Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pe 8 august am fost implicat intr-un accident,
masina am lovit-o frontal, au sarit si airbagurile, ce pot face in cazul in care va fi dauna totala si nu-mi convine suma care mi-o ofera asiguratorul celui vinovat



Ultima modificare facuta de Florin M la Joi 30 Aug, 2007 2:07 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
in afara de ce se vede. ce mai este afectat la ea? pana acum nu pare a fi dauna totala.. se duce reparatia undeva la 3000 euro poate si peste da nu f mult
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai ce sa faci decat sa il dai in judecata pe om in proces civil. Dar inainte de toate ia-te de gat tare de tot cu firma de asigurari. Scoate cat mai mult de la ei. Ii dai pe mana ANPC si agentia aia nationala de supraveghere a firmelor de asigurari. Am uitat cum ii zice.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
radiatoarele si ventilatoarele sunt duse, lonjeronul dreapta trebe schimbat, parbrizul spart, suport dreapta motor rupt, ambele aripi,carcasa,filtru aer, suport baterie,baterie, capota, farurile,itaritura bara,bara,volan, planseu bord si alte plastice......

Csa ii spune la cei care se ocupa de firmele de asigurari.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut paguba capota, aripa, bara fata si far dreapta. Le-am facut pe CASCO, totul original GM, si a ajuns la 64 de milioane la G&P (incarcat rau de tot, astia cam traiesc din reparatii pe asigurare). Nu cred ca ceea ce ai tu ar trebui sa depaseasca 130mil (4000euro), deci nu vad motivul pentru paguba totala. Eventual poti cere un alt service, care aduce elemente de caroserie pe producator, caz in care s-ar reduce la jumatate pretul elemntelor de caroserie.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de ce sa-si pune no name-uri daca isi poate pune Gm pe ea. nu are rost sa ii "ocrotesti " de cheltuieli pe cei de lla asigurari...asa ca baga ce e mai bun pe ea. daca nu iti dai banii...umbla pe la autoritatile abilitate. bafta multa. arde-i pe tzarani
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de asta am si dus-o la reprezentanta, aia aduc piese din Germania, numa' ca dureaza 2 saptamani.
Tipii de acolo super de treaba , cand a venit agentu' de la asigurari sa fac constatarea, in timp ce cel de la opel spune piesele ce trebuiesc schimbate la cele putin zgariate agentu spunea ca mai merge, iar cel de la opel spunea nu mai merge domnule, a bagat pana si absorbantele de sub far cele din zapada artificiala. Very Happy
Ce mie frica, sa nu fie motoru' afectat.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nu prea mai ai masina dinainte chiar daca se repara cu piese originale pentru ca sigur o sa fie puse de mantuiala. Service-ul are tot interesul sa bage toate piesele chiar mai mult pe deviz ca acolo castiga de rupe mai mult decat pe manopera.
Problema ramane la tine ca o masina lovita ca a ta chiar reparata nu prea mai e masina. O zic din experienta proprie si nu cu rautate.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud asta Sad

La mine https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11832 a iesit totala numai din plansa de bord (cu airbag-uri) si din parbriz.
La tine e ceva mai complicat, pentru ca se calculeaza cumva in functie de valoare masinii.
Daca o faci pe RCA-ul aluia, e ceva de genul costul reparatiei > 75% din valoarea masinii.

Nu prea ai ce sa faci daca nu iti convine suma, pentru ca sunt acoperiti de lege. Evil or Very Mad
Iau pretul masinii de noa si aplica niste coeficienti in functie de numarul de ani vechime si de starea masinii.
Aici apare problema, starea tehnica nu e normata nicaieri si or sa iti puna cel mai prost coeficient. ... si bonus mai scad si cat % din masina nu e avariata

Eu unu m-am certat cu ei o luna de zile (si mai erau niste "jmecheri" care ma mai ajutau din cand in cand :-" ) si nu am scos de la ei decat ~2000 Eur (dauna totala).

Una peste alta, important este ca te-ai dat jos intreg si ca poti sa muncesti si sa iti iei alta, chiar daca nu o mai repari.
Stiu ca ti-e greu acum si ca nu o sa fi om pana nu o vezi reparata sau pana iti iei alta, dar incearca sa te gandesti ca se putea si mai rau Doamne fereste.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
astia din Bv sunt super de treaba , cunosc pe unul de acolo, daca va fi dauna totala si sper ca va fi pt ca ma gandesc ca motorul nu va mai functiona ca inainte, cu banii pe care ii voi lua de la asigurari si pe epava, o sa merg in Olanda sa-mi imi iau de acolo o masina cu nr pt 3 luni si o luna numere rosii pana in ianuarie 2008 cand sper ca o sa scoata taxa de prima inmatriculare.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:

Nu prea ai ce sa faci daca nu iti convine suma, pentru ca sunt acoperiti de lege. Evil or Very Mad
Iau pretul masinii de noa si aplica niste coeficienti in functie de numarul de ani vechime si de starea masinii.
Aici apare problema, starea tehnica nu e normata nicaieri si or sa iti puna cel mai prost coeficient. ... si bonus mai scad si cat % din masina nu e avariata



daca iau 4500 + epava as fi multumit, o sa ma cert putin cu el si sigur ma voi adresa Csa-ului in caz ca nu voi fi de acord cu ei. Din cate mi-au zis cei de la reprezentanta m-ar costa cam 4000 Euro cu tot reparatie.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris: de acolo o masina cu nr pt 3 luni si o luna numere rosii pana in ianuarie 2008 cand sper ca o sa scoata taxa de prima inmatriculare.


scuze de off topik da poti detalia putin probleme cu nr pe 3 luni? ce implica? multumesc
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Crezi ca esti primul care se gandeste la Comisia de Supraveghere ?
Cand am spus "jmecheri" nu ma refeream la niste burtosi bronzati de la mama natura Mr. Green
Am fost dus de manuta la directorul de la UNITA de catre un "nene". Directorul ne-a zambit frumos, ne-a dat o apa plata... si bani CIUCIU!

CSA, nu are ce sa faca atata timp cat sunt respectate prevederile legale si normele metodologice de aplicare.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kapp a scris:

scuze de off topik da poti detalia putin probleme cu nr pe 3 luni? ce implica? multumesc


cu numere de germania poti sa circuli dupa cum doresti . iei numere pe 5 zile , pe 30 , sau 90 zile , preturile variaza , de ex pt 30 zile in jur de 200-250 euro depinde de zona , depinde daca masina e radiata sau nu .

botosu a scris:Crezi ca esti primul care se gandeste la Comisia de Supraveghere ?
Cand am spus "jmecheri" nu ma refeream la niste burtosi bronzati de la mama natura Mr. Green
Am fost dus de manuta la directorul de la UNITA de catre un "nene". Directorul ne-a zambit frumos, ne-a dat o apa plata... si bani CIUCIU!

CSA, nu are ce sa faca atata timp cat sunt respectate prevederile legale si normele metodologice de aplicare.


la ce stare de intretinere ti-a trecuto?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la cea mai proasta parca scria in topicul respectiv.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:....
la ce stare de intretinere ti-a trecuto?

tu la care crezi ca sunt ei interesati sa o treaca ? ? ?
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:
kapp a scris:

scuze de off topik da poti detalia putin probleme cu nr pe 3 luni? ce implica? multumesc


cu numere de germania poti sa circuli dupa cum doresti . iei numere pe 5 zile , pe 30 , sau 90 zile , preturile variaza , de ex pt 30 zile in jur de 200-250 euro depinde de zona , depinde daca masina e radiata sau nu .


esti sigur? eu stiam ca in Germania, numere de export poti lua maxim pe 30 de zile....

Pe 15 si pe 30 de zile sunt mai exact numerele de export..


Ultima modificare facuta de gallardo la Mar 14 Aug, 2007 1:50 pm
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu am auzit de numere pe 90 zile in Germania....doar pe 15 sau 30 zile Smile
...cred ca restul is cam povesti Smile
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
orinoco a scris:Nu am auzit de numere pe 90 zile in Germania....doar pe 15 sau 30 zile Smile
...cred ca restul is cam povesti Smile


http://forum.softpedia.com/...x.php/t38422.html

ia si citeste putin, exemple sunt multe.
da pe Google.ro numere Germania.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu imi da exemplu o discutie tot de pe un forum, ... de pe softpedia....ca e ca si cum ne-am cita pe noi 2 posturi mai sus Smile sub alt nick Laughing
Ceva "mai oficial" nu ai ?....atunci.. Question
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR