Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • JumanjuSp

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

Vreau sa incep un topic legat de comportamentul conducatorilor auto din Bucuresti fata de conducatorii auto ce conduc autoturisme cu numere de provincie, data fiind experienta de pana acum. Pana in februarie am condus o masina de servici inmatriculata in alt judet decat Bucuresti, comportamentul participantilor la trafic nefiind tocmai prietenos. Acelasi lucru mi-a adus spargerea masinii la bloc, in acelasi moment fiind sparta inca o masina tot cu numere de provincie, De cum am trecut la o masina de servici cu numere de Bucuresti, schimbare..... nu ma claxoneaza nimeni, sunt unu' de-ai bucurestenilor. De curand sunt proaspat posesor al unei masinute personale, cu numere provizorii de Bucuresti, nimeni nu claxoneaza, nici un flash din faruri. Ma intreb oare din momentul cand voi inmatricula masina si voi pune numerele de provincie, voi beneficia de acelasi tratament?
Orice impresii sun binevenite Very Happy
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Probabil ca pentru unii, a vedea numar de provincie pe placuta de inmatriculare, este ca si cand ar vedea o masina cu semn de incepator. Si ca si in cazul celor cu sub un an experienta, nu are importanta cat de bine mergi, nu are importanta ca tu ai 80 unde toata lumea are 60, ca sigur se va gasi un idiot care sa te depaseasca doar pentru ca vede el rosu in fata ochilor (galben daca ne luam dupa culoarea semnului de incepator) Toate astea sunt oarecum idei preconcepute, dar care la inceput au avut o baza.
Acelasi lucru se intampla cu femeile la volan... intr-adevar nu este o exceptie sa vezi o femeie care conduce bine, un incepator caruia nu i-se opreste motorul, si un brasovean (de exemplu) care se orienteaza in bucuresti, dar cum procentele inclina in defavoarea exceptiilor, si mentalitatea fiind "a la rumanie", toti sunt pusi in aceeasi oala. Oricum, ramane sa asteptam ziua in care acasta mentalitate se va schimba! Wink


Ultima modificare facuta de sam_mntn la Lun 20 Aug, 2007 9:53 pm, modificat de 2 ori in total
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stai sa vezi ce senzatii tari ai conducand o masina cu nr. de Bucuresti prin centrul Clujului... Shocked Mr. Green
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu, masina mea este cu numere de Bacau .Am avut si nr. de Bucuresti si intr-adevar o diferenta s-a vazut in comportamentul colegilor din trafic . Am parte de aceleasi tratamente din partea unor stimati conducatori auto(claxoane la semafor , de injurat probabil am fost, dar nu am auzit nimic Laughing ) . Astept ocazia ca unul din participantii la trafic sa se ia de "nationalitatea" mea, pentru ai stiliza putin mutra cu obiectul din dotare .

Nu stiu cat de bine sunt vazuti cei cu numere de provincie in Bucuresti, eu m-am obisnuit cu asta si spre norocul meu nu am avut parte de suprize cand am lasat masina in parcare, in afara de un vecin de bloc, pe care-l suspectam ca are ceva personal cu mine, dar s-a dovedit ca de fapt are ceva cu toata lumea .
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca este o falsa problema. In aglomeratia din Bucuresti, nu sta nimeni sa se uite la numere. Eu am condus numai masini cu numar de Bucuresti si am fost si injurat, si claxonat, si flash-uit, si salutat (toate functie de caz), dar sub nici o forma nu m-am simtit mai protejat sau avantajat ca fiind din "Fratie". A claxona in Bucuresti este sinonim cu a respira: daca nu faci asta, mori.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu unu' ma uit la nr de inmatriculare intotdeauna, desi nu pot spune ca discriminez pe cineva dupa asta. Este un reflex. Aici nu este vorba de avantajele pe care le ai prin a avea numar de bucuresti, ci despre dezavantajele de a avea numar de provincie intr-un oras strain Wink
Cat despre claxon, asa este! In bucuresti claxonul este OBLIGATORIU!
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Numerele de la masini se vor uniformiza in urmatorii 2-3 ani. Asa s-a intamplat si in Spania si in Polonia (si poate si in alte tari dar nu am eu cunostinta). In Cipru la numerele auto se emite o serie la fiecare cativa ani si tine pana se epuizeaza variantele. Cand s-a epuizat, se emite alta serie. De exemplu poti sa iti dai seama de vechimea unei masini doar uitandu-te la numar.

Oricum, ca sa se ajunga la o uniformizare fortata trebuie sa se schimbe numerotarea. Sa nu mai fie indicativ de judet. Sa fie niste litere si cifre fara sens.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
subscriu, si eu am probleme, cand am avut masina cu nr de B nu am mai avut probleme
dar poate mai sunt si eu de vina ca nu prea ma incadrez cum trebuie pt ca nu cunosc asa bine B, sau poate nu merg cu 100, asa cum merg ceilalti etc
cea mai interesanta faza in B e ca atunci can esti primu la semafor primesti claxoane cu 2 secunde inainte de verde
Skip ads

  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu in schimb am senzatia ca erau mai politicosi cu mine cand nu aveam numere de bucuresti ... de exemplu cand nu aveam prioritate in intersectii sau schimbam banda. imediat se gasea cineva care se oprea si ma lasa sa trec. acum ... rabdare si tutun/tupeu Very Happy .
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
asa cum au zis si altii probabil ca e acelasi reflex ca atunci cand te vad cu lamaia in geam..sincer inca nu am avut timp dar ma tenta un experiment sa merg cu o lamaie in geam sa vad cum se mai comporta concetatenii nostri Smile

sunt prejudecati asemeni celor: bulgarii sunt mai prosti ca noi, femeile nemtilor sunt mai urate, unguru e nu stiu cum, moldoveanu e lenes, ardeleanul e lent...abureli...fiecare om are o personalitate indiferent din ce zona/tara etc...cine cauta cu atentie gaseste superfemei si pe la nemti (zic si eu Wink ) sau supersoferi prin nu stiu ce judet uitat de cei din Capitala.

completandu-l pe Jumanju...pai la fel patesti si cand esti cu o dacie vs. o masina straina..sau ma rog..cu matiz etc..cum ai matiz sau berlina mai veche (doamne fereste, cu loganu esti cel mai respectat Smile ) cum esti flashuit la semafor sa demarezi, cum ti se taie fatza etc. stiu ce patea taica-meu cand avea dacie..de cand are astraul meu totul e brici.

de ex eu cu cazanul meu de vectra de jde mii de ani fac de multe ori manevre, ce-i drept, poate jenante pt alti participanti..cand ma grabesc..dar nu claxoneaza nimeni, etc..cand conduceam matizul unei prietene..se gasea careva cu vreun logan etc superagresat de ideea ca un matiz se poate strecura pe langa el sau i-o ia inainte.
  • georsc

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
si in alte parti sunt probleme de genu asta. numai ca in bucuresti fiind orasu mai mare sunt mai multi care procedeaza asa.

eu nu am avut probleme in Buc cu numerele de TM. e adevarat ca am travesat noaptea orasu, dar totusi era ceva circulatie. daca mergi odata cu "turma" si faci ce face turma nu cred ca te mai claxoneaza.

PS sper ca nu am suparat pe nimeni. departe de mine gindul acesta
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am numere de provincie si in 6 ani nu am avut nici un fel de probleme din cauza asta cu ceilalti participanti la trafic (doar cu un politai magar. de fapt doi).
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca problema e alta.
Daca unui sofer de Bucuresti i se pare ca ai facut vreo nazdravanie, iti trage un caxon si gata. Daca ai ghinionul sa ai numere de provincie iti baga un concert de claxoane, flash-uri, injuraturi si alte alea. Iar daca ai si vreo Dacie veche, eventual ruginita si murdara, te-ai scos...
Dar daca mergi cu lumea / ca lumea, e putin probabil sa se ia de viata ta degeaba.
Nu discutam despre cat de corect e...de aia ziceam "i se pare"...
Si nu m-ar mira ca "regula" sa se aplice si prin alte locuri.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dragon Warrior a scris:Numerele de la masini se vor uniformiza in urmatorii 2-3 ani. Asa s-a intamplat si in Spania si in Polonia (si poate si in alte tari dar nu am eu cunostinta).

Pot sa spun ca nu e asa in Polonia. Si stau aici de mai mult de 1 an. Aici exista 3 tipuri de numere: cele vechi, scris alb pe placa neagra, si 2 cu model european, cu steagul PL sau UE. Si mai exista cele albastre, de CD. Numerele sunt asa de bine diferentiate, incat in Varsovia poti sa-ti dai seama din ce zona a orasului este masina: numerele incep cu W si apoi au inca o litera sau doua pentru zona. Si acelasi principiu se aplica in toata tara. Am vazut si numere "interesante", precum : CT, SB, DJ sau ERA (telefonie mobila).
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ERA? adica au nr de inmatriculare personalizate complet? nu ma mira..in fond atat timp cat e unic de ce nu s-ar personaliza...in stil american..ok nene sa imi pot pune VECTRA2934 atat timp cat e unic in tara cu ce ar afecta...teoretic daca ar fi un sistem complet informatizat, politia ar afla intr-o 1/2 de secunda a cui e masina si din ce zona...eventual cautand pe google Smile
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cand aveam dacia de AG nu prea am avut probleme in Buc.-adevarul e ca daca te misti bine nu are nimeni nimic cu tine,dar am fost cu astra de B in Pitesti si nu pot sa va spun de ce faze am avut parte-taximetristi care imi luau fata,claxon inainte sa se faca verde si multe altele,asta avand in vedere ca am stat in Pitesti pana la 26 de ani si -culmea!-am fost si taximetrist 3 ani-deci,e posibil sa cunosc destul de bine marele oras Pitesti....Atentie,sunt si altii mai rai decat bucurestenii,care,de obicei sunt doar grabiti sau stresati de trafic.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:ERA? adica au nr de inmatriculare personalizate complet?


NU. Nu este personalizat. Tocmai de aceea e ciudat. Deci exista compania de telefonie ERA, dar in acelasi timp, intr-o parte a Poloniei poti sa-ti inregistrezi masina cu numere ERA. Ce e si mai interesant e ca firma de mobile nu si-a inregistrat toate masinile cu astfel de numere.
Pentru o lista cu toate tablitele din Polonia : http://upload.wikimedia.org...rplates379v06.png
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca topicul e vechi de mai bine de 1 an mi se pare interesant.

Asa ca o sa va spun si parerea mea.
Am circulat in Bucuresti mai mult cu numere de Bucuresti si am fost claxonat rareori. Nu merg corect, din contra circul in "stilul bucurestenilor" adica fac ce face toata lumea chiar daca e interzis.
Am fost de 2 ori si cu numere de Timis. La fel, nu am fost claxonat dar am observat ca acolo unde aveam cedeaza sau ma rog, cand voiam sa schimb banda nu se prea inghesuia lumea sa ma lase ca doar nu eram de-al lor... asta e impresia mea.

Cat despre claxonat, pe mine ma distreaza claxoanele la semafor cand inca nu e verde sau din alte motive neintemeiate dar obligatorii pentru folosirea claxonului Smile
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai daca circuli in stil bucurestean nu trebuie sa astepti sa te lase cineva...te bagi cu tupeu Wink
ON: n-am avut nici o problema pana acum prin jungla din Bucuresti, m-am adaptat la stilul lor de condus, dar din pacate in Ploiesti nu se prea aplica.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La schimbarea benzii ma bag cu tupeu dar de la cedeaza nu intru cu tupeu ca poate imi ia careva permisul si ma lasa si cu masina lovita prin capitala.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR