Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Imi place foarte mult calibra, in special culoarea rosie, si peste 2 luni maxim vreau sa-mi cumpar.Ce ma sfatuiti? Mie imi place enorm de mult,am avut vectra a din 92, 1.6 cc, benzina si am fost multumit.O sa fiu multumit si de calibra?Multi prieteni nu ma sfatuiesc, ca sunt vechi,ca consuma mult,ca nu se mai gasesc piese..etc. Oare au dreptate, sau sunt invidiosi? Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi....sunt foarte dezorientat ca eu vreau sa-mi iau..si toti imi zic ca nu e buna...Mersi!
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai de consumat cam intre 10-12 daca este in mintile ei...
cel putin a mea cu 6L merg 50km schimbat pe la 3000RPM treptele

piese gasesti sa-ti pui si in cap... si chiar nu sunt exagerat de scumpe... exceptie fac farurile.

culoarea rosie cam majoritatea au fost asa...

iar la vechime... compara o dacie din 91 cu o calibra din 91... indiferent cat de cazan ar fi calibra nu se compara...

treaba cu vechime e cu dus si intors, daca iti place si iti permiti de ce nu ?

o calibra ingrijita atrage multe priviri...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
atat consuma un C20XE 12 litri? frate. pe langa consumul asta eu pot sa zic ca merg cu a mea de ma plictisesc pana alimentez.
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
nu m-ati lamurit clar daca sa imi iau sau nu calibra.oricum va multumesc pentru sfaturi.si as aprecia daca stiti cumva daca la 4000 euro gasesc una buna. si la ce sa ma uit cand iau o calibra?
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca se merita masina la banii astia calitativ si estetic vorbind. Este o masina care pentru varsta ei arata inca foarte bine.La ce sa te uiti. te poti uita la rugina in primul rand pentru ca sunt putine care sa mai fie in firea lor pe la aripile spate. Sa te mai uiti pe langa oalele arcurilor spate pe lonjeroane, pt ca pe acolo mai au probleme.Daca vanzatorul spune ca masina are anumite dotari sa verifici daca masina chiar le are pentru ca sunt multi care pun dotari de-aiurea doar ca sa te faca sa vezi masina si in momentul in care te duci te aburesc ei.Parerea mea Ferestete de masinile " tunate " pt ca pe urma vei cheltui multi bani sa o aduci pe calea cea buna.Cu toate ca multi sunt impotriva eu recomand motorul in 8 valve pentru ca oricum sunt putine locuri in ro unde poti fugi cu 250/h (eu am prins cu a mea aprox.220 pe bord era 230) si in plus este mai economic consuma 7 - 9 . Acum motorul.Sa te uiti daca corespund seriile cele din carte cu ale masinii (am vazut oameni care si-au luat tzeapa si le-au inmatriculat cu mari probleme sau deloc) tre sa vezi daca nu are zgomote suspecte sa nu dea cu ulei sa nu pape ulei asta se cunoaste daca mergi cu cineva care stie dupa fumul pe care il scoate.In rest mai verifica suspensiile pt ca la varsta asta e posibil sa nu fi fost schimbate si la viteze mari e foarte riscant pentru ca devine "barcoasa". In fine bafta in cautari si daca mai vrei sa stii ceva intreaba.

PS: nu stiu daca la 4000 gasesti ceva bun. Nici nu poti avea pretentii prea mari la banii astia. La banii astia iti recomand astra poti gasi un an bunicel chiar.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca inca te mai uiti dupa fete in fuste cumpara o calibra Smile
@arthurro subscriu, mai putin in ceea ce priveste consumul 7-9 specifica urban sau extraurban pe mine sincer ma intereseaza cat consuma in oras eu la c20ne nu am coborat niciodata sub 10 in oras... pe de alta parte in Buc. este dezastru...
si eu ma incadrez cu a mea in consumul dat de DNI
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
consum ma refeream 7 afara - 9 oras aproximativ. Problema e ca nu locuiesc in buc. si in afara drumurile sunt foarte bune. mai ales inspre buc. si inspre iasi.


Ultima modificare facuta de arthurro la Sam 07 Mai, 2005 8:05 am
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
same here..computeru de bord zice 13.7% dar stiu ca trebuie calibrat. si mie o lene imensa... tot cam 12 ia .

si apropo, e o TAMPENIE sa crezi ca un motor C20NE consuma mai putin ca un C20XE doar pt ca are 8 valve in minus. In cartea masinii, producatorul scrie clar, c20xe consuma cam cu 800 gr de benzina mai putin si in oras si afara fata de c20ne. C20XE desi are 16v, are ceva chestii la electronica in plus, care ajuta la consum mai mic. (hall effect sensor pe distributie, knock sensor, si bobina cu 2 coils ..sau cum draq are, amplifu ala)
Skip ads

  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
eu prin anunturi am tot vazut: 4.400, 4200, si banuiesc ca ii dai omului 4000 banu jos, ti-o da...cel putin asa stiu din experienta de pana acum,am si cumparat si am si vandut masini.Acum depinde, tu ai spus ca la 4000 nu prea gasesc ceva bun, dar am vazut calibra si la 6000, asta nu inseamna ca doar aia e buna?nu? omul de cerut cere,ca doar nu il doare gura, dar din cate am vazut, repet 3800-4500 cam asa se incadreaza in general o calibra.Merci pentru sfaturi si mai spuneti-mi cate ceva...caci imi prinde bine.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca te referi la aia de pe autovit cu 4400 e a mea. si iti spun sigur ca nu o dau cu 4000 cum zici tu si nici macar cu 4300. o dau exact cu cat scrie acolo . Bafta in cautari Wink
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
si ce consum are ata? cat ia in oras, si cat ia in afara cu 130-140 maxim,dar sincer.Eu daca imi iau nu vreau sa o alerg i nici sa o fac tuning, eu vreau o calibra simpla, eleganta, care sa am grija de ea si sa nu-i dau blana.Si ina o intrebare: am vazut una de brasov, rosie cu eleron, tapiterie piele,electric,etc..3800.Ce zici de ea?

P.S.merci!
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pe cine ai intrebat? Ca sa stim cine raspunde
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai am specificat mai sus putin. afara cu 130 - 140 imi arata consum instant 7 dar nu prea te poti lua dupa asta pt. ca e infunctie de cum tii piciorul pe pedaua de acceleratie
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cum depinde de cum tii piciorul?Ajungi la 140 si tii pedala asa,nu o mai misti,de ce depinde de cum o tii?se poate tine in mai multe feluri decat sa o tii fixa la 140?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
degeaba tii piciorul asa pt ca oricum consumul variaza in functie de cum trage motorul si de drum.
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sad Imi puteti spune daca gasesc ceva bunicel la banii astia?O calibra desigur.Nu o vreau tunata sau alte prostii...cat mai simpla si bunicica.Sa ma pot plimba cu ea..atat!
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
4400 si e a ta. ai garantie la motor si multe altele
  • mar33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dar cam peste o luna,o luna jumate am banii.....Tre sa mai astept.Mama e in italia si ea imi trimite bani.O sa vad cand o sa am banii daca o mai ai...si stam de vorba.Preferam una rosie, dar daca arata si merge bine,e o.k. si neagra.De cat timp o ai?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Daca vrei neaparat rosie vezi ca o da dani pe a lui DNI da-i un pm.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehe...arthurro atat de dornic e sa si-o vanda incat imediat te-a trimis la alti vanzatori Cool

mar33 - trage de el sa ti-o dea, vezi ca n-are tragere de inima - inseamna ca nu e tzeapa sau ceva Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR