Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am in gand sa fac urmatorul traseu in 3 zile (ca de saptamana viitoare incepe din nou repetitia de zi cu zi):
Ploiesti - Focsani - Slanic Moldova - Vaslui - Iasi - Botosani - Suceava - Putna - Gura Humorului - Vatra Dornei - Bicaz - Miercurea Ciuc - Brasov - Ploiesti.
Ce stiti de starea drumurilor prin partile astea?
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ploiesti - Buzau - Focsani este excelent. De la Focsani pana la Adjud iarasi e fff bun, dar de aici la Onesti e nasparliu in sensul ca au fost gropi si le`au peticit (oricum, sunt doar 38km, asa ca stai linistit). De la Onesti la Slanic mai ai 35 km; drumul e bun si putin aglomerat. Faci cam 30 min fara sa te grabesti. Cum Slanic Moldova e infundatura, tb. sa te intorci pe la Onesti ca sa mergi la Bacau (drumul e bun, cu exceptia a 2 portiuni unde s`a surpat si se lucreaza). De aici la Vaslui, n`am mers niciodata asa ca nu ma pot pronunta. Prin nordul tarii am fost anul trecut si am ramas placut surprins atat de frumusetile naturii, cat si de starea drumurilor. In general, in jud. Suceava, ce apare pe harta ca fiind drum judetean, este super super tare.
In zona Vatra Dornei am fost iarasi anul trecut. Am trecut Pasul Tihuta si am iesit undeva la Iacobeni = drum execrabil.
Traseul Bicaz - Miercurea Ciuc - Brasov este iarasi bun.

Concediu lung si odihna placuta!

PS: Daca ajungi la Onesti, da un tel la 0744 705 915 Wink
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
merci mult pt informatii!
o sa trec prin onesti probabil maine dupa-amiaza. am notat numarul tau.. ne auzim si daca esti liber poate stam de vorba la o bere.. Smile
bafta!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vatra dornei-bicaz are destule denivelari.mai multa atentie dupa poiana largului pana in bicaz.sunt portiuni unde e lasat drumul si e cam nasol.le-au mai peticit o bucata dar tot necesita atentie.oricum e un drum super de facut privelistea compeseaza gropile....drum bun!
edit:gura humorului vatra dornei era de pasti ras pana la fundatie pe poriuni dese.se lucra si erau si semafoare.nu cred sa-l fi terminat.din gura humorului eu ash merge prin falticeni sau suceava si de acolo targul neamt -piatra neamt sau roman.
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ai grija ca pe langa Bacau s-a surpat un pod iar circulatia pe E85 a fost intrerupta, circulatia fiind deviata pe un drum lateral de vreo 20 km
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Evita Vatra Dornei _Bicaz sunt semafoare se lucreaza la drum eu am fost la inceputul lui Iulie pe acolo si era dezastru vezi ca am scris mai jos in topic "Un circuit de 1757" citeste acolo si vezi ca sunt si poze, la semafoare nu iti respecta nimeni in special tiristii si nu ai ce sa faci.
in rest drumul este bun.
Bafta
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Cum Slanic Moldova e infundatura, tb. sa te intorci pe la Onesti ca sa mergi la Bacau (drumul e bun, cu exceptia a 2 portiuni unde s`a surpat si se lucreaza).


De la Slanic poate sa o ia frumusel spre Comanesti. Inainte sa ajunga in comanesti face dreapta spre Moinesti si apoi Moinesti - Bacau e un drum foarte bun. Tg-Ocna (Slanic) - Moinesti sunt ~33 km, Moinesti - Bacau 47 km..sunt ceva mai multi km fata de traseul propus de tine (Tg Ocna - Onesti 15 km Onesti- Bacau 45 km) dar se merita zic eu. Pe traseul prin Comanesti poate vedea urmatoarele:
- te poti abate de la traseu pe la darmanesti si sa mergi pana la Valea Uzului la baraj. E foarte frumos;
- la vreo 3 km de Comanesti ai un han-restaurant "Soimu" unde poti face o pauza mancare si servire de calitate.
- la moinesti nu prea ai ce vedea...;
- la 15 km de moinesti e un sat Tescani unde poti vizita Casa Memoriala George Enescu sunt niste locuri superbe acolo;
cam atat pe traseul asta nu-mi mai aduc aminte altceva..

pufulet a scris:ai grija ca pe langa Bacau s-a surpat un pod iar circulatia pe E85 a fost intrerupta, circulatia fiind deviata pe un drum lateral de vreo 20 km


Daca te referi la podul de la intrare dinspre Roman, VS, IS ala de peste bistrita nu s-a surpat ci pur si simplu e in "renovare"...si doar pentru masinile mari e deviat traseul daca esti cu masina mica poti trece pe sensul care e circulabil.

Calatorie placuta si vreme frumoasa!


Ultima modificare facuta de gallardo la Sam 28 Jul, 2007 10:59 am
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
gallardo a scris:
Daca te referi la podul de la intrare dinspre Roman, VS, IS ala de peste bistrita nu s-a surpat ci pur si simplu e in "renovare"...si doar pentru masinile mari e deviat traseul daca esti cu masina mica poti trece pe sensul care e circulabil.

...e cam surpat totusi
http://www.observatordebaca...-de-o-macara.html
Skip ads

  • alex1803

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dupa vaslui se pune griblura cam la 12 km de la iesire inspre iasi. azi am vazut 2 masini cu geamurile sparte si jumatate care treceau de zona in care se punea griblura opreau pe dreapta sa se uite la masini. Neutral asa ca ai grija sa mergi incet si sa pastrezi distanta fata de celelalte masini, nu cumva sa te gaseasca norocul pe aici.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
orinoco a scris:
gallardo a scris:
Daca te referi la podul de la intrare dinspre Roman, VS, IS ala de peste bistrita nu s-a surpat ci pur si simplu e in "renovare"...si doar pentru masinile mari e deviat traseul daca esti cu masina mica poti trece pe sensul care e circulabil.

...e cam surpat totusi
http://www.observatordebaca...-de-o-macara.html


ai dreptate...eu am trecut pe 23 iulie pe acolo...si nu era problema asta
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
gallardo a scris:

ai dreptate...eu am trecut pe 23 iulie pe acolo...si nu era problema asta


pe 27.07.2007 a fost problema mare cu podul si acum se ocoleste prin letea veche
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cine vine din Moldova catre litoral ii recomand urmatorul traseu :
de la tecuci - galati( la intrare faceti dreapta si urmati traseul spre braila pe malul dunarii zona"dig") la intrare in braila stanga spre bac-trecerea cu bacul e 5 lei masina 2 lei persoana-de la bac - macin - spre mare drumul e beton proaspat asfaltat...putine comune.....radare pauza....la intrare in constanta incepe circul.......
Drum bun!
Skip ads

  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am ales pentru concediul de anul acesta ca destinatie zona Agapia, langa Targu Neamt. Avem de gand sa facem o oprire in Galati, la niste rude, dupa care ne vom continua drumul (probabil) prin Tecuci - Adjud - Bacau - Roman - Targu Neamt.

Stiti cumva daca a fost dat in circulatie podul din Bacau (de pe E85, peste R. Bistrita, catre Roman) ? Si daca nu, care este ruta ocolitoare ?
Avand in vedere ca ne vom caza cam 5 zile in Agapia, ne-am propus (sper sa si reusim....) sa "batem" portiunea Agapia - Targu Neamt - Poiana Teiului - Bicaz (pe DN 15B, dus si intors) intr-una din zile si portiunea Agapia - Piatra Neamt (pe DN 15C, tot dus/intors).

Imi poate spune cineva cam care este starea acestor drumuri si - tinand cont de asta - cam cat se face cu masina pe fiecare traseu mentionat ?

Va multumesc anticipat.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sal, cu podul nu stiu ce sa zic, dupa parerea mea este OK, dar daca nu, ruta ocolitoare e Bacau-Piatra-Roman, cam 90 km in total. Pe la Poiana Teiului drumul era cam rupt ultima data cand am fost pe acolo.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Exista ruta ocolitoare(sunt bacauan, insa nu stiu daca au finalizat podul ) . Cum intri in Bacau(in momentul in care incepi sa dai de blocuri, treci pe sub un pod de fier , in prima intersectie(e o intersectie mare) dupa acel pod, faci dreapta(Strada Chimiei) si tii inainte, treci un pod , apoi drumul se bifurca, tu mergi pe cel care o ia putin spre stanga si de aici tii acest drum, ajungi la Selena Motor Sport , drumul o ia usor spre stanga, dupa asta treci un pod, tii drumul , treci alt pod, se face un ac de par, de aici inainte prin Letea Veche , ajungi in Serbanesti(acolo era podul,numai ca tu esti pe partea astalalta ) .

Sper ca m-am facut inteles . Daca ti se pare explicatia mea prea lunga tine minte doar "Cum intri in Bacau(in momentul in care incepi sa dai de blocuri, treci pe sub un pod de fier , in prima intersectie dupa acel pod, faci dreapta" . Opresti acolo si intrebi pe cineva .

E simplu si nu inconjori mult, plus ca nu exista semafoare si drumul e bun cu mici exceptii pe acele poduri .

Am facut si o harta, scuze de calitatea ei dar asta a fost tot ce am putut gasi . Mai e putin de mers(acolo unde se termina harta esti inca in Letea Veche, urmeaza Serbanesti). Per total ocolirea dureaza aprox. 15minute .
Drum bun!

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu este nevoie sa ocolesti prin Letea Veche . Se circula paralel , pe langa podul rupt , pe doua sensuri . Intr-adevar , dupa ce o macara s-a rasturnat si a rupt o parte din tablierul podului , circulatia era deviata prin Letea Veche . De vreo 2 saptamani au deschis un alt drum , paralel cu podul rupt , la circa 10 metri de acesta . Au turnat umplutura in albia Bistritei si au turnat covor de asfalt pe deasupra . Din cate am inteles , Bistrita este deviata acum prin canalul de fuga al barajului . Se circula pe ambele sensuri , pe cate o banda , fara grija . Prin Letea Veche era de groaza , din cauza aglomeratiei de camioane , tractoare etc.
Daca mergi spre Tg.Neamt , parerea mea este sa mergi pana la Cristesti , si de acolo la stanga spre Tg.neamt cca 16 Km. Drumul este foarte bun , si se circula foarte bine .

Si acum despre radarele posibile ( sunt multe... Crying or Very sad ) :
Intre Tecuci si Tisita nu prea sta radarul . O singura data l-am gasit la Cozmesti . La Tisita este posibil sa dai de radar
( echipaj de la rutiera ), in Marasesti de obicei sta unul sub pasarele auto de la intrare ( echipaj de la rutiera ) . Mai departe , sanse mai mici sa-l gasesti in Haret . In Adjud de obicei sta de obicei intre intrarea in oras si centru , pe partea stanga cum mergi , dar e pus in special pentru cei din sens invers , care merg spre Focsani .
Judetul Bacau , din pacate , este intesat de radare . Pe langa masinile de la Rutiera , poti intalni un Logan alb , unul galben si unul bleumarin , cu numere de Bucuresti B - xx - xxx .
In Neamt , inainte Roman la Horia , si dupa Roman in Traian . Mai sta radarul si dupa Traian ( pana la Castelul de Apa , bifurcatia spre Iasi ) in afara localitatii .
Atentie la radar in zona Motca - Cristesti - Timisesti - Tg. Neamt . Din cate imi aduc aminte pe langa masinile de politie inscriptionate , exista si un Logan rosu apartinand de Tg.Neamt .
Daca nu ai statie radio pe masina , cel mai bine este sa gasesti un iepure si sa te tii de fundul lui prin localitati . Daca gasesti TIR-uri sau dube cu nr. de RO care merg cu 80km/h prin localitati , nu-i scapa din ochi . 99% sigur au statie si stiu unde sunt probleme si unde nu . O sa-i recunosti usor , au antene lungi prinse in general la oglinda retrovizoare .

Legat de starea drumurilor si timpi de mers :

De la Tecuci la Tisita , E 581 , asfalt impecabil . max 1/2 ora .
De la Tisita pana la Castelul de Apa ( bifurcatia cu Iasi) , E 85 , asfalt impecabil , sosea largita echivalentul a doua benzi pe fiecare sens de mers . 2 1/2 - 3 ore .
De la Castelul de Apa pana la Cristesti E 85 , asfalt foarte bun , 1/2 ora
De la Cristesti la Tg Neamt , DN 15B , asfalt bun si f. bun , 20 min .
De la Tg. Neamt la Pluton , DN 15 B , asfalt impecabil , max. 45 min.
De la Pluton la Petru Voda , prin pasul Petru Voda , DN 15 B , asfalt plombat , si sosea cu denivelari ( au fost alunecari de teren ) , cca 10-15 km , max 1/2 ora .
De la Petru Voda la Poiana Largului DN 15 B , asfalt impecabil , 15 min .
De la Poiana Largului la Bicaz , DN 15 , 45 km , 1 ora . Asfalt bun si foarte bun , sosea cu denivelari ( au fost alunecari de teren)
Daca tot ajungi in Bicaz si nu ai vazut Cheile Bicazului , merita sa te abati 25 km pe DN 12 C ( spre Gheorghieni ) ca sa le vezi . Asfalt foarte bun . 1/2 ora
De la Bicaz la Piatra Neamt , DN 15 , asfalt foarte bun , 1/2 ora .
De la Piatra Neamt la Tg Neamt , DN 15 C , alterneaza portiunile de asfalt foarte bun cu cel plombat , max 1 ora

Drumurile astea sunt batute de mine si colegii mei de servici foarte des si asa era starea lor in urma cu o saptamana .

Concediu placut si Drum Bun !
  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult, cozmino.

Ruta pe care mi-ai descris-o ma duce inapoi pe E85 ?
  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, baieti. Chiar imi sunt utile sfaturile voastre.

Codrin, am vazut post-ul tau dupa ce trimisesem deja mesajul. Exact asta era si ruta catre Tg. Neamt la care ma gandisem si eu (stanga la Cristesti).
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Drum bun , si la intoarcere , sa ne prezinti ceva poze si impresii din concediu Smile
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cornelp a scris:Salut,

Am ales pentru concediul de anul acesta ca destinatie zona Agapia, langa Targu Neamt. Avem de gand sa facem o oprire in Galati, la niste rude, dupa care ne vom continua drumul (probabil) prin Tecuci - Adjud - Bacau - Roman - Targu Neamt.

Stiti cumva daca a fost dat in circulatie podul din Bacau (de pe E85, peste R. Bistrita, catre Roman) ? Si daca nu, care este ruta ocolitoare ?
Avand in vedere ca ne vom caza cam 5 zile in Agapia, ne-am propus (sper sa si reusim....) sa "batem" portiunea Agapia - Targu Neamt - Poiana Teiului - Bicaz (pe DN 15B, dus si intors) intr-una din zile si portiunea Agapia - Piatra Neamt (pe DN 15C, tot dus/intors).

Imi poate spune cineva cam care este starea acestor drumuri si - tinand cont de asta - cam cat se face cu masina pe fiecare traseu mentionat ?

Va multumesc anticipat.


Ruta ocolitoare....foarte buna Bacau -Piatra Neamt -Agapia
daca vrei sa ajungi in agapia...nu trebuie sa mergi neaparat prin tg. nemat....se poate la fel de bine prin Piatra Neamt Smile
Agapia - Piatra Neamt (pe DN 15C, tot dus/intors). = 2 x 42 km
Agapia - Targu Neamt - Poiana Teiului - Bicaz (pe DN 15B, dus si intors) = 2 x 89 km ...si e Poiana Largului la zona de intersectie a drumurilor Smile
( vezi ca in zona Chiriteni -Hangu se merge pe un fir...alunecari teren )

Uite aici ai descrieri interesante despre multe obiective turistice din zona unde mergi
http://www.neamt.ro/Info_ut...ective/index.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR