Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • nightman

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Intrucat la dealerul meu nu are asa ceva pe stoc sa pot compara, ce-mi recomandati ca masina de familie ?
Si eventual de ce.

Va multumesc
Skip ads

  • Alex[Zafira enjoy-it]

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu iti recomand o zafira 1.8 benzina intrucat am si eu una si e si mai aratoasa decat meriva ,are o linie mai frumoasa ,iar performantele sunt destul de bune pt o masina de 1 t 700 kg si 140 cp.Daca vrei putere mai mare poti sa alegi un motor turbo.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot Zafira iti recomand. Nu pentru ca am eu ci pentru ca e o diferenta intre ele. La mine la showroom aveau doar Zafira. Am facut un drive-test dupa care a doua zi am fost in targ. Cand m-am urcat intr-o Meriva mi s-a parut ca nu am spatiu. Mai degraba decat Meriva mi-as lua Astra versiunea break. Deci daca ai posibilitatea materiala sa te intinzi la Zafira nu ezita. Eu am renuntat la Toyota Avensis (dotarea cea mai de jos dar nu slaba), noua Corola, VW Jetta, Golf Plus, Mondeo (cel vechi-cel nou inca nu aparuse in aprilie) si pot sa-ti spun ca nu-mi pare rau pentru alegerea facuta. Am dat 18.500 cu taxele de inmatriculare si masina face toti banii.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag peste ...ca musca....as vrea si eu o zafira sh...stiti cumva la ce anume sa fiu atent ca sa nu iau teapa? si ce motorizari sunt disponibile la modelele 2000-2002? 1.6 nu e prea mic? Eu ma gandeam la un 2.0 diesel. Ce hibe au, in general? Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am motor de 1,6. Cand am avut nevoie i-am dat si 140 km/h (mergea si mai mult dar nu am avut de ce - terminasem depasirea). Raspunde un pic mai greu la 105 cp fata de motoarele de 120cp dar isi face treaba. Merg 90 % in oras cu ea. Dar stiu cand ma duc la padure, cumparaturi sau in concediu ca am spatiu sa-mi car de toate. Nu sunt vitezoman dar nici in spatele tirurilor nu stau. Daca vrei sa zvacneasca ia ceva mai mult de 1,6. Altfel trebuie sa te obisnuiesti cu mersul lin si cu accelerarile constante - nu bruste.
  • Alex[Zafira enjoy-it]

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cu 140 de cai duce pana la 170 lejer si inca mai vrea!
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nightman a scris:Intrucat la dealerul meu nu are asa ceva pe stoc sa pot compara, ce-mi recomandati ca masina de familie ?
Si eventual de ce.

Va multumesc


Ai fost intr-un targ de second hand sa vezi masinile acolo? Pozitia la volan, spatiul pasagerilor (in general acolo vor sta rude si prieteni, nu dusmani, asa ca trebuie sa te gandesti si la ei), spatiul din portbagaj, vederea pe care o ai (fata stalpii A sunt mai mari decat la o berlina, lateral, spate pt parcari, etc.) si eventual sa te plimbi si cu una veche ca sa-ti faci o idee. Vezi cum se comporta in curbe, daca simti ca ar fi necesar esp-ul sau nu (eu il recomand ca obligatoriu pt toate masinile). Asteptam sa vedem la ce te-ai hotarat.
  • Alex[Zafira enjoy-it]

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
e normal ca pozitia sa fie inalta si zafira noua in curbe parca pluteste;nici nu se clinteste,in schimb tu simti ca ai intrat in curba ;forta G
  • nightman

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Prima impresie ma duce si pe mine la o Zafira - macar de 1.8 sau 1.9.
In zona nu am targuri SH, dar in momentul in care voi avea toate impresiile conturate in ceea ce privesc optiunile voi face cateva vizite.
In ceea ce priveste ESP-ul si pentru mine este obligatoriu
  • Fz4027

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2020

  • Mesaj Privat
zarifa a cod motor z18xe (1.8 125cp) sau zafira b 1.9 120 cp
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy E post din 2007
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR