Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • paspalica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa fi postat unde trebuie......

Am un prieten care tocmai si-a vindut masina si maine se intalneste la politie cu noul cumparator ca sa faca actele .

De ce acte are nevoie pentru a radia masina (pentru persoana fizica) ?

Va multumesc
Skip ads

  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cartea masinii
talon
contract vanzare cumparare
fisa de imatriculare cu viza de radiere de la sectia financiara
daca vrea sa pastreze nr de pe masina plateste 30 lei la caseria de la militie
radiere nu se mai face efectiv la militie vanzatorul scrie pe talon cand a instrainat masina si cui si in 30 de zile cumparatorul este obligat sa o imatriculeze pe numele lui
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stefancorneliu a scris:cartea masinii
talon
contract vanzare cumparare
fisa de imatriculare cu viza de radiere de la sectia financiara
daca vrea sa pastreze nr de pe masina plateste 30 lei la caseria de la militie
radiere nu se mai face efectiv la militie vanzatorul scrie pe talon cand a instrainat masina si cui si in 30 de zile cumparatorul este obligat sa o imatriculeze pe numele lui


Sa nu jignim Politia Romana...se chema Militie,acum...daca imi aduc bine aminte vreo 17 ani... Laughing Wink Rolling Eyes
  • gustyn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am o intrebare. Cine face radierea auto? Vanzatorul sau cumparatorul? mentionez ca, cumparatorul a inmatriculat masina si acuma trebuie sa o radiez de pe mine ca vanzator.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gustyn a scris:am o intrebare. Cine face radierea auto? Vanzatorul sau cumparatorul? mentionez ca, cumparatorul a inmatriculat masina si acuma trebuie sa o radiez de pe mine ca vanzator.


Nu avea cum sa o inmatriculeze fara viza de circa financiara
  • gustyn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai are viza de la circa financiara.
ca am facut fisa de inmatriculare si am semnato acolo
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
gustyn a scris:am o intrebare. Cine face radierea auto? Vanzatorul sau cumparatorul? mentionez ca, cumparatorul a inmatriculat masina si acuma trebuie sa o radiez de pe mine ca vanzator.

Vanzatorul o face. dar nu prea cred chestia asta..
tu zici acum ca masina e inmatriculata si pe numele tau si pe al lui cu 2 seturi de numere diferite nu?
  • gustyn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai eu mi-am pastrat numerele ca arau preferentiale, si el a inmatriculat masina pe alte numere. eu sunt din piatra neamt si el e din bacau.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu face nimeni nici o radiere. nu se mai face de mult. masina se transcrie pe numele cumparatorului, iar acesta o inmatriculeaza pe numele lui. daca vinzarea se face in acelasi judet si vinzatorul nu tine neaparat sa pastreze numerele, atunci si acestea trec la cumparator.

in momentul in care masina e inmatriculata pe numele cumparatorului politia isi reface evidentele. vinzatorul nu trebuie sa mai treaca pe la politie deloc. doar la un birou de acte auto si la circa financiara.
  • radu2aniel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca Gustyn se refera la radierea de la plata impozitelor, cei de la Primaria Neamt ar trebui sa stie ca in momentul in care au stampilat fisa de inmatriculare trebuiau sa o si stearga din arhiva lor.Desi de 1 an si ceva nu se mai primeste exemplarul de radiere (de la baza contractului) sunt unele primarii care inca il cer.Ca in Romania!
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ma ajutati si pe mine am vandut 2 masini pana acum si ulterior am aflat ca la radiere de la impozit acestea nu au fost radiate si de la politia rutiera ce pot sa fac stie cineva ce acte trebuie ? sa ma consider norocos ca mai am actele de vanzare cumparare ?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai facut foarte bine ca ai pastrat contractele de vanzare cumparare. Eu am asemenea acte si de acum 6 ani. SI inca imi mai trebuie... Cu actele alea dovedesti ca masina nu mai e in proprietatea ta si te-ai scapat de belele.
Skip ads

  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare in legatura cu radierea; daca ma poate ajuta cineva ii multumesc ffff mult
am cumparat masina vectra b 96 de la bulgari , am inmatriculato acolo prin mai 2011, si eu merg cu ea in baza acelei procuri (cum fac multi alti);
acuma: eu vreau sa radiez masina de la iei si sa o aduc aici (in RO) si sa incep sa ii fac rar-ul, itp-ul, sa iau nr rosii, asigurarea pe un an, impozitul + rovinieta (tot ce trebuie cum e normal),
am vorbit cu un avocat si mi s-a spus cum ca eu dupa ce fac rar-ul si .... ; mi se calculeaza acea taxa de poluare, iar eu cu el depunem actele la tribunal pentru SCUTIREA taxei de prima inmatriculare, si mai fac solicitare de o foaie (sau ceva de genu) ca sa pot circula pana la terminarea procesului cu acele numere rosii (sau sa iau din 3 in 3 luni timp de 1an)

intrebarea radierea o platesc eu(cumparatorul) sau vanzatorul (bulgarul), si cam cat ar costa, si trebuie obligatoriu sa fiu cu masina la bulgari pt radierea ei
daca poate sa imi spuna careva procedura promit ca fac cinste (si chiar pe bune)
va multumesc
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru radiere plateste proprietarul din acte ( adica bulgarul, cu banii tai Smile) ). Nu e nevoie de masina pt radiere. In alte tari membre UE nu ai nevoie decat de actele masinii. Posibil sa iti trebuiasca placutele, nu stiu exact.
  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
iti multumesc; si are careva idee cam pe la ce bani este radierea
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu daca tu ai procura sa poti dispune cum vrei de masina te duci faci act de vinzare cumparare dupa care o iei in evidenta la financiar ,mergi RAR faci carte si identificare apoi la Politie si iei numere rosii si apoi ai timp sa platesti taxa de poluare ,ai dreptul sa iei 3 rinduri de numere...daca gresesc sa ma corecteze cineva
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa. Deci scorpio mai are nevoie de un contract de vanzare cumparare cu bulgarul pe numele caruia e masina si mai departe e simplu. Radierea ar trebui sa aiba o suma modica.
  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pai si radierea nu trebuie sa anunt bulgarul, si sa ii trimit numerele vechi ale masini?
acel contract de vanzare -cumparare il am, mi l-au dat de cand am luat masina,( ce trebuie sa mai fac sa-l traduc sa-l am in romana)

va multumesc pt ajutor
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dorine, ai procura si aia inseamna ca faci ce vrei tu cu masina. O vinzi, o radiezi, o lovesti/dezmembrezi fara sa dai socoteala la nime'.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR