Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De un timp mia trecut prin cap sa modific pozitia martorilor de pe bord, asemanator unui opel nou(dupa 2000),adica martori sa fie pozitionati pe una din ceasurile(sau ambele ceasuri: kilometraj,turometru).
Pt inceput am luat turometrul,deoarece am mai mult loc pe el ca si pe kilometraj+am avut unul de vectra A stricat si mam decis ca pe el sa fac teste!
Am atasat o poza cu lucrarea,precizez ca nu este una finala, nici pe departe inca nu stiu daca va avea pozitia actuala(va avea vizibilitate de acul turometrului, vor avea loc ledurile?!)doar in mare ca sa vad cum iese..... incepe sami placa. mai vreau sa ascund acei martori(in timp) ca sa nu fie vizibili cand nu functioneaza!
Se vede urama modificarilor dar vor disparea cu inaintarea proiectului.
Martori vor fi iluminati de leduri(inca nu stiu daca vor fi de 3sau5mm)culorile iluminatului martorilor le vor da ledurile si voi pastra culorile originale(verde,albastru,rosu,galben.....)
Martorii doresc sa ii iluminez doar unde are culoare alba(in final va fi transparent,deoarece voi folosi o folie transparenta pt imprimare) si nu cum sunt in momentul actual!
Restu din turometru le voi pastra asa cum este originalul.



locul ramas gol in urma desfiintari martorilor vreau sa il dedic a 2 displayuri LCD,momentan nu stiu ce funcie vor avea dar pe parcurs voi decide(turometru,BC.....sau martori)!

martori leam scanat de pe un bord de kadett E(cel vechi)
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sal !
Buna initiativa ! Succes pe mai departe.
Ca si observatie eu zic ca sunt prea aglomerati, poate o distributie era mai indicata + cu aceasta ocazie sa separi semnalizarile, adica stanga sa fie stanga si dreapta sa fie dreapta nu cum e original, la orice semnalizare palpaie un bec! Eu am facut demult modificarea aceasta Wink

CristianTM.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
asta este doar o schita!
daca le separ pe turometru nu prea o sami incapa.
mai as avea de adaugat inca 2 martori dar nu stiu daca le voi adauga...poate ramane pe kilometraj.
poate pastrez martorul de semnalizare pt avarie, ii pun un led rosu, si semnalizarea o separ pe kilometraj(dar momentan,nu am kilometraj pt a testa)

Momentan sunt mai multe proiecte in desfasurare dar in lipsa de bani, piese, documentatie stationeaza...in primul rand vreau sa rezolv cu ceasurile de presiune ulei si tensiune de pe un calibra si dupa aceea sa imi continui si celelalte proiecte.

ps. oricum mersi de sugestie am sa tin cont.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
foarte tare colegu' Smile . mai schimbi putin di monotonia bordului, care, de altfel e f reusit in comparatie cu masini mai tinere. bafta
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De interesant,pare destul de interesant,sa ne spui si noua cum pui acul indicator la turometru si cum faci luminatia martorilor...in rest,bafta maxima! Smile Wink
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
turometrul pe care fac teste este unul busit!lam primit fara ac!
ledurile le alimentez din soclul de la becurile ce alimenteaza martori(fiind folie nu vreau sa umblu cu pistolul de lipit).
am sa postez poze pe parcurs ce execut lucrarea!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Apropo,spune-mi si mie cum se cheama in comert,folia? Si prin ce fel de magazine se poate gasi,as vrea sa-mi schimb si eu folia la TID-UL masinii...Vreau un nou look la bord cu leduri,si ar fi pacat sa las tocmai TID-ul,nemodificat.Scuze de off-topic! Wink
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@URAGAN folie pt prezentare sau asa ceva,la librari gasesti sau in set la metro(ai grija ca majoritatea foliilor nu suporta imprimante laser,se topesc in imprimanta).

Am facut cateva teste si a trebuit sa aduc modificari majore.
1. martorii au fost prea mari si leam redus la jumatate(din cauza ca maxim led de 5mm pot folosi si lumina data de led trebuie sa acopere intreg martorul,altfel nu se vede!).
2. asezarea martorilor nu prea era buna,asa leam rearanjat dar nu pe toate(inca mai lucrez).
3. am probat mai multe leduri si doar ledurile cu diametru de 5mm au iesit invingatoare(raza de lumina acopera intreg martorul)
4. tot la imuminatul martorilor am probleme deoarece ledul era prea puternic(am folosit foaie A4,daca foloseam folie transparenta era si mai puternica),desi am utilizat o rezistenta de 1k pt test.o sa mai incerc sa reduc din intensitate dupa ce finalizez asezarea martorilor si le testez pe o folie transparenta.
5. ar mai putea interveni si iluminarea prea puternica in jurul martorului,asta incerc sal reduc prin imprimarea pe ambele parti a foliei cu imaginea turometrului,ca sa numi ilumineze peste folia colorata(neagra) doar locul cu martorul desenat(lasat alb,adica transparent pe folie).

am atasat cateva poze,nu prea au iesit deoare ce nu era lumina suficienta+lumina emisa de ledul ce ilumina martorul+telefon mobil.





















Un led de 3mm,infasurat in banda izolatoare de culoare neagra pt a nu propaga lumina in jur!


Ledurile le voi prinde pe partea transparenta a turometrului,gaorind plasticul doar sa incapa ledul,in jurul gaori il voi vopsi in negru pt a nu propaga lumina emisa de ledul martor.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
foarte interesant...sa ne tii la curent si mult spor la treaba!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asta este cel final am rezolvat cu amplasarea martorilor,dar inca nu lam testat deoarece nu pot imprima pe folie cu cerneala,neaparat trebuie o imprimanta pe laser Sad dar in timp am sa rezolv si aceasta.

Acesta este luat de pe un vectra A si difera de cel de Astra F(de care am eu),momentan nu am scanat unul de astra F si al meu nul desfac deoarece mai mult timp imi ia sa fac teste si nu pot sta fara masina.
daca cineva are unul de astra F scanat(calitate) si il poate posta, sau daca are unul in + si poate sami trimita sal scanez!
ar fi bine toate cele 3: turometru-vitezometru-indicator nivel benzina,temperatura,deoarece vor diferi nuata de culoare dupa scanare si sa fie toate la fel!
deasemenea astept si alti martori scanati, ce nui am: check engine, abs, martorul de lumini! etc.... pun cateva poze cu martori ce as dori sai mai pun.(asta nu inseamna ca pe toti am sai pun, totul depinde de locul cel voi gasi pt acesti martori pe vitezometru, indicator benzina,temperatura).





  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am facut gaorile de prindere a ledurilor(am utilizat led normal rosu,cu capul slefuit)inca nu stiu daca voi trece la leduri mai puternice sau voi reduce din rezistenta care acuma este de 1k.
Gaorile leam dat cu un burghiu de 5mm si leam vopsit in interior in negru pt a impiedica dispersarea lumini de la led.
Am vopsit aproape intreg ledul tot pt a nu ilumina in lateral,doar varful lam lasat nevopsit.
Am pus cateva poze cu testul.am sa mai fac cu hartie transparenta transparenta si daca voi gasi folie pt imprimanta cu jet de cerneala.

















Am facut ceva teste cu 2 tipuri de harti unul normal de imprimanta si celalalt transparent dar nu 100%.
clar ca cel transparent a castigat...momentan urmeaza testele cu imprimare sa vad cum se va comporta.








  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag si sunt offtopic dar te rog explica-mi si mie ce inseamna toti martori aceia numerotati de la 1 la 13.Ca o mare parte ii am si eu dar nu stiu de ce nu se aprind si nici ce inseamna.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
uite ai AICI intreaga istorie
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca ii calm total in acest topic Smile
sa mai fac valuri un pic.
Azi mam apucat de cumparaturi, adica am luat 2 borduri ambele de astra F,unul cu turometru si celalalt fara(imi trebuie doar carcasa).
maine o sa ma apuc de desfacut pt a scana toate cele 3 compartimente(turometru,km,benzina+temperatura) ca sa imi fie la fel!
Am fost prin metro si am gasit mai multe tipuri de folii, printre care si a fost o folie transparenta groasa ca si originalul de la ceasuri.....numai nu stiu daca se poate imprima pe ea si cu ce imprimanta(laser,cerneala)dar erau in set si scumpe,mai am sa ma uit poate gasesc pe bucati.
Momentan vreau sa scanez tot cemi trebuie sa pregatesc bordul pana gasesc folie(poate cineva are o alternativa mai buna sa unde pot gasi asemenea foli,preferabil sa se poate imprima pe ele cu imprimanta pe cerneala)

Astept sugesti!



Ps. daca cineva poate sami posteze ceva poze de calitate cu urmatorii martori: Check engine, lumini stop frana...doar asti imi lispsesc ca sa finalizez projectul.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am scanat bordul de astra F.







Duminica sau luni am sa ma apuc de 'decorat'.

la desfacerea bordului am intampinat greutate la turometru(asta a fost mai greu de dat jos) si vitezometru.
Am scos blocatorul pt ac si acul a coborat(liber)pana ce sa oprit,acolo am facut un semn cu marker(poz 0).La indicatoarele de benzina,apa era usor de tot...dar tot asa am procedat si foarte usor au iesit acele.
Am folosit 2 surubenlite(deoparte si de alta a acului) sub surubenlita am pus folie(se poate utiliza si hartie normala)pt a nu zgarja fata!
Trebuie avut in vedere la ce adancime a fost acul pus pe tija!
Am atasat cateva poze si am incercuit unde am facut semn!



  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am urmarit(si o sa urmaresc in continuare)ceea ce ai facut pana acum.cred ca este interesant.si mai cred ca la terminarea proiectului ar fi bine sa faci un tutorial Smile , cu toate ca pana acum seamana deja....
asteptam rezultate finale! spor la lucru!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bordul pe care lam scanat era de la un diesel..turometru avea 6000rpm si cel de benzina are 7000 acuma caut un bord de benzinar!dar intre timp vreau sa studiez km sa vad daca pot sal decorez cu ceva martori Smile
  • tng
  • Suspendat
  • 20 mesaje
  • din 13 Oct 2007
  • Corsa 2004
  • Prahova
  • tng

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:bordul pe care lam scanat era de la un diesel..turometru avea 6000rpm si cel de benzina are 7000 acuma caut un bord de benzinar!dar intre timp vreau sa studiez km sa vad daca pot sal decorez cu ceva martori Smile


am "desenat" eu ceva ... poate iti e de folos
afisajele sunt de Vectra A



am vrut sa fie imitatie de plasma Razz Smile
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca stapanesti "desenatul " mai bine nu poti cumva sa modifici gradatia la turometru pe acelasi arc de cerc sa fie in loc de 0-8000 rpm, 0-6000 rpm ( pt diesel) ?Embarassed
  • tng
  • Suspendat
  • 20 mesaje
  • din 13 Oct 2007
  • Corsa 2004
  • Prahova
  • tng

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:daca stapanesti "desenatul " mai bine nu poti cumva sa modifici gradatia la turometru pe acelasi arc de cerc sa fie in loc de 0-8000 rpm, 0-6000 rpm ( pt diesel) ?Embarassed

pot. deci la 6000 rmp sa fie limita? la cat sa intre pe rosu ?
exact ca cea de sus sa fie nu? ma refer la distantiere



ps: am facut inca un model,doua.. ptr un prieten cu o vectra c20let ... poate va place si voua Wink





PS: ceasurile sunt scanate la rezolutia reala Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR