aprins de cand am luat masina si nu mi-am batut pana acum capul sa ii dau de cap.
Am pus Op-comul, sterg eroarea si apare imediat.
Airbagurile sunt pe pozitie, senzorii la fel. Masina nu a suferit nici un accident.
Eu am umblat prima oara la fata de usa. Nu se vad urme ca s-ar mai fi umblat pe acolo.
Citind in TIS am vazut ca ar fi o problema stiuta de cei de la Opel cum ca acelui senzor i se strica nu stiu ce parte software, asa degeaba si ca trebuie inlocuit. (cel putin asta am inteles)
Am verificat si continuitatea firelor si sunt ok.
Varianta care mi-a mai ramas este sa schimb senzorul cu pricina.
Tot in TIS se face mentiunea ca trebuie tinut cont pe ce parte este senzorul, stanga- dreapta.
Seria senzorului meu nu este trecuta in TIS. Oare pot monta alta serie de senzor cu conditia sa fie de pe aceeasi parte (in cazul meu dreapta)


Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR