Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos catalin
Skip ads

  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rezolvat cu instalatia gpl secventiala, am gasit ocazie pe celebrele siteuri de publicitate online, o instalatie gpl secventiala Tomasetto Stag 4 din 2012 luna a 6-a completa, inclusiv cu actele aferente, mai are si garantie cateva luni, de la o tantii din Oradea la care i-a fost suspendat permisul,instalatia merge blana,am cumparat-o cu 650 lei, respectiva DOAMNA nu le avea cu inst. gpl Twisted Evil
  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ai montat instalatia?cum se comporta?
si eu am gasit la un coleg pe forum instalatie tot tomasetto stag 4,insa nu mai are garantie si are ceva km .
in plus,as putea sa iau fratelli noua,si sa pun pe masina?ce recomandati?stag sau fratelli?
  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
fratelli nu a-ș recomanda din cat m-am imformat este turceasca, chiar daca cei din serv. de gpl spun contrarul, e o inst. gpl situata la 1900 lei , asadar si pretul are un cuvant de spus, stag 4 e poloneza, eu deocamdata nu am probleme cu innst., plus ca are mentenanta scazuta si mai toate serv. gpl monteaza stag-uri la ora actuala,kit fata gpl secvential gasesti nou pe siteurile magazinelor de gpl online,butelia o cumperi de la serv. gpl unde faci montajul si iesi mai ieftin(daca vrei nou),dar sa vorbesti inainte la serv. ,unde vrei sa faci montajul in legatura cu tipul respectiv de inst. gpl(pt a-ti face un calcul), uite un nr. de tel.0786314940 al cuiva ,care zice ca are kit gpl secvential la 600 lei dar nu stiu ce marca , deoarece nu m-a interesat pt. ca luasem instalatia de gpl........,in concluzie mai buna e Stagul decat Fratelli
-o instalatie nou aparuta, despre care se face mult tam-tam este marca AGC COMPACT, tot poloneza si are in plus si functii de autoadaptare si injectoare HANA individuale ce confera consum mic si performanta mult mai mare decat restul inst. secventiale si are si un pret de 2100 lei cu tot cu montaj( asa ceva ti-as recomanda), bineinteles si stag 4 suporta alte tipuri de injectoare decat clasicele VALTK 30 ,DOAR CA, GPLUL de la noi are multe impuritati,iar VALTK30 SUNT INJECTOARE USOR DE INTRETINUT SI IEFTINE IN COMPARATIE CU ALTELE ,.....(Fratelli si Milano s-ar spune ca sunt produse de turcaleti si se gasesc pe la Praktiker si alte magazine mari)
Skip ads

  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc colegul.si eu m-am gandit la stag pentru ca am citit,si sunt bune.iar turcism promovat ca italienesc mi se pare suspect.ma mai interesez si vad.
  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
intersesul multor firme ce activeaza pe ,piata e sa cumpere la un cost cat mai scazut si sa vanda cu un profit cat mai mare dar si sa ramana activi prin preturi competitive cu a altor firme serioase, de aceea si aceste serv. de inst gpl au rasarit mai nou ca ,ciupercile dupa ploaie
  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Motivul pentru care as opta pentru tomasetto e ca e cunoscuta.insa m-ar interesa ce probleme ar putea sa apara?cam cat costa intretinerea la o astfel de instalatie?
  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
daca inst . e noua 3 calibrari ,cate una la fiecare 15000km si filtrele de gpl ,la pretul actual de 50 lei calibrarea si 45 lei setul de filtre,instalatia in functie de serv. unde o montezi se amortizeaza in 15000-20000 km daca e noua,unele serv. gpl cum e cel de la Cristur ofera calibrarea gratis in perioada de garantie, dar compenseaza cu pretul supraevaluat al inst. stag 4 undeva la 2850 lei,dar lucreaza profesional, vezi instalatia AGC COMPACT DACA VREI NOUA
Skip ads

  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dupa instalarea instalatiei de gpl omologata, trebuie sa merg neaparat la RAR?
atunci de ce se spune ca este omologata rar?
cand mergi la rar sa o treci pe carte te pune sa faci din nou ITP-ul? daca este facut recent?
  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
dupa montajul inst ești obligat sa mergi in decurs de 30 zile lucratoare la RAR pt omolgare si trecerea in talonul mașinii si ITP-ul se face doar pe instalatie (verificare noxe pe gpl si montaj inst. ,sa nu existe scapari de gaz si seriile componentelor gpl sa coincida cu cele din actele emise in urma montajului), e mai ieftin sa fie facut in aceleș timp ITP-UL pt ambele atat masina cat si inst gpl (deoarece la urmatorul ITP. nu vei mai pierde atatia bani si timp).......se spune ca este omologata rar deoarece daca instalatia este noua trebuie sa aiba acte de provenienta de la producator, deci este un produs omologat, iar serv.care o monteaza trebuie sa aiba autorizare de la RAR pt .efectuare acestor servicii,...principiul este ca inst de gpl sa aiba actele de provenienta chiar daca este secand, si serv. la care se monteaza inst. sa fie autorizat de RAR
  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc frumos.
  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce service pentru instalare recomandati din Bucuresti?
Skip ads

  • cyp82

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
buna am o vectra b 1.8 benzina din 2001.m ar interesa ce fel de instalatie ar fi mai buna si o firma serioasa unde as putea sa o instalez in Oradea
ms frumos
  • Barb Marius

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pt. cyp82 ,injectia e multipunct atunci cea mai buna este o inst. gpl secventiala, acum depinde de cat esti dispus sa investesti,dar la noi gpl-ul are foarte multe impuritati,de aceea este foarte important tipul de injectoare pt. care optezi.
inst.gpl. secventiale pt. care a-s opta
- AGC Compact. prevazuta cu injectoare HANA (CENTRALINA LA ACEASTA INSTALATIE ESTE PREVAZUTA SI CU FUNCTII DE AUTOADAPTARE) PRET. 2400 RON
-Tomasetti Stag-4, injectoare Valtk 30( un fel de multivalve ,mai ieftine, se preteaza cel mai bine la gplul de la noi,costuri de intretinere scazute, dar performanta mai redusa decat un injec gpl.
la un pret tot de2400-2500 RON
-BRC. e de calitate dar si pretul e mai ridicat
eu personal a-ș merge cu AGC COMPACTUL PE INJECTOARELE JAPONEZE HANA
  • cyp82

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
k ms mult Marius pt lamurire
cv recomandari de la cei din Oradea pt un service? ms
  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
In sf. am instalat gpl pe masina. Momentan sunt uimit de functionare, diferenta intra gpl si benzina este insesizabila. Zilele astea ii fac proba sa vad cum consuma, cum se comporta dupa mai multi km parcusi.
Am optat pentru Tomasetto Stag 4 instalata la auto gilex, a intrat foarte bine rezervorul de 55 litri si supapa incarcare mica chiar la busonul de benzina montat, nu se vede nimic in portbagaj. Singurul lucru care nu mi-a placut faptul ca a trebuit decupat capacul de la motor ( cel de plastic/cel de protectie)
Sper sa nu uit sa fac cateva poze, sa va impartasesc experienta.
  • RDA
  • **
  • 89 mesaje
  • din 16 Feb 2012
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • RDA

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
poze
  • Coxi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Stie cineva ceva de instalatiile GPL Landi Renzo? Sunt interesat de o instalatie GPL pentru un Opel Calibra motor C20NE.
  • Liviu_pl

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare dragi posesori de vectra. Sunt interesat de o instalatie gpl,in urma discutiilor pe care le-ati purtat pe forum. Eu locuiesc in Ploiesti si vreau sa stiu si eu un pot monta in siguranta o instalatie. Urmeaza sa achizitionez o vectra b 2001 sau 2002 benzina 1.6 16v. In momentul de fata am o astra tot 1.6 dar 8v si vreau sa o schimb pe vectra care este o masina mai mare. Astept sfaturi
  • liviucoicea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu masina ( Vectra B, 2001, motor 1.8 16v ).
Am schimbat computerul si de atunci nu imi mai merge bine spre deloc gazul ( benzina + gpl ). Cand cuplez gazul, dupa ce s-a incalzit motorul parca merge in 3 pistoane, iar dupa o perioada se aprinde si beculetul portocaliu ( motor) de pe bord.
Se poate sa nu fie setat calculatorul pe gaz?
Sunt nou si imi cer scuze daca mai exista topicul acesta, dar nu l-am gasit din cautarile mele.
Mersi anticipat de raspunsuri si cat mai multi km !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR